Associated Press, Chainlink ile İşbirliği Yapacak

associated press chainlink ile isbirligi yapacak

Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir haber ajansı Associated Press (AP), verilerini merkeziyetsiz Oracle ağı Chainlink ile Blockchain ağına bağlayacağını açıkladı.

Haber ajansı, Blockchain’de çalışan uygulamalar tarafından kullanılabilecek ABD siyasi seçimleri, ekonomik veriler, spor sonuçları ve ticari finanslar hakkında veri setlerini tedarik etmesini ve doğrudan kullanmasını sağlamak amacıyla bir Chainlink Node’u başlattığını duyurdu.

AP’ye göre Chainlink’in Oracle ağı, siyasi yarışlara ilişkin çağrılar hakkında piyasaları uyarmak, şirketlerin finansal kayıtlarını yayınladıklarında, zincir içi ticaret başlatmak ve NFT’lerin görünümünü güncellemek gibi Blockchain süreçlerini otomatikleştirmede önemli bir rol oynuyor.

associated press chainlink ile isbirligi yapacak 1

Associated Press, Verilerini Chainlink’in Oracle Ağı ile Birleştiriyor

2020’de AP, Ethereum Blockchain ağını kullanarak, ABD seçim çağrılarını yayınlamak için merkeziyetsiz bilgi platformu olan Everipedia ile birlikte çalışmıştı.

Bu yeni yapılan işbirliği ile birlikte, Chainlink’in Oracle ağı da sisteme entegre edilecek ve veriler merkeziyetsiz bir şekilde işlenecek.

AP’nin Blockchain ve veri lisanslama direktörü Dwayne Desaulniers konuyla alakalı olarak şu ifadelere yer verdi:

“Chainlink teknolojisi, dünyanın herhangi bir yerindeki akıllı sözleşme geliştiricilerine AP’nin güvenilir ekonomi, spor ve yarış bilgi verilerine doğrudan, isteğe bağlı erişim sağlamanın en ideal yoludur.

Chainlink ile çalışmak, bu bilgilerin herhangi bir Blockchain ile uyumlu olmasını sağlar. Açık kaynaklı yazılım güvenilir, hızlı ve önde gelen Blockchain ağlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 751.462,31 TL 2,13%
ethereum
Ethereum (ETH) 60.386,37 TL 2,17%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 8.257,11 TL 3,22%
tether
Tether (USDT) 12,85 TL 0,41%
solana
Solana (SOL) 2.929,99 TL 7,01%
cardano
Cardano (ADA) 20,56 TL 1,63%
xrp
XRP (XRP) 12,98 TL 0,97%
polkadot
Polkadot (DOT) 486,08 TL 2,37%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,83 TL 0,39%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,76 TL 0,48%
Bağlantıyı kopyala