bitcoinBTC/TRY
721.694,15 TL 0,13%
ethereumETH/TRY
43.238,19 TL 0,64%
tetherUSDT/TRY
27,11 TL 0,06%
bnbBNB/TRY
5.708,85 TL 0,17%
xrpXRP/TRY
13,85 TL 1,12%
usd-coinUSDC/TRY
27,10 TL 0,13%
staked-etherSTETH/TRY
43.234,94 TL 0,71%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,37%
cardanoADA/TRY
6,64 TL 1,37%
solanaSOL/TRY
529,64 TL 0,14%

Paylaş

Arbitrum 400 ETH’lik Bug Bounty Ödemesi Yaptı

Arbitrum 400 ETHlik Bug Bounty Odemesi Yapti

Blockchain sektöründe güvenlik belki de en önemli konu. Milyonlarca kullanıcının milyarlarca dolarlık varlıklarını emanet ettiği bu sistemlerin güvenliği ise bizzat o ağın geliştiricilerine emanet. Bu noktada geliştiriciler, sık sık bug bounty programları yayınlayarak güvenlik açıklarını aktif olarak araştırıyor. Son olarak Arbitrum buna bir örnek olarak 400 Ethereum’luk (ETH) bir bug bounty ödemesi gerçekleştirdiğini açıkladı.

Arbitrum 400 ETHlik Bug Bounty Odemesi Yapti 1

Arbitrum’dan 400 ETH’lik Bug Bounty Ödemesi

Blockchain geliştiricileri aktif olarak açık düzeltmelerin devam ediyorlar. Kısa bir süre önce Arbitrum tarafından ödülü verilen bir güvenlik açığının ayrıntıları ortaya çıktı. Bulunan bu açığın kötü niyetli aktörler tarafından kullanılması durumunda Arbitrum, 250 milyon dolardan fazla zarara girebilirdi. Ancak bu açık takma adlı “0xriptide’a bulduğu bu açık için 400 Ethereum (yaklaşık 9.5 milyon TL) ödül verildi.

Raporda açığın detaylarını paylaşan 0xriptide, son zamanlarda birincil odak noktasının zincirler arası köprüler olduğunu söyledi. Arbitrum istismarına yönelik ilk araştırması ise Arbitrum Nitro yükseltmesinden birkaç hafta önce başladı. İlk araştırmasında, sözleşme daha önce başlatılmış olmasına rağmen, köprüleme sözleşmesinin mevduat kabul edebildiği bir güvenlik açığı bulduğunu belirten 0xriptide, şunları ekledi:

“Solidity’de başlatılmamış bir adres değişkenine rastladığınızda, her zaman bir dakikanızı ayırıp daha fazla araştırma yapmalısınız. Çünkü kasıtlı olarak mı başlatılmamış yoksa kazayla mı öyle bırakıldığını asla bilemezsiniz”

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala