Avrupa Blockchain Ağını Geliştirmek İçin IOTA Seçildi

Avrupa Blockchain agi

IOTA Vakfı, bir Avrupa Blockchain Node ağı kurulumu için dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) tasarlamak üzere yedi geliştiriciden biri olarak seçildi.

IOTA Vakfı, AB için Blockchain ağı geliştirilmesi öncesi tedarik sürecinin ilk aşamasına katılacak.

Katılımcılar, Avrupa Blockchain Hizmetleri Altyapısının (EBSI) ölçeklenebilirliğini, enerji verimliliğini ve güvenliğini artıran yeni DLT çözümleri tasarlayacak.

EBSI Nedir?

Avrupa Blok Zinciri Ortaklığı tarafından 2019 yılında kurulan EBSI’nin hedefi, Avrupa için Blockchain ağı yaratmak. EBSI bunu, Avrupa çapında bir Node ağı geliştirerek yapmayı planlıyor. Bu ağ hükümetler, işletmeler ve vatandaşlar arasında sınır ötesi hizmetleri mümkün kılacak ve Blockchain hizmetleri sunulabilecek. 

EBSI’ye göre bu, AB çapında işlemlerin verimliliğini ve güvenini artıracak bir adım. Ek olarak, vatandaşların, işletmelerin ve tedarik zincirlerinin hareketliliğini kolaylaştıracak. Proje için bazı kullanım örnekleri arasında eğitim bilgilerinin dijital yönetimi, denetim izleri ve KOBİ finansmanı sayılabilir. Diğer örnekler arasında yetkililer arasında veri paylaşımı, dijital tanımlama ve belge izlenebilirliği ekleyebiliriz.

EBSI, Avrupa için Blockchain ağı olmayı amaçladığından, Avrupa Komisyonu ağın Node’larını Avrupa düzeyinde yönetecek. Bu arada, Avrupa Blockchain ağı Avrupa üyelerini de kapsayacak. Yakın zamanda yapılan bir ankete göre, Avrupalıların %60’ı, AB yerine kendi hükümetlerinin kripto para birimleriyle ilgili düzenlemeler hazırlamasını tercih ediyor. Bu girişim bu ve benzeri birçok soruna çözüm olmayı hedefliyor.

IOTA

Neden IOTA?

IOTA, AB dijital tek pazarı için defter tabanlı güvenli işlemler vizyonunu en iyi şekilde destekleyebileceği için üzerine inşa edilecek ideal teknoloji olarak seçildi. Daha spesifik olarak, IOTA teknolojisi, EBSI’nin belirtilen ölçeklenebilir, açık, merkeziyetsiz ve birlikte çalışabilir olma hedeflerini kolaylaştırabilir. 

IOTA’nın ücret eksikliği, ağı daha geniş bir potansiyel kitleye açan mikro ödemeleri de mümkün kılıyor. IOTA’nın yeşil referansları aynı zamanda ölçeklenebilirliği de destekliyor ve AB’nin 2050 yılına kadar Avrupa’yı iklim açısından nötr hale getirme hedefini ile çelişmiyor. Ağ, yüksek iş hacmini ve çok sayıda Node‘u desteklediğinden, her Üye Devlet kendi Node’karını çalıştırabilir şekilde uyarlanacak.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 506.413,16 TL 1,34%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.338,54 TL 0,30%
cardano
Cardano (ADA) 20,09 TL 1,58%
tether
Tether (USDT) 8,94 TL 0,46%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.774,91 TL 0,13%
xrp
XRP (XRP) 10,50 TL 2,78%
solana
Solana (SOL) 1.373,63 TL 2,10%
polkadot
Polkadot (DOT) 321,23 TL 1,05%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,97 TL 0,13%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,14 TL 3,98%
Copy link
Powered by Social Snap