bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,949.94 0.18%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,120.98 0.95%
bnb
BNB (BNB) $ 580.17 0.05%
solana
Solana (SOL) $ 173.05 2.20%
xrp
XRP (XRP) $ 0.521391 0.24%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.481345 0.29%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.153198 1.06%

Ripple (XRP) Kaç Dolar?

ripple davasi ne zaman olacak 1


1 Ripple ne kadar1 Ripple kaç Dolar? 1 XRP kaç USD’ye karşılık geliyor? Anlık Ripple (XRP) fiyat bilgisine ve Ripple ile ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ripple Grafiği

XRP/USD Fiyat Dönüştürücü


Ripple Nedir?

Ripple 2012 yılında kurulan Kaliforniya merkezli ödeme firmasıdır. Amaçları olarak Blockchain tabanlı ödeme sistemleri oluşturarak aradaki üçüncü partileri kaldırıp verimliliği artıran firma, son günlerde medyanın ilgisini çekmiş durumda. Ama zaman içinde Brad Garlinghouse ve Chris Larsen’ın yasa dışı menkul kıymet satışı gerçekleştirdiği iddiasıyla ABD Menkul Kıymetler Komisyonu (SEC) tarafından dava açılan firma. Ondan önce 2017’de piyasa dolandırıcılığı ve piyasa manipülasyonu iddialarıyla dava açılmıştı. Ama ilk davayı Ripple firması kazanmıştı. Ripple’ın token’ı XRP’nin ilk amacı ise ödeme işlemlerinin daha etkin bir şekilde işlemesine olanak sağlamaktı.

Ripple Nasıl Satın Alınır?

Birçok farklı yöntemle Ripple satın almak mümkün. İster kripto para borsaları aracılığıyla isterseniz de P2P pazar yerleri aracılığıyla Ripple satın alabilirsiniz. Eğer borsalar üzerinden Ripple (XRP) satın alacaksanız ilk olarak bir borsada hesap açmanız gerekiyor. Ardından Know Your Customer olarak bilinen KYC doğrulamasını geçtiğiniz takdirde alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz. Borsa dışı alım satın işlemleri için ise bir cüzdan oluşturmanız gerekiyor.

ABD Doları ile Ripple (XRP) Satın Alma

ABD Doları ile Ripple alabilmek için Ripple/USD paritesi bulunan bir borsada hesabınızın olması gerekir. Sonrasında ister banka kartıyla, ister üçüncü parti uygulamalar aracılığıyla, isterseniz de borsanızda yatırdığınız bakiye aracılığıyla Ripple satın alabilirsiniz. Eğer hesabınızdaki bakiye üzerinden alım yapacaksanız direk piyasalara girip spot emir verilen alandan kolayca emir oluşturabilirsiniz. Alım emrinizi oluşturduktan sonra işleminizin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol edin.

Kredi Kartıyla Ripple Satın Alma

Eğer kredi kartınızla Ripple satın almak istiyorsanız öncelikle bu işlemi destekleyen bir borsadan hesap açmanız gerekecek. Sonrasında kredi kartıyla Ripple satın almak için seçtiğiniz borsa üzerinden Ripple satın al sekmesine tıklayarak işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşte adım adım kredi kartıyla Ripple satın almak için yapmanız gerekenler:

  1. Kredi kartıyla Ripple satın alma sekmesine tıklayın
  2. Ödeme yöntemi olarak ABD Doları’nı (USD) ve satın almak istediğiniz kripto parayı da Ripple (XRP) olarak seçin.
  3. Kaç USD’lik XRP satın alacağınızı belirleyin ve satın alma işleminizi başlatın.
  4. Sonraki adımda kredi kartı bilgilerinizi ve faturalandırma adresinizi doldurmanız gerekecek.
  5. Bu aşamada yönlendirildiğiniz sayfada size yollanan kodu doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor.
  6. Ödeme işleminizin başarıyla sonuçlanmasının ardından satın aldığınız XRP’lerin hesabınıza geçtiğini görebilirsiniz.

Ama ABD doları ile Ripple alacaksanız, kredi kartınızın ABD doları ile işlem yapabilmesine olanak sağlaması gerekiyor. Son olarak, bankalar kredi kartı aracılığıyla yapılan ödemeleri reddedebilir.

Ripple Yorumları

Ripple, ödeme altyapısı konusunda dünyanın önde gelen firmalarından biri haline geldi. Hatta bu konuda o kadar başarılı oldu ki American Express ve MoneyGram gibi firmalar ödeme altyapılarını kullanmaya başladı. Ama 2017’den beri süregelen davalar Ripple’ın itibarını o kadar zayıflattı ki, birçok firma sonrasında başka ödeme çözümlerine doğru kaydı. Hatta bunun sonucu olarak birçok yatırımcı Ripple’a dolandırıcılık üzerinden dava açtı ve şirketin piyasa değeri daha da düştü.

26 Ripple Xrp Bantsiz 1280x640

Ripple analizleri, Ripple haberleri ve daha fazlasına BTCHaber.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte Twitter, Telegram ve birçok yabancı haber platformu üzerinden Ripple yorumlarını takip edebilirsiniz.

Bitcoin Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Ripple’ı kim geliştirdi?

Ripple, 2012 yılında Ripple firmasının yan kuruluşu olan Ripple Labs tarafından geliştirildi.

Ripple fiyatı neye göre belirleniyor?

Ripple fiyatı, ilk olarak piyasadaki gelişmelere göre belirleniyor. Eğer piyasada kullanım oranı yükseliyorsa, firmalar Ripple’a daha fazla yatırım yapıyorsa fiyatlar artacaktır. Ama Ripple hakkında belli başlı kişilerin kötü açıklamaları ve aşırı değerleme sonucu düşüşler ise doğal olarak düşecektir. Diğer taraftan Ripple’ı ödeme sistemleri ortağı olarak eklemeleri, Ripple’ın ödeme olarak alınması ve Ripple’ın yeni çıkardığı ürünler ise fiyatını artıracaktır. Son olarak Ripple ödeme sistemleri üzerine çalışan bir firma olduğu için, hakkında açılan her bir dava Ripple’ın fiyatını ciddi oranda düşürecektir.

Ripple nasıl üretiliyor? Ripple nasıl kazanılır?

Ripple’ın token’ı olan XRP, token’larını ağ içinde mint eder. Şu an 45 milyar civarında XRP token’ı bulunurken, arz sınırı olarak 100 milyar olarak kararlaştırıldı.

Ripple birkaç farklı şekilde kazanılır: borsa işlemleri ve ödemeler aracılığıyla. Ödemeler için ilk olarak Ripple dijital cüzdanına ve ona uygun olarak ödeme altyapısına ihtiyaç vardır. Ödeme altyapısını kurduktan sonra müşterilerden yaptıkları işlem karşılığı Ripple isteyebilirsiniz.

Ripple XRP Analiz

Borsa işlemlerinde ise kazanmak için birkaç farklı yol vardır: Ripple alım satımı ve farklı kripto paraları Ripple ile değiş tokuş yapmak. İlk olarak Ripple alım satımı yapmak için belli bir miktarda para yatırıp Ripple almanız gerekir. Sonradan fiyatlar yükseldikçe satmanız ve ardından düştükçe aldıkça elinizdeki Ripple miktarını artırabilirsiniz. Diğer yöntem ise farklı kripto paraları Ripple ile değiştirmek. İlk önce elinizde belli bir miktar Ripple bulunması gerekir. Sonradan farklı kripto paralara bakarak Ripple ile takas etmeniz lazım. Son olarak elinizdeki XRP’lerin artması için ise aldığınız kripto paranın değerinin XRP olarak arttığı zaman satmanız gerekir. Bu işlemler yapıldığı sürece elinizdeki XRP miktarını kolayca artırabilirsiniz.

Ripple (XRP) almak için en az kaç ABD Doları gerekir?

Minimum satın alım iktarı borsadan borsaya farklılık gösteriyor. Bazı borsalar en az 100 USD’lik işlem yapılmasını talep ederken bazı borsalarda bu tutar tek haneli tutarlara kadar gerileyebiliyor.

Bununla birlikte kripto paralarla yeni tanışan insanlar her zaman 1 tam XRP satın almak zorunda oldukları fikrine kapılıyor. Eğer Ripple alacaksanız borsalarda en az 1 XRP almanız gerekir. Ama bazı borsalar ise belli bir miktarda Ripple almanızı isteyebilirler. Bu yüzden borsalarda ne kadar alım yapmanız gerektiğine bakmanız en iyi yöntem olaraktır.

Ripple’larımı hemen satıp paraya çevirebilir miyim?

Borsalar aracılığıyla elinizdeki XRP’leri satıp paraya çevirmeniz oldukça kolay. Bu işlemi gerçekleştirmek için borsaların kripto sat bölümüne gidip satacağınız miktarı seçmeniz lazım. Sonradan satış emrini verdikten sonra kolayca nakdi borsalardan farklı uygulamalar aracılığıyla çekebilirsiniz.

Ripple aldığım Ripple’larımı nasıl saklayacağım?

Ripple’larınızı hem borsa hesaplarınızda hem de dijital cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Eğer sık alım satım işlemi yapacaksanız borsalar iyi bir saklama aracı olarak kullanılabilir. Ama uzun vadeli yatırım olarak tutacaksanız cihazınızla uyumlu ve güvenli bir Ripple cüzdanı indirmenizi öneririz. Ardından ise daha yüksek güvenlik amacıyla elinizdeki tüm XRP’leri soğuk cüzdanınıza aktarmanız yatırımınız için en iyi çözüm olur.

Ripple bir balon mu?

Ripple, 2012 yılından itibaren ödeme sistemlerinde etkin bir firma. Firmanın kendi token’ı olan XRP, belli kişilere satışı yapıldıktan sonra arkasında baya bir gizem bıraktı. Ama piyasa dolandırıcılığı, piyasa manipülasyonu ve satış sonucu kurucu ekibin kendini zengin etmeleri iddialarıyla 2017’den beri davalarla uğraşmaları birçok kişinin Ripple’ı balon olarak görmesine sebep oldu. Şu an dava görüldüğü için Ripple’ın balon olup olmadığı konusunda herhangi bir fikir beliremeyiz. Ama zaman içinde davanın gidişatına göre Ripple’ın balon olup olmadığı hakkında karar verici olabilir.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Ata Tekeli

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okuyan Ata Tekeli, teknoloji hakkında yazmaya 2 sene önce başladı. İlk olarak teknoloji haberleri üzerinden çalışmalarını yürüterek kariyerine başlasa da zaman içerisinde blockchain ve kripto varlık alanlarına girdikten sonra ilk olarak blockchain haberleri sonrasında da rehber editörlüğü işlerini yürütüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala