bitcoinBTC/TRY
738.559,23 TL 0,45%
ethereumETH/TRY
45.774,36 TL 0,79%
tetherUSDT/TRY
27,46 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.920,39 TL 0,37%
xrpXRP/TRY
14,71 TL 5,69%
usd-coinUSDC/TRY
27,46 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
45.770,51 TL 0,90%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 1,20%
cardanoADA/TRY
6,84 TL 0,07%
solanaSOL/TRY
555,87 TL 2,98%

Paylaş

Eğlence sektörünün kalbi Kaliforniya’da yapay zeka tartışması

yapay zeka hayatimiza neler getirebilired

Yapay zeka konusu birçok ülkenin konu başlıklarından biri. Hızlı gelişen yapısıyla yapay zeka birçok sektörü adeta tehdit eder hale geldi. Öyle ki bazı ülkeler yapay zekaya karşı şimdiden tavır almaya başlamış durumda. Bunlardan biri de ABD.

Yapay zeka eliyle üretilmiş dijital replikaların sanatçıların rızası olmaksızın kullanılması Kaliforniyalı vekil Ash Kalra tarafından gündeme getirildi. Sanatçılarla sözleşme yapılmasını şart koşan yasa teklifi hakkında açıklama yapan Kalra, yapay zekanın eğlence sektöründeki çalışanlar için “gerçek bir tehdit” olduğunu söylerken, sözleşme harici koşullarda bu görüntülerin kullanımına yasak getirilmesini savundu. 

Kaliforniya yapay zekadan korunmak istiyor

Kaliforniyalı vekil, yapay zeka ile ilgili tasarıyı eğlence sektörünün paydaşlarını korumaya yönelik sağduyulu bir gereklilik olarak nitelendirdi.

Bununla beraber söz konusu yasa tasarısı, en sonunda üyeleri Kalra tarafından önerilen yasa tasarısını araştıracak, tartışacak, değişiklik yapacak bir komiteye devredilecek ve yasa tasarısı daha sonra oylanmak üzere meclisin önüne sunulacak.

Kaliforniya Eyaleti Meclis Üyesi Ash Kalra, konu ile ilgili olarak şu şekilde açıklamalarda bulundu: “Bilgilendirilmiş rıza ve temsilin zorunlu kılınması, çalışanların bilmeden dijital benlik haklarını ve bununla birlikte kariyerlerini ve geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmamalarını sağlamaya yardımcı olacaktır.”

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala