bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 64,927.40 0.31%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,480.54 0.85%
bnb
BNB (BNB) $ 578.08 0.57%
solana
Solana (SOL) $ 161.17 0.70%
xrp
XRP (XRP) $ 0.580729 8.14%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.440666 1.53%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.122683 1.91%

Kripto yasası neleri içeriyor? Kripto yatırımcılarından vergi alınacak mı?

Kripto Yasası Meclisten Geçti: Türkiye’den Öncü Adım

Türkiye Büyük Millet Meclisi, kripto varlıkların tanımlanması ve lisans alınmasını içeren yasayı kabul ederek Türkiye’yi kripto regülasyonu konusunda dünya çapında öncü bir konuma taşıdı. Yasada, yatırımcılardan doğrudan vergi alınmaması kararlaştırılırken, platformlardan yıllık gelirlerinin %2’sinin SPK ve TÜBİTAK’a aktarılması öngörüldü.

Platformlara Lisans Zorunluluğu

Yasa, Türkiye’de hizmet sunacak kripto platformlarının SPK’dan izin almasını zorunlu kılıyor. Mevcut platformlar bir ay içinde izin başvurusu yapacak, aksi halde üç ay içinde faaliyetlerini sonlandıracak. İzin almadan faaliyet yürütenler ise üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile karşılaşacak.

Ekonomik ve Hukuki Güvenceler

Kripto varlık hizmet sağlayıcılarının borçları nedeniyle müşterilerin varlıkları haczedilemeyecek. Ayrıca, kripto platformlarının listelenmesi SPK tarafından düzenlenecek ve bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenecek.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Emirhan Erdoğan

Emirhan Erdoğan, Ocak 1991’de Iğdır’da doğdu. İlkokuldan üniversiteye kadar eğitim hayatını Ankara’da geçirdi. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini alırken, Radyo Bilkent’te haber spikerliği yaparak kendisine paralel bir meslek ortamı yarattı. 2014’te mezun olduğunda önündeki iki yoldan yayıncılığı seçti ve 2016’da çalışma hayatı için İstanbul’a taşındı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala