Axie Infinity’nin Ronin Köprüsü Yeniden Sorun Çıkarttı

Axie Infinitynin Ronin Köprüsü Yeniden Sorun Çikartti

Kripto para ve Blockchain sektörünün en büyük hack saldırılarından birine maruz kalan Axie Infinity‘nin Ronin köprüsü, yaşadığı sorunlar sonrası kısa bir süre önce yeniden işlemlere başladı. Ancak üzerine çalışıldığı ve kullanıcıların güvenli bir şekilde kullanabileceği söylenen yeni sürümde bazı aksaklıklar kullanıcıları korkuttu. Öyle ki köprüdeki işlemler durdu ve askıda kaldı.

Axie Infinity’nin Ronin Köprüsünde Yaşanan Sorunun Kaç Kere Daha Olacağı Bilinmiyor

Blockchain tabanlı play2earn oyunlarının ilk örneklerinden olan Axie Infinity, çok kısa bir süre içerisinde oldukça büyük kitlelere ulaştı. Kullanıcıların oynadıkça kazanabilecekleri bir iç ekonomi sistemine sahip olan oyun, Ethereum Blockchain ağı üzerinde çalıştığından artan kullanıcı trafiklerine karşı yeni bir çözüm geliştirmek zorunda kaldı.

Ronin olarak adlandırılan bu çözüm, geçmişte verilen bir onaylı adres sebebile saldırıya uğramış be 622 milyon dolarlık varlığın çalınmasına neden olmuştu. Axie Infinity’nin yan ağı Ronin ve ağın Ethereum ile iletişimini sağlayan köprü, yaşanan bu saldırı sonrası kapatılmış ve kısa bir süre öncesine kadar bakıma alınmıştı. Ancak kısa bir süre önce açılan köprü, yeniden hata verdi ve kullanıcıların işlemleri gerçekleştirilmedi.

Kullanıcıların işlemlerinin askıya alınması ve kullanıcıların şikayet etmesi üzerine açıklama yapan Axie Infinity, Twitter adresi üzerinden sorunu farkında olduklarını, tespit ettiklerini ve çözümün bir sonraki güncelleme ile çözüleceğini belirttiler. Ağda yaşanan sorunun varlıkları etkilemediğini belirten geliştiriler, bu sorunun ne sıklıkla ortaya çıkacağını bilmediklerini belirtirken güncellemenin 10 Temmuz gibi gelmesini planladıklarını açıkladılar.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.533,77 TL 0,57%
ethereumETH/TRY
34.805,22 TL 2,37%
tetherUSDT/TRY
17,95 TL 0,01%
usd-coinUSDC/TRY
17,95 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.728,68 TL 2,04%
cardanoADA/TRY
10,23 TL 1,33%
xrpXRP/TRY
6,83 TL 0,23%
binance-usdBUSD/TRY
17,95 TL 0,06%
solanaSOL/TRY
810,72 TL 3,38%
dogecoinDOGE/TRY
1,45 TL 9,46%
Bağlantıyı kopyala