DAI (DAI) Kaç Dolar?

Dai


1 DAI ne kadar1 DAI kaç ABD Doları? 1 DAI kaç dolar? 1 DAI kaç USD‘ye karşılık geliyor? Anlık DAI fiyat bilgisine ve Tether ile ilgili detaylı verilerle anlık olarak bu sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

DAI Grafiği

 

DAI/USD Fiyat Dönüştürücü


DAI (DAI), Maker Protokolü tarafından oluşturulmuş dolar endeksli stablecoin’dir. Diğer stablecoin’lerden farkı ise, ABD Dolarına endeksli olmasına rağmen farklı kripto paralarda teminatlarının olmasıdır.

DAI’ın Özellikleri Nelerdir?

DAI, ABD dolarına endeksli olduğu için piyasadaki toplam arzı, DAI’ın yönetildiği MakerDAO tarafından belirlenir . Ama zaman içinde 1:1 karşılık oranında olduğu için fiyatındaki gelişmelere göre arzı arttırıp azaltabilir. DAI’ın en büyük farkı ise, ABD dolarına endeksli olmasına rağmen farklı kripto paraları da teminat olarak gösterir

DAI Nasıl Çalışır?

DAI’ın çalışma prensibi, stablecoin’ler ile aynı yöndedir. Stablecoin’lerin değeri, endekslendikleri varlıkların piyasa değerleriyle doğru orantılıdır. Bunun sonucu olarak stablecoin’lerin arzı gerektiği zaman değiştirilebilir. Bu da, stablecoin’lerin değerinin endekslendikleri varlıklarla aynı değerde olmasını sağlar. DAI’da ise bu mekanizma, fiyatı 1 doların altına düştüğü zaman değerinin 1 dolara çıkması için token’lar yakılır. Tam tersi olması durumunda ise DAI daha fazla token’ı piyasaya sürüp değerinin 1 dolara sabitlenmesini sağlar.

DAI Yorumları

Merkezsiz otonom organizasyonların (DAO) ilk çıkardığı stablecoin olan DAI, ABD Dolarına endeksli olması ve farklı kripto paraları karşılık olarak göstermesi ile beraber birçok kişinin rahatlıkla kullanabileceği kripto para haline geldi. Ayrıca herhangi bir firma yerine açık kaynaklı olarak geliştirilmesi sayesinde daha ileri aşamalara geçen DAI, zaman içinde birçok yatırımcının ödeme aracı olarak

DAI satın almak için, ilk olarak kripto para borsasında hesap açmanız gerekir. Ardından hesap açtıktan sonra kimlik doğrulama işlemleri yapmanız gerekir. Eğer doğrulama işlemlerindeki adımların tamamı yerine getirilirse kolayca DAI alım satımı gerçekleştirebilirsiniz.

ABD Doları ile DAI (DAI) Alma

ABD Doları ile DAI almak için Bitfinex, Coinbase Pro, Kraken ve diğer borsaları kullanabilirsiniz.

Üçüncü Parti Ödeme Yöntemleriyle DAI (DAI) Satın Alma

  1. Borsanın USD ile kabul ettiği ödeme araçlarından birini seçin.
  2. Borsanın seçtiği üçüncü parti ödeme aracında hesabınızı oluşturun.
  3. Ardından banka hesabınızdan üçüncü parti hesabınıza ve sonrasında borsa hesabınıza aktarma işlemi gerçekleştirin.
  4. Sonrasında yatırdığınız para ile borsalarda DAI alımı yapabilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamaları, size hem düşük komisyon ücreti ödemenizi sağlar hem de kolayca nakit transferleri sağlayarak kripto para alımınızı kolaylaştırır. Bu sayede kredi kartı işlemleri gerçekleştirmenize gerek kalmaz. Ayrıca üçüncü parti uygulamalarında para yatırma işlemlerinizin reddedilme olasılığı yoktur. Ama fonlarınızın Fedwire üzerinden geçmesi gerekir, ardından DAI alımı gerçekleştirebilirsiniz.

EFT/Havale işlemleri aracılığıyla DAI satın almak için, ilk olarak borsaların para aktarma sekmesine gitmeniz gerekir. Ardından bankadaki USD hesabınızı tanıttıktan sonra borsa hesabınıza fon aktarmanız gerekir. Fonlarınızı aktarma tamamlandıktan sonra borsalar üzerinden alım gerçekleştirebilirsiniz. Fonlar aktarıldıktan sonra banka ve borsa size bilgilendirme maili yollar. Bilgilendirme mailini aldıktan sonra DAI token’larını farklı bir kripto para alıp dönüştürebilirsiniz. Ama bu işlemde banka hesabınızın SWIFT kodu üzerinden aktarma gerçekleşir. Bu da ciddi maliyet ödemeniz gerekir ve uzun sürecin gerçekleşmesi gerekir. 

DAI Satın Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

DAI’yı kim geliştirdi?

DAI, açık kaynaklı olacak şekilde Maker Protocol tarafından geliştirildi.

DAI fiyatı neye göre belirleniyor?

DAI fiyatı ABD dolarına endeksli olduğu için fiyatında herhangi bir değişimin çok etkilemeyeceğini söyleyebiliriz.

DAI nasıl üretiliyor? DAI nasıl kazanılır?

DAI üretimi, Maker Protokolünde akıllı kontratları aracılığıyla gerçekleşir. Akıllı kontratlarda DAI’ın değeri ABD dolarına endeksli olduğu için DAI üretimi talebin artması durumunda ve DAI’ın 1 doların üzerine çıkması durumunda gerçekleşir. Onun dışında ödemeleri DAI olarak almanız gerekir. Ödemeleri alabilmek için online cüzdanınızın olması ve adresinizi başkaları ile paylaşmanız gerekir.

DAI (DAI) almak için en az kaç Türk Lirası gerekir?

Kripto para borsaları, DAI almak için herhangi bir üst sınır koymaz. Ama borsalar, komisyon oranları, likidite sağlama ve karlılıklarına göre koyacağı miktarlar değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden herhangi bir borsada hesap açmadan önce minimum yatırma gereksinimlerine bakmanızı öneririz. Ama borsalar, birim başına kripto para fiyatı düşük olan coin’ler için en az 10 adet satın almanızı ister.

DAI’larımı hemen satıp paraya çevirebilir miyim?

Kripto para borsalarında DAI’larınızı satıp kolayca paraya çevirebilirsiniz. Bunun için al-sat kısmına tıklayıp DAI satış emrini verdikten sonra istediğiniz para birimine çevirebilirsiniz.

Satın aldığım DAI’larımı nasıl saklayacağım?

DAI’larınızı borsa hesaplarınızda, online cüzdanlarda veya soğuk cüzdanlarda saklayabilirsiniz. Eğer çok sık alım satım işlemi yapacaksanız, borsada tutmanız en iyi seçenek olacaktır. Satın aldığınız DAI’larınızı  Ethereum tabanlı cüzdanlar da tutabilirsiniz.

DAI ile ilgili en son gelişmeleri nasıl takip edebilirim?

DAI ile ilgili son dakika gelişmelerini, kripto para haberlerini BTCHaber üzerinden takip edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfadaki veriler, kripto para veri sağlayıcısı Coingecko tarafından sağlanmaktadır. Veriler gecikmeli olabilir. BTCHaber.com Coingecko tarafından sağlanan verilerin doğruluğunu kontrol etmez ve bu konudaki her türlü yükümlülüğü reddeder.

Ata Tekeli

Ata Tekeli

Şu an İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünde okuyan Ata Tekeli, teknoloji hakkında yazmaya 2 sene önce başladı. İlk olarak teknoloji haberleri üzerinden çalışmalarını yürüterek kariyerine başlasa da zaman içerisinde blockchain ve kripto varlık alanlarına girdikten sonra ilk olarak blockchain haberleri sonrasında da rehber editörlüğü işlerini yürütüyor. İlk olarak Coinkolik’te gece editörü pozisyonunda göreve başlayan Ata sonrasında hem Coinkolik’de hem de BTCHaber’de rehber içerikler hazırlamaya devam ediyor. Blockchain alanında ilk olarak öğrenci kulübü kurmakla başlayan yolculuğum, sonrasında öğrenci kulüplerinin oluşturduğu bir öğrenci birliğinin kuruluşunda rol aldı. İlk öğrenci topluluğu kurma işinden sonra Blockchain Education Network’de (BEN) aktif faaliyet gösteren BEN Turkey kuruluşunun kuruluşunda rol aldı ve 1 yıl boyunca teknoloji ve AR-GE biriminde görev aldı. Tüm bu işlerin gerçekleştiği esnada İstanbul Üniversitesi Blockchain Kulübü kurucu başkan yardımcılığını yürütmüş olarak aynı anda dünyanın en büyük hızlandırma programı olan Mousebelt ve Google öğrenci kulüp ağına sokulmasında önemli rol oynadım. Tüm bu tecrübelerim dışında, Mart 2020 yılından itibaren startup kurma girişimlerinde de bulunarak ilk tecrübemi Coronathon’da yaşadım. Coronathon’da ilk 30’a girip ardından ikinci girişim tecrübem olan İstanbul Blockchain Okulu’nun Sprint etkinliğine katıldım ve orada da finalist olarak sunumları gerçekleştirdik. Sonrasında girişim kurmak için farklı seçenekleri arayarak en sonunda Şubat 2020’de üçüncü girişimimi kurmaya kalktım ve şu ana kadar TÜSİAD Bu Gençlikte İş Var Ege Bölgesi finalinde ilk 6 takımın içinde yer alıyorum. Ayrıca akademik alanda da çalışma yürüterek İstanbul Üniversitesi’nde blockchain alanında çalışmaların gerçekleştirilmesine programlama eğitimi ve diğer projelerin yönetiminde aktif rol alıyorum. Kriptomeda ekibine şubatın ilk haftasında girsem de altı ay içerisinde SEO ve rehber içeriklerinin üretiminde aktif rol aldım ve şu anki çalışmalarımı blockchain alanında finans, veri analizi ve programlama ile birlikte sistem tasarımı konularında çalışmalarımı yoğunlaştırmış olup Almanca öğrenip IELTS çalışmaları yapıyorum. Son olarak, kripto varlık alanında farklı piyasalarda araştırmalar gerçekleştirip, aktif olarak farklı varlıklara farklı piyasalar ve araçlar üzerinden etkileşime giriyorum.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
359.163,93 TL 0,02%
ethereumETH/TRY
24.619,80 TL 0,12%
tetherUSDT/TRY
18,50 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
18,50 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.251,20 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
8,76 TL 1,20%
binance-usdBUSD/TRY
18,50 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
8,04 TL 0,63%
solanaSOL/TRY
612,06 TL 2,99%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 2,21%
Bağlantıyı kopyala