Güney Kore Metaverse Seferberliği Başlattı

guney kore metaverse seferberligi baslatti

Dünya genelinde metaverse teknolojisi yakından takip edilmeye devam ediliyor. Metaverse çalışmalarında öncü ülkelerden birisi olan Güney Kore’de metaverse alanında yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Geçtiğimiz aylarda Güney Kore’de metaverse alanında 177 milyon dolarlık yatırım yapılacağı açıklanmıştı. Güney Kore Bilim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, metaverse alanında inşa edilen yerel projeler için 27.7 milyar KRW (21 milyon dolar) yatırım yapılacağı açıklandı.

Güney Kore’den Metaverse’e 51 Milyon Dolarlık Yatırım

Güney Kore Bilim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, 21 milyon dolarlık yatırım, sağlık, turizm ve eğitim sektörlerinde metaverse’den yararlanan 13 yeni projeyi desteklemek amacıyla verilecek. Bakanlık açıklamasında ayrıca, girişimlere sadece yatırım alanında değil, girişimlerini geliştirme adına teknoloji ve düzenleyici alanında da yardımcı olacağını belirtti.

guney kore metaverse seferberligi baslatti 2

Bakanlık açıklamasında ayrıca metaverse projeleriyle ilgilenen küçük girişimlerin finansal açıdan desteklenmesi için 40 milyar KRW (30 milyon dolar) yatırım yapılacağını da duyurdu. Bakanlık söz konusu yatırımın, küçük girişimlerin yerel ekosistemi güçlendirecek olan birleşmeler ve yeni satın almalar yapmasına yardımcı olacağını dile getirdi.

Ülkede 2021 yılından beri metaverse alanında çalışmalar devam ediyor. Bu noktada geçtiğimiz aylarda ülkede metaverse alanının gelişmesi adına ulusal çapta çağrıda bulunulmuştu.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
530.040,86 TL 0,75%
ethereumETH/TRY
33.917,13 TL 1,39%
tetherUSDT/TRY
19,15 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.256,11 TL 0,91%
usd-coinUSDC/TRY
19,13 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
8,79 TL 2,47%
cardanoADA/TRY
6,86 TL 0,54%
staked-etherSTETH/TRY
33.899,24 TL 1,49%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 0,19%
matic-networkMATIC/TRY
21,13 TL 0,99%
Bağlantıyı kopyala