bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,083.97 3.40%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,690.64 2.01%
bnb
BNB (BNB) $ 589.65 3.98%
solana
Solana (SOL) $ 165.80 6.18%
xrp
XRP (XRP) $ 0.522252 0.73%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.45806 5.29%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.16135 2.61%

Litecoin (LTC) Kaç Dolar?

shutterstock 1028677972


1 Litecoin ne kadar1 LTC kaç dolar, 1 Litecoin kaç dolar? 1 LTC kaç USD’ye karşılık geliyor? Anlık Litecoin (LTC) fiyat bilgisine ve Bitcoin’le ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Litecoin Grafiği


LTC/USD Fiyat Dönüştürücü


Litecoin Nedir?

Litecoin, Bitcoin gibi merkezsiz para olarak yorumlayabiliriz. Üstünde herhangi bir uygulama geliştirilmeyen Litecoin’in tek farkı, madencilikte CPU ve GPU kullanması ve ağda herhangi bir aksiliğin çıkmamasıdır. Bu sayede birçok geliştirici Litecoin’in yazılım mimarisinden faydalandı.

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Birçok farklı yöntemle Bitcoin satın almak mümkün. İster kripto para borsaları aracılığıyla isterseniz de P2P pazar yerleri veya Bitcoin ATM’leri aracılığıyla Bitcoin satın alabilirsiniz. Eğer borsalar üzerinden Bitcoin satın alacaksanız ilk olarak bir borsada hesap açmanız gerekiyor. Ardından Know Your Customer olarak bilinen KYC doğrulamasını geçtiğiniz takdirde alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Borsa dışı alım satın işlemleri için ise bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor.

Borsalarda alım satım işlemleri gerçekleştirecekseniz Binance.US, Bitstamp, Bitfinex, Kraken ve Gemini gibi borsalar üzerinden alım satım gerçekleştirebilirsiniz.

ABD Doları ile Litecoin (LTC) Satın Alma

ABD Doları ile Bitcoin alabilmek için Bitcoin/USD paritesi bulunan bir borsada hesabınızın olması gerekir. Sonrasında ister banka kartıyla, ister üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla, isterseniz de borsanızda yatırdığınız bakiye aracılığıyla Bitcoin satın alabilirsiniz. Eğer hesabınızdaki bakiye üzerinden alım yapacaksanız direk piyasalara girip spot emir verilen alandan kolayca emir oluşturabilirsiniz. Alım emrinizi oluşturduktan sonra işleminizin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edin.

Kredi Kartıyla Litecoin Satın Alma

Eğer kredi kartınızla Bitcoin satın almak istiyorsanız öncelikle bu işlemi destekleyen bir borsadan hesap açmanız gerekecek. Sonrasında kredi kartıyla Bitcoin satın almak için seçtiğiniz borsa üzerinden Bitcoin satın al sekmesine tıklayarak işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte adım adım kredi kartıyla Bitcoin satın almak için yapmanız gerekenler:

  1. Kredi kartıyla Litecoin satın alma sekmesine tıklayın
  2. Ödeme yöntemi olarak ABD Doları’nı (USD) ve satın almak istediğiniz kripto parayı da Litecoin (LTC) olarak seçin.
  3. Kaç USD’lik LTC satın alacağınızı belirleyin ve satın alma işleminizi başlatın.
  4. Sonraki adımda kredi kartı bilgilerinizi ve faturalandırma adresinizi doldurmanız gerekecek.
  5. Bu aşamada yönlendirildiğiniz sayfada size yollanan kodu doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.
  6. Ödeme işleminizin başarıyla sonuçlanmasının ardından satın aldığınız LTC’lerin hesabınıza geçtiğini görebilirsiniz.

Ama ABD doları ile Litecoin alacaksanız, kredi kartınızın ABD doları ile işlem yapabilmesine olanak sağlaması gerekiyor. Son olarak, bankalar kredi kartı aracılığıyla yapılan ödemeleri reddedebilir. İkincisi ise kredi kartınızı uluslararası ödemelere açıp ABD dolarını kabul etmesi gerekir.

Üçüncü Partiler Aracılığıyla Litecoin Satın Alma

Borsaların önemli avantajı, ödeme yöntemleri olarak üçüncü parti ödemeleri ağlarına eklemeleridir. Üçüncü partiler aracılığıyla ödeme gerçekleştirmek için ilk olarak borsaların ABD doları olarak hangi ödeme araçlarını kabul ettiğini kontrol etmek lazım. Ardından belli ödeme araçlarından birini seçerek önce banka hesabınıza transfer yapıp ardından borsa hesabınıza tanıtma üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Cüzdan Üzerinden Litecoin Satın Alma

Litecoin cüzdanları, ağ üzerinden borsa dışı alım satım için etkin bir yoldur. Ağ üzerinden ilk önce Litecoin cüzdanı alarak ağda ABD doları tuttuğunuz zaman alım satım işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Litecoin Yorumları

Kripto para piyasasındaki ilk altcoin olarak bilinen Litecoin, 2011 yılında Charlie Lee tarafından geliştirildi. Litecoin’in en önemli özelliklerinden biri olarak bilinen zaman aşımının yaşanmaması, blockchain ağları konusunda en etkin ölçeklenebilirlik örneklerinden biri olarak gösterildi. Hatta ağ o kadar etkin ve güvenli bir hale geldi ki, birçok platform geliştiricisi Litecoin’i altın standard olarak gördü. Litecoin için en önemli olan özellikler olarak bilinen etkin bir ağa sahip olması, projenin kurucusunun 2016’da elini eteğini çekmesine rağmen daha güçlü ayakta kalması, ilk altcoin olması ve piyasa değerinde hep ilk 10’da olması sayesinde yatırımcılarına güzel getiriler sundu.

Litecoin analizleriLitecoin haberleri ve daha fazlasına BTCHaber.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Twitter, Telegram ve BitcoinTalk üzerinden Bitcoin yorumlarını takip edebilirsiniz.

Litecoin Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Litecoin’i kim geliştirdi?

charlie lee

Litecoin, Charlie Lee tarafından 2011’de geliştirildi. Piyasaya sürüldüğü zaman ilk altcoin diye adlandırılan Litecoin, sonrasında Charlie Lee’nin 2016’da projeden ayrılmasına rağmen getirisini artırmayı başardı.

Litecoin fiyatı neye göre belirleniyor?

Litecoin fiyatı, ilk olarak piyasadaki gelişmelere göre belirleniyor. Eğer piyasada kullanım oranı yükseliyorsa, firmalar Litecoin’e daha fazla yatırım yapıyorsa fiyatlar artacaktır. Ama Litecoin hakkında belli başlı kişilerin kötü açıklamaları ve aşırı değerleme sonucu düşüşler ise doğal olarak düşecektir. Sonrasında madencilik aktivitelerindeki yarılama süreçleri ve giderek artan madencilik maliyetleri ise fiyatlara yükseltici etkide bulunacaktır.

Litecoin nasıl üretiliyor? Litecoin nasıl kazanılır?

Litecoin de Bitcoin gibi madencilik aktiviteleriyle üretilir. Ama Litecoin madenciliğinin Bitcoin madenciliğinden farkı, sadece CPU ve GPU üzerinden Litecoin çıkarmasıdır. Ayrıca Bitcoin’in toplam arz sınırı 21 milyonken, Litecoin’deki rakam 84 milyondur.

Litecoin birkaç farklı şekilde kazanılır: borsa işlemleri ve ödemeler aracılığıyla. Ödemeler için ilk olarak Litecoin dijital cüzdanına ve ona uygun olarak ödeme altyapısına ihtiyaç vardır. Ödeme altyapısını kurduktan sonra müşterilerden yaptıkları işlem karşılığı Litecoin isteyebilirsiniz.

Borsa işlemlerinde ise kazanmak için birkaç farklı yol vardır: Litecoin alım satımı ve farklı kripto paraları Litecoin ile değiş tokuş yapmak. İlk olarak Litecoin alım satımı yapmak için belli bir miktarda para yatırıp Litecoin almanız gerekir. Sonradan fiyatlar yükseldikçe satmanız ve ardından düştükçe aldıkça elinizdeki Litecoin miktarını artırabilirsiniz. Diğer yöntem ise farklı kripto paraları Litecoin ile değiştirmek. İlk önce elinizde belli bir miktar Litecoin bulunması gerekir. Sonradan farklı kripto paralara bakarak Litecoin ile takas etmeniz lazım. Son olarak elinizdeki LTC’lerin artması için ise aldığınız kripto paranın değerinin LTC olarak arttığı zaman satmanız gerekir. Bu işlemler yapıldığı sürece elinizdeki LTC miktarını kolayca artırabilirsiniz.

Litecoin (LTC) almak için en az kaç ABD Doları gerekir?

Minimum satın alım miktarı borsadan borsaya farklılık gösteriyor. Kimi borsalar minimum bir miktar koyarken kimi borsalar da herhangi bir limit koymaz. Yani minimum almanız gereken miktar borsaların koyacağı komisyonlara göre değişecektir.

Bununla birlikte kripto paralarla yeni tanışan insanlar her zaman 1 tam LTC satın almak zorunda oldukları fikrine kapılıyor. Ancak bu doğru değil. 1 Litecoin küçük parçalara bölünebilir . İsterseniz 1 LTC dilerseniz de LTC’nin en ufak birimini alabilirsiniz, bu karar tamamen size ait.

Litecoin’lerimi hemen satıp paraya çevirebilir miyim?

Borsalar aracılığıyla elinizdeki LTC’leri satıp paraya çevirmeniz oldukça kolay. Bu işlemi gerçekleştirmek için borsaların kripto sat bölümüne gidip satacağınız miktarı seçmeniz lazım. Sonradan satış emrini verdikten sonra kolayca nakdi borsalardan farklı uygulamalar aracılığıyla çekebilirsiniz.

Litecoin aldığım Litecoin’lerimi nasıl saklayacağım?

Litecoin’lerinizi hem borsa hesaplarınızda hem de dijital cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Eğer sık alım satım işlemi yapacaksanız borsalar iyi bir saklama aracı olarak kullanılabilir. Ama uzun vadeli yatırım olarak tutacaksanız cihazınızla uyumlu ve güvenli bir Litecoin cüzdanı indirmenizi öneririz. Ardından ise daha yüksek güvenlik amacıyla elinizdeki tüm LTC’leri soğuk cüzdanınıza aktarmanız yatırımınız için en iyi çözüm olur.

Litecoin’in Bitcoin ağından farkı nedir?

Litecoin piyasaya sürülmeden birkaç gün önce kaynak kodunu github üzerinden paylaştı. Buradaki amaç, Bitcoin (BTC) ağında yaşanan sorunların önüne geçmekti. Birkaç gün boyunca farklı yazılımcılar Litecoin kaynak kodunu denetleyerek yaptıkları düzeltmeler sonucu birçok kişi için sıkıntılı durumda olabilecek kodlardan kurtulup yerine etkin bir ağ kurdu. İkinci olarak madencilik aktiviteleri sadece CPU ve GPU üzerinden yürür.

Litecoin bir balon mu?

Litecoin dahil olmak üzere kripto paraların tümüne defalarca balon olduğu belirtildi. Ama 2011’den beri piyasa değeri ilk 10’da olan Litecoin, 2016 yılında Charlie Lee’nin projeden elini çekmesi sonucu darbe yedi. Ama yediği darbeden daha güçlü çıkan Litecoin, yatırımcılar için daha cazip hale geldi. Özellikle kripto para projelerinde kuruculardan birinin ayrılması ölümcül bir darbe olduğu düşünüldüğünde, Litecoin’in yıkıcı bir darbeden daha güçlü çıkması sonucu kendisinin balon olmadığını gösterecek kanıta sahip olduğu düşünülebilir. Özellikle kesin olmayan bir geleceğin bizi beklediğini hesaba katarsak şu an balon iddialarının çok erken olduğunu söyleyebiliriz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Ata Tekeli

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okuyan Ata Tekeli, teknoloji hakkında yazmaya 2 sene önce başladı. İlk olarak teknoloji haberleri üzerinden çalışmalarını yürüterek kariyerine başlasa da zaman içerisinde blockchain ve kripto varlık alanlarına girdikten sonra ilk olarak blockchain haberleri sonrasında da rehber editörlüğü işlerini yürütüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala