DeFi Token İncelemeleri – 3

BTCH Haber Bandi 5

6.Wrapped Bitcoin

Bir çok DeFi projesi Ethereum ağı üzerinde çalışmaktadır. Bu durum, yazının yazıldığı tarihte 50 milyar dolarlık hacimle kripto para piyasasının halen en dominant aktörlerinden biri olan Bitcoin’in ağırlığını, DeFi uygulamalarına taşıyamamasına sebep olmaktaydı. WBCT işte bu sorunu çözmek için üretilmiş bir kripto para. Özetle Bitcoin’in Ethereum ağına taşınmış hali diyebiliriz. 1 WBTC, 1 Bitcoin değerine sahip bir ERC-20 Token’dır. Coin Market Cap verilerine göre WBCT sayesinde DeFi’ye büyük bir likide de sağlandığı aşikar.

wrapped btc

WBTC’nin çalışma sistemi anlamak için grafiklerde sözü geçen terimlerin açıklamalarına bir bakalım:

Custodian (Rehinci) : Bitcoin’leri rehin alarak karşılığında WBTC mint etmeye (basmaya) yetkili partidir. Bu rolü BitGo üstlenmiştir.

Merchant (Aracı):  Merchant olarak tanımlananlar Token’ların dağılması ve yakılmasında kilit rol oynarlar. Merchant rolünü başlangıçta Kyber ve Republic Protocol üstlenmiştir. Her merchant yeni Token’ların üretilmesi ve yakılmasını onaylamak için bir anahtarı elinde bulundurur.

  1. Satın alma işlemi için kullanıcı aracıdan WBTC Token talep eder. Bu talebi karşılayabilmek için aracı KYC/AML prosedürlerini tamamlamalı ve kullanıcının kimliğini doğrulamalıdır. İşlemler tamamlanınca kullanının Bitcoin’leri ile yeni mint edilmiş WBTC Token’lar takas edilir.

WBTC Token

  1. Minting yani Token yaratma işleminin gerçekleşebilmesi için bir aracının işlemi başlatması gerekir. Bunun ardından rehinci tarafından kullanıcının rehin bıraktığı Bitcoin tutarına eş WBTC üretilir. Üretilen WBTC kullanıcıya aktarılmak üzere, aracıya iletilir.

minting

  1. Bitcoin’lerini geri almak isteyen kullanıcının WBTC Token’ları yakılmalıdır. Bunun için kontrata aracı ve rehinci onay gönderir Bitcoin’ler aracıya transfer edilirken, kullanıcıdan alınan WBTC’ler de böylece imha edilmiş olur.

WBTC imha

7.Compound

Compound Finance Ethereum blokzincirinde para piyasalarının oluşturulmasına izin veren algoritmik, açık kaynaklı bir DeFi kredi protokolüdür. P2P borç veren ve alanların buluştuğu platformda bireyler ve kurumlar protokole sağladıkları dijital varlıklardan faiz kazanabilmektedir. Faiz oranları değişkendir ve arz/talep dengesine göre algoritmik olarak ayarlanır. Ek olarak COMP Token sahipleri faiz konusunda söz sahibidir.

Compound Finance internet bağlantısı olan ve Metamask gibi bir Web 3.0 kripto cüzdanı olan herkesin kullanımına açıktır. Cüzdan uygulamaya bağlanır ve Compound tarafından desteklenen varlıklar arasından hangisiyle etkileşime geçilmek isteniyorsa onun kilidi açılır. Faiz mekanizmasında c Token’lar devreye girmektedir. c Token’lar asetleriniz üzerinden kazandığınız faizi temsil etmek için geliştirilmiş ERC-20 Token’larıdır. Örneğin Compound’a ETH yatırdınız, ETH’leriniz cETH‘e dönüşerek cüzdanınıza gönderilir. Faizlerinizi bu c Token’lar üzerinden sağlarsınız; yani kazandığınız faiz tutarında c Token’ınız da artamaya devam eder. Kripto paranızı geri çekmek istediğinizde mevcut c Token’ınız tutarında yatırdığınız aset cüzdanınıza gönderilir. Borç almak için ise kullanıcıların kredi karşılığı teminat yatırmaları gerekir. Teminat oranları alınmak istenen borçtan daha yüksektir ve her varlık farklı oranlarda teminat gerektirir.

COMP Token:

COMP Compound protokolünün ERC-20 yönetim Token’ıdır. Toplam arzı 10 milyondur. Bu arzın %40’ı kullanıcıların kazanmaları için ayrılmıştır.  Token’a sahip olan kullanıcılar protokoldeki değişiklikler üzerinde söz sahibidir. COMP sahipleri oylamalara katılarak daha fazla COMP kazanabilir.

8.Synthetix

Kripto para birimi tabanlı sentetik varlıklar, dayanak varlığa sahip olmadan da o varlığa ilişik olmayı amaçlar. Yani başka bir varlıkla aynı değere sahip başka bir varlık anlamına gelir. Örneğin geleneksel finansta sentetik varlıklar, dayanak varlığı simüle eden türev ürünleri, opsiyonlar, vadeli işlemler, hisse senetleri, tahvillerdir.

Synthetix ise Ethereum ağında sentetik kripto varlıkların ticaretini sağlayan bir türev likidite protokolüdür. Her sentetik kripto varlık (Synth) başka bir dayanak varlığın fiyatını izleyen ERC-20 Token’ıdır. Örneğin her bir sUSD Token 1 Amerikan Dolarının fiyatını izler. Sentetik varlıklar  kullanılarak kripto ekosistemin içerisinde kalarak simüle edilen varlıklarla eş değere sahip olmak mümkündür. Synthetix ise bu sentetik kripto varlıklarla DeFi üzerinde işlem yapmaya olanak tanır.

SNX Token:

Tüm Synth yani sentetik kripto varlıklar, SNX Token’ları ile desteklenir. SNX Token sahipleri SNX Token’larını teminat olarak kullanıp Synthetix kontratlarıyla etkileşime girdiklerinde Synth’ler üretilir. Synt’lerin teminatlandırma oranı %750’dir fakat oran bu topluluk kararlarıyla değiştirilmeye açıktır. SNX Token’lar geri alınmak istendiğinde Synth’lerin yakılması gerekir.

9. Dai

Merkeziyetsiz bir stabil kripto para olan DAI’ye yazı serimin ikincisinde MakerDao Protokolü başlığı altında değinmiştim.  Buradan erişebilirsiniz.

10. 0x

0x, merkezi borsalara bir tepki olarak geliştirilmiştir ve merkeziyetsiz borsaların düşük hacim, yavaş işlem hızı gibi dezavantajlarını düzenlemeyi hedeflemiş; Ethereum blockchain ağı üzerinde geliştirilen bir açık protokoldür. 0x protokolü üzerine kurulan merkeziyetsiz borsaların işlemleri, işlem hızını artırmak amacıyla önce blockchain ağı dışında gerçekleşir, sonra blockchain ağına kayıt edilir.

0x token

ZRX Token:

2016 yılında 0x platformu tarafından çıkarılmıştır bir ERC-20 Token’ıdır. Toplam arzı 1.000.000.000’dır. Temel olarak iki işlevi bulunmaktadır. 0x üzerinde kurulmuş merkeziyetsiz borsalarda işlem ücreti olarak kullanılmaktadır. ZRX Token’ın diğer özelliği ise protokolünün geliştirilmesi ile ilgili olan kararda Token sahiplerine söz hakkı verilmesidir.

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit

Başak Burcu Yiğit, lisans ve yüksek lisans derecesini İstanbul Üniversitesi, Su Bilimleri Mühendisliği bölümünden aldı. Yüksek lisans derecesi sırasında Kanada'da Vancouver Island University’de döngüsel ekonomi ve sürdürülebilir tarım ile alakalı bir süre eğitim alan Başak; Kanada’dan döndükten sonra akademik çalışmalar yürütmek için Boğaziçi Üniversitesi Sürdürülebilir Kalkınma ve Temiz Üretim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde araştırmacı olarak görev aldı. Aynı dönem Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı- Gençlik oluşumunun Türkiye temsilciliğini yaptı. Ardından yine üniversite bünyesinde Kalkınma Ajansı desteği ile yürütülecek olan Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi Projesi'nin koordinatörlüğünü yürüten Başak, bu dönemde bilişim teknolojileri ile yakından ilgilenme fırsatı yakaladı. Bu süreçte blockchain teknoloji ile de tanışan Başak; Bilgi ve İletişim Teknolojisi profesyonellerinin sürdürülebilir kalkınma konusunda yeterince hassas olmadığını düşünüyordu ve blockchainin devrimsel yıkıcı gücünü bu durumu değiştirebilecek bir fırsat olarak gördü. Kendisi birkaç blockchain girişiminde yer almış ve şimdilerde Merkeziyetsiz Finans ile ilgilenmektedir. Profesyonel kariyerinin yanı sıra Temmuz 2018 yılında kadınların blockchain ekosistemindeki varlığını desteklemek amacı ile kurulan Istanbul Blockchain Women Platformu’nun kurucularındandır.
https://www.btchaber.com

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
359.163,93 TL 0,02%
ethereumETH/TRY
24.619,80 TL 0,12%
tetherUSDT/TRY
18,50 TL 0,04%
usd-coinUSDC/TRY
18,50 TL 0,07%
bnbBNB/TRY
5.251,20 TL 0,04%
xrpXRP/TRY
8,76 TL 1,20%
binance-usdBUSD/TRY
18,50 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
8,04 TL 0,63%
solanaSOL/TRY
612,06 TL 2,99%
dogecoinDOGE/TRY
1,14 TL 2,21%
Bağlantıyı kopyala