bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 67,600.11 2.66%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,802.54 0.56%
bnb
BNB (BNB) $ 600.39 2.48%
solana
Solana (SOL) $ 168.82 4.95%
xrp
XRP (XRP) $ 0.529572 0.33%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.466217 4.07%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.158348 4.90%

Chainlink (LINK) Kaç TL?

chainlink nedir


Chainlink Grafiği

LINK/TL Fiyat Dönüştürücü


Chainlink Nedir?

Chainlink, akıllı kontratlar aracılığıyla blockchain dışı merkeziyetsiz veri ve bilgi sağlar. Chainlink genel olarak gerçek zamanlı verilerin akıllı kontratlara işlenmesini mümkün kılar. Akıllı kontratlar ise eğer koşullar sağlanırsa çalışır. Platformun token’ı olan LINK ise ağdaki hizmetleri ödemek için kullanılır.

Chainlink (LINK) Nasıl Çalışır?

Chainlink, oracle’lar aracılığıyla talep-olay-karşılık mekanizmasıyla çalışır. Chainlink’in çalışmasında en önemli avantaj olan ChainlinkClient.sol kontratı, geliştiriciler için kolayca uygulamalara entegre edilebilir. Bir yazılımcının yapması gereken tek iş, client kontratından üç parçayı uygulaması yeterlidir.

Chainlink Nasıl Satın Alınır?

Chainlink, ister borsadan isterseniz de borsa dışı işlemler üzerinden satın alabilirsiniz. Eğer borsalardan alacaksanız ilk olarak borsada hesap açmanız gerekir. Ardından doğrulama süreçlerinden geçtiğiniz takdirde alım satım işlemlerini yapabilirsiniz. Borsa dışı işlemler için ise farklı piyasalar üzerinden cüzdanlarınız aracılığıyla işlem yapmanız gerekir.

Chainlink alım satımı Binance, Coinbase Pro, Kraken, BTCTürk Pro, Bithumb, Gate.io, Gemini ve OKEx gibi borsalarda LINK/BTC, LINK/TRY, LINK/USD, LINK/USDT, LINK/EUR, LINK/ETH ve LINK/BUSD üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türk Lirası ile Chainlink (LINK) Satın Alma

Türk lirası ile Chainlink alabilmek için Chainlink’i TL ile ödemeyi kabul eden bir borsada hesabınızın olması gerekir. Sonradan ister banka kartıyla, ister üçüncü parti uygulamayla, isterseniz de borsanızda yatırdığınız bakiye aracılığıyla alabilirsiniz. Eğer hesabınızdaki bakiye üzerinden alım yapacaksanız direk piyasalara girip spot emir verilen alandan kolayca verebilirsiniz. Emri verdikten sonra alıp almadığınızı kontrol edin. Eğer emir tamamen yerine getirildiyse verdiğiniz emirin miktarı, ücreti, yeşil bir şekilde yazılan başarılı emri, tarihi ve zamanı yazar.

Türk lirası ile Chainlink alacaksanız Binance, Coinmarketcap ve BTCTürk Pro üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartıyla Chainlink Satın Alma

Kredi kartıyla Chainlink satın almak için ilk olarak tercih ettiğiniz borsanın kripto al kısmına tıklayın. Ardından ödeme yöntemini Türk Lirası (TRY) olarak ve alacağınız kripto parayı Chainlink (LINK) olarak seçin. Sonrasında kaç TL’lik LINK satın alacağınızı seçin ve işlemin ilk ayağını doğrulayın. İkinci adımda kredi kartı bilgilerinizi ve faturalandırma adresinizi yazmanız gerekecek. Bu aşamada size verilen süre içinde işlemi onaylayarak bir sonraki aşamaya geçebilirsiniz. Sonraki aşamada banka ödeme hattıyla etkileşime girip size yollanan kodu doğru bir şekilde girerseniz işleminizde tek bir adım kalır. Son olarak banka ödemeyi kabul ederse borsadan size mesaj gelir ve cüzdanınızda satın aldığınız LINK token’ları görebilirsiniz.

Chainlink (LINK) Avantajı Nedir?

Chainlink’in avantajı, oracle’lar aracılığıla veri depolama, işleme ve güvenlik konusunda Ethereum ve birçok rakibine karşı avantaj sağlar. Chainlink’in en önemli özelliği olan doğrulanabilir rassallık fonksiyonu sayesinde gizlilik ihmal edilmeden halka açık platformlarda önemli güvenlik ve gizlilik avantajları sağlar.

Kullanıcılarına ne vadediyor?

Chainlink kullanıcılarına güvenli, hızlı, ölçeklenebilir ve doğrulanabilir gizlilik fonksiyonlarını sağlar. Chainlink’teki özellikler birçok blockchain platformunda mümkün olmadığı için Google gibi firmalar Chainlink çözümlerini güvenlik için kulanır.

Chainlink ICO’su

Chainlink ICO’su, 18 kasım 2017 tarihinde 32 milyon dolarlık fon yaratarak en önemli başarılarından birine imza attı. İlk olarak ERC-20 standardı üzerinden çalıştırılan platform için 1 ETH karşılığında 2.600 LINK token’ı teklif edildi. ICO boyunca token’ların birkaç kişi üzerinde çoğunluğun elde etmesini önermek için 7 ETH ile sınırlandırıldı.

En düşük ve en yüksek fiyat ile toplam arz

Chainlink, en düşük fiyat seviyesine 23 Kasım 2017’de 0.1263 dolardan işlem gördü. Ama zaman içinde hem proje sayesinde hem de yaptığı iş birlikleri sonucu 20 Şubat 2021’de 36.83 dolara çıktı. Şu an piyasada 414.509.556 LINK token’ı bulunurken, platformun kararlaştırdığı toplam token arz miktarı 1 milyar LINK’tir.

Chainlink’in Kullanım Alanları Nelerdir?

Chainlink, veri güvenliğini sağlama ve merkezsiz finans (DeFi) uygulamaları en çok kullanıldığı alanlardır. Onun dışında Stablecoin, para piyasa araçları ve tüm finansal piyasalar için kolayca Chainlink altyapısı kullanılabilir.

Chainlink Yorumları

Chainlink, Ethereum’daki (ETH) yüksek gaz maliyetleri ve sınırlı ölçeklenebilirlik nedeniyle ortaya çıkan proje, özellikleri sayesinde birçok kullanıcının ilgisini çekti. Ayrıca merkezsiz finans (DeFi) protokolleri açısından sık kullanılan platform, gelecekte farklı bağlantılar aracılığıyla blockchain platformlarıyla etkileşim kurmak için çalışmalarını yürütüyor.

Chainlink Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Chainlink’i kim geliştirdi?

Chainlink, 2017 yılında SmartContract Chainlink Ltd. CEO’su Sergey Nazarov ve araştırma ekibi tarafından geliştirildi. Araştırma ekibi Chainlink Labs olarak tanımlanmışken, 2017 ICO’sunda 32 milyon dolarlık fon yaratmıştı.

Chainlink fiyatı neye göre belirleniyor?

Chainlink fiyatı, ilk olarak piyasadaki gelişmelere göre belirleniyor. Eğer piyasada kullanım oranı yükseliyorsa, firmalar Bitcoin’e daha fazla yatırım yapıyorsa fiyatlar artacaktır. Ama Bitcoin hakkında belli başlı kişilerin kötü açıklamaları ve aşırı değerleme sonucu düşüşler ise doğal olarak düşecektir. İkinci olarak firmaların Chainlink tabanlı çözümleri kullanmaları durumunda LINK fiyatları doğal olarak yükselecektir.

Chainlink nasıl üretiliyor? Chainkink nasıl kazanılır?

Chainlink ERC667 standardıyla geliştirilse de, LINK token’larının üretimi için staking yapmanız gerekir. Staking sayesinde hem daha fazla LINK kazanabilirsiniz hem de ağdaki değişiklikler hakkında öneriler verebilirsiniz.

Chainlink (LINK) almak için en az kaç Türk Lirası gerekir?

Borsalarda alacağınız Chainlink için herhangi bir üst limit olmaz. Ama borsalar hem likidite hem de karlılık için sizden en az belli bir miktar token almanızı isteyebilir. Bu yüzden Binance gibi borsalarda en düşük birim istenirken, diğer borsalar minimum alım satım işlemlerini para olarak yapabilir. Limitler borsalardan borsaya göre değiştiği için size kesin rakamı söylemek zor olabilir. Ama genel olarak Chainlink’in en küçük birimini alırsanız kolayca alım satım işlemi yapabilirsiniz.

Chainlink’lerimi kolayca nakde çevirebilir miyim?

Borsalar aracılığıyla elinizdeki LINK’leri satıp paraya çevirmeniz kolaydır. Bu işlemi gerçekleştirmek için borsaların kripto sat bölümüne gidip satacağınız miktarı seçmeniz lazım. Sonradan satış emrini verdikten sonra kolayca nakdi borsalardan farklı uygulamalar aracılığıyla çekebilirsiniz.

Chainlink kazanmak için borsa işlemleri yapabilir ve ödemeleri LINK tokenları aracılığıyla alabilirsiniz. Ödemeleri Chainlink aracılığıyla almak için uyulu bir dijital cüzdanınız ve ödemeleri destekleyen bir altyapıya sahip olmanız gerekir. Diğer bir yöntem olarak borsa işlemlerini kullanabilirsiniz. Borsada hem Chainlink alıp yükseldikçe satmanız ve ardından düştüğü zaman almanız durumunda elinizdeki Chainlink miktarı artacaktır. Diğer bir yöntem ise elinizdeki LINK token’larını başka kripto paralara çevirip elinizdeki LINK’ler arttıkça satmaktır. Borsada bahsedilen işlemleri yapmanız durumunda çok ciddi karlar elde edebilirsiniz.

Son yöntem ise ağda katılımcı olarak stake ettirdiğiniz LINK tokenları aracılığıyla yapılır. Eğer ağda LINK tokenlarınızı stake ettirecekseniz elinizde platform tarafından kararlaştırılan miktarda token bulundurmanız lazım. Eğer yeterince token yoksa borsaların staking hizmetlerinden belli bir miktar komisyon karşılığında stake ettirebilirsiniz. Staking hizmetleri için borsaların yıllık faiz oranlarına ve komisyon oranlarına bakmanız en iyi tercihi yapmanıza olanak sağlar.

Chainlink aldığım Chainlink’lerimi nasıl saklayacağım?

Chainlink’lerinizi hem borsa hesaplarınızda hem de dijital cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Eğer sık alım satım işlemi yapacaksanız borsalar iyi bir saklama aracı olarak kullanılabilir. Ama uzun vadeli yatırım olarak tutacaksanız cihazınızla uyumlu ve güvenli bir Bitcoin cüzdanı indirmenizi öneririz. Ardından ise daha yüksek güvenlik amacıyla elinizdeki tüm LINK’leri soğuk cüzdanınıza aktarmanız yatırımınız için en iyi çözüm olur.

LINK tokenlarınızı eğer borsa dışında tutacaksanız uyumlu cüzdanlarda tutmanız önerilir. LINK tokenlarınızı bilgisayarında Atomic Wallet, MyEtherWallet, CoinBox Wallet ve Metamask’ta saklayabilirsiniz. Ama eğer soğuk cüzdan kullanacaksanız Ledger Nano S/X ve Trezor cüzdanları en iyi saklama yöntemleri olarak kullanılabilir.

Chainlink (LINK) Nasıl Saklanır?

Chainlink, borsa cüzdanları, mobil cüzdanlar, masaüstü cüzdanları ve soğuk cüzdanlar üzerinden saklayabilirsiniz. Borsadaki spot cüzdanınızda alım satım işlemleri için rahatça kullanılırken, uzun vadeye oynadıkça soğuk cüzdanlara doğru kayabilirsiniz. Ama eğer LINK token’larınızı stake ettirecekseniz online Chainlink cüzdanına sahip olup ağ ile etkileşebilirsiniz.

İlk olarak soğuk cüzdanlardan bahsedelim. Soğuk cüzdanlar, kripto paralarınızı güvende tutmanın en etkin yolu olarak bilinir. Eğer LINK token’larınızı etkin bir şekilde tutmak isterseniz Ledger Nano S ve X ve Trezor cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Mobil cüzdanlar için Coinbox, Lumi, Atomic, Coinomi ve Jaxx cüzdanlarını kullanabilirsiniz. Ama bahsettiğimiz cüzdanlar hem telefonunuza hem de bilgisayarınıza indirilebilir. Bir de son olarak masaüstü cüzdan için Exodus cüzdanlarını kullanabilirsiniz.

Chainlink bir balon mu?

Chainlink, 2017’den beri dünyanın en büyük firmalarına çözümlerini sunarak ciddi bir başarı elde etti. Ayrıca Blockchain platformları için sunduğu devrimci özelliklerin güvenilirliği, birçok firmanın ve DeFi protokolünün Chainlink platformunu tercih etmesi için önemli bir referans kaynağı oldu. Son olarak birçok kişi Chainlink ve kripto paraları balon olarak görse de, Google gibi dünyanın en büyük firmalarının veri çözümleri için Chainlink kullanmaları uzun vadede balon olarak seyretmeyeceğini gösteriyor.

Chainlik ile ilgili en son gelişmeleri nereden takip edebilirim?

Bitcoin analizleri, son dakika Ethereum haberleri, altcoin yorumları krirpto para piyasaları ve borsalarına ilişkin güncellemeler hepsi ve daha fazlası BTCHaber.com’da.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Ata Tekeli

İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okuyan Ata Tekeli, teknoloji hakkında yazmaya 2 sene önce başladı. İlk olarak teknoloji haberleri üzerinden çalışmalarını yürüterek kariyerine başlasa da zaman içerisinde blockchain ve kripto varlık alanlarına girdikten sonra ilk olarak blockchain haberleri sonrasında da rehber editörlüğü işlerini yürütüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala