Cardano Vasil Hard Fork’a Saatler Kala Son Durum Ne?

Vasil St DabovCardano Vasil Hard Forka Saatler Kala Son Durum Ne

Cardano Blockchain ağı oldukça önemli bir güncellemeye sadece saatler kaldı. TSİ 00:45’te ve epoch 365‘te gerçekleşmesi beklenen Vasil yükseltmesi, ağın verimliliği ve performansı açısından oldukça önemli bir adım. Her ne kadar bu güncelleme Cardano‘nun yerel coin’i ADA‘ya fiyat bazında çok etki etmese de hacim konusunda yüzde 38‘lik bir artış söz konusu. Gelin Vasil hard fork öncesi neler yaşandığına kısaca bakalım:

Cardano Vasil Hard Fork'a Saatler Kala Son Durum Ne?

Cardano Vasil Hard Fork Öncesi Neler Yaşanıyor?

Cardano Blockchain ağı, uzun süredir üzerinde çalıştığı ve performans odaklı Vasil yükseltmesi ile yeni bir döneme giriyor denilebilir. Öyle ki ağın sahip olacağı yeni CIP sistemleri ve güvenlik katmaları ile kullanıcıları çok daha aktif bir ağ bekliyor.

Şu anda Aana ağ bloklarının yüzde 98’den fazlası artık Vasil node‘u (1.35.3) tarafından oluşturuluyor. Bununla birlikte güncel verilere göre 39 borsa yükseltmeye hazırlıklarını tamamlarken (ki bu hacmin yüzde 87.59’una tekabül ediyor), validator’ların da yüzde 87’si yükseltmeye hazır durumda.

ADA’nın fiyat bazında ise ne yazık ki benzer bir performans gösterdiğini söylemek güç. Geçtiğimiz 7 gün içerisinde 0.49 dolar seviyesinden 0.42 dolar bandına kadar gerileyen ADA, içeriğimizin yazımı itibarıyla ise 0.44 dolardan alıcı buluyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
354.931,15 TL 0,31%
ethereumETH/TRY
24.472,72 TL 0,80%
tetherUSDT/TRY
18,36 TL 0,26%
usd-coinUSDC/TRY
18,38 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.082,30 TL 0,75%
xrpXRP/TRY
9,67 TL 7,51%
binance-usdBUSD/TRY
18,54 TL 0,90%
cardanoADA/TRY
8,57 TL 1,31%
solanaSOL/TRY
621,28 TL 4,20%
dogecoinDOGE/TRY
1,17 TL 7,18%
Bağlantıyı kopyala