Avrupa Merkez Bankası, Dijital Euro için Çalışmalara Başlayacak

avrupa merkez bankasi dijital euro icin arastirmalara basladi

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yaklaşık iki yıl süreceği belirtilen bir araştırmaya başladığını duyurdu. ECB başkanı Christine Lagarde’a göre ECB, insanların dijital para taleplerine yanıt vermeye ve tüm bankacılık sistemini tehdit etmeyen bir Avrupa düzenlemesi geliştirmeye hazır olmalı. Avrupa Merkez Bankası dijital euro hakkında soruşturmalarını derinleştirecek.

Avrupa Merkez Bankası: Dijital Euro Çalışmaları 2 Yıl Sürecek

Avrupa Merkez Bankası’nın web sitesinde, çalışmaların Ekim 2021’de başlayacağı bilgisi yer alıyor. Yazılana göre, çalışmalar yaklaşık 2 yıl boyunca devam edecek. Bu süreçte, dijital bir euronun nasıl görünebileceğine dair derinlemesine çalışmalar yapılacak.

ECB başkanı Christine Lagarde, Dünya Ekonomik Forumu’nun kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Klaus Schwab ile yaptığı röportajda, merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ve özellikle dijital euro hakkında konuştu. Röportajın ardından ise bir tweet attı.

Açıklamalarda, dijital euronun nasıl geliştirilip dağıtılabileceğinin yanı sıra piyasa üzerindeki etkisini ve AB mevzuatı üzerindeki etkilerini inceleyeceğini detaylandırıldı.

Lagarde’a göre, müşteriler banknot ve nakit para yerine dijital para birimi kullanmak istiyorsa, dijital para birimi mevcut olmalı. Sonuç olarak, ECB, talebi gerçekten karşılayabileceklerinden emin olmak için iki yıllık bir test dönemi ile ilerlemeye karar verdi.

avrupa merkez bankasi dijital euro icin arastirmalara basladi 2

Lagarde, nakit paranın yıllardır mevcut olduğu ve mevcut olmaya devam edeceği gibi, tüketicilerin artık başka bir ödeme seçeneğine sahip olabileceğini de düşünüyor.

Ayrıca ECB başkanına göre, dijital euro’nun güvenliği, kullanım kolaylığı, düşük maliyeti ve iş yapma yöntemleri sadece euro bölgesinde değil, tüm dünyada tanınacak ve kabul edilecek.

ECB’nin açıklığa kavuşturduğu gibi, soruşturma aşaması tamamlandıktan sonra dijital bir euro oluşturup oluşturmama konusunda bir karar verilecek.

Bu sürecin bir parçası olarak, teknoloji ve hizmetleri sağlayacak bankalar ve şirketler yardımıyla olası çözümleri test edecek.

6 Eylül günü, Türkiye’nin de dijital para birimine geçişiyle ilgili yeni bir vurgu yapılmıştı. İlgili habere buradan gidebilirsiniz.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 374.994,85 TL 12,32%
ethereum
Ethereum (ETH) 27.325,12 TL 16,19%
cardano
Cardano (ADA) 18,79 TL 20,65%
tether
Tether (USDT) 8,16 TL 1,43%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.193,09 TL 22,60%
xrp
XRP (XRP) 8,86 TL 22,02%
solana
Solana (SOL) 1.260,16 TL 4,98%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,96 TL 23,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 213,90 TL 24,55%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,04 TL 2,90%
Copy link
Powered by Social Snap