Emin Gün Sirer: LUNA/UST, AVAX, ETH ve SOL’den Farklıydı

emin gun sirer luna ust avax eth ve solden farkliydi

Terra‘nın kripto para birimi LUNA ve stablecoin’i UST’nin çöküşü, kripto para dünyasında şok etkisi yarattı. Birçok yatırımcının milyarlarca dolar zarar ettiği çöküşten sonra birçok yorum yapıldı. Bu atmosferde Terra Blockchain ağı, yararlarını sarmak için canlandırma planı üzerinde çalışıyor. Ava Labs’in kurucusu Emin Gün Sirer ise son attığı tweet dizisinde LUNA/UST’yi AVAX, ETH ve SOL ile karşılaştırdı.

Emin Gün Sirer’den LUNA/UST Yorumu

Ava Labs kurucusu Emin Gün Sirer, Twitter’da takipçileriyle yeni bir tweet dizisi paylaştı. Sirer’in tweetlerinde şu sözler dikkat çekiyor:

“Terra (LUNA/UST) AVAX, ETH ve SOL’den farklı bir mekanizmaya sahipti. Yani iki tokenlı algoritmik bir stablecoin iken, diğerleri platform tokenlarıdır. Sahip olduğu başarısızlık türü, mekanizmasına özgüdür”

Terra’nın başarısızlığının sahip olduğu tasarımına özgü olduğunu belirten Sirer, platform tokenlarının ise böyle sorunları olmayacağını belirtti. Terra’yı kopyalamaya çalışan başka taklitçi paralar da olduğunu belirten Sirer, onların da aynı şekilde başarısız olabileceğine dikkat çekti.

Ne Olmuştu?

Terra’nın sahip olduğu Bitcoin’leri (BTC) lending edeceği açıklanmış ve piyasa da bu şirketin Bitcoin satacağı yönünde anlaşılmıştı. Bunun üzerine anlık olarak 0.74 dolar seviyesine düşen Terra’nın stablecoin’i UST, devamında tersine bir düzeltme ile yeniden 0.93 dolar bandına geri çıkmayı başarmıştı. Ancak bir stablecoin’in bu denli bir depeg yaşaması, piyasa tarafından pek hoş karşılanmamış olacak ki UST’te yaşanan düşüş devam etti. Terra şimdilerde canlandırma planıyla yaralarını sarmak istiyor.

Son olarak belirtmek gerekirse Emin Gün Sirer, yaptığı bir röportajda, Terra krizini Mt. Gox hack ile karşılaştırdı. Ayrıca bu tür bir olayın daha fazla düzenleyici incelemeye yol açacağını söyledi.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
322.806,26 TL 2,15%
ethereumETH/TRY
17.732,82 TL 4,35%
tetherUSDT/TRY
16,69 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
16,71 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
3.623,83 TL 2,54%
binance-usdBUSD/TRY
16,72 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
5,25 TL 2,92%
cardanoADA/TRY
7,51 TL 1,26%
solanaSOL/TRY
553,06 TL 3,83%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 3,26%
Bağlantıyı kopyala