Veriler: Borsalardaki Ethereum Staking, Sansürü Artırıyor

Veriler Borsalardaki Ethereum Staking Sansuru Artiriyor 3

Kripto ve Blockchain dünyasında bir ilki başararak konsensüs mekanizmasını değiştiren Ethereum, günümüzde oldukça aktif bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Ancak günümüz çalışma prensibi, geçmişteki merkeziyetsizlik yapısından farklı olduğu için sıkça eleştiriliyor. Bu eleştiri ise şüphesiz düzenleyici sansürü.

Veriler: Borsalardaki Ethereum Staking, Sansürünü Artırıyor

Borsalardaki Ethereum Staking, Ethereum Bloklarındaki Sansürü Artırıyor

Son açıklanan verilere göre Merge sonrası tüm Ethereum bloklarının yaklaşık yüzde 60’ı, Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından ortaya konan ABD yaptırımlarıyla uyumlu bir şekilde çalışıyor. Bu bloklarda TornadoCash ve kara listeye alınan adreslerin işlemleri sansürleniyor. Kripto topluluğu ise müdahaleye karşı dururken, birçoğu Ethereum’un toplam OFAC uyumluluğuna ulaşmasına yardımcı olmak için kendi işlemlerini gerçekleştirmekte başarısız olmuş durumda.

Uzmanlara göre Ethereum ağının güvenilir tarafsızlığına zarar veren en büyük faktörlerden biri, kripto ekosistemleri ve borsaları tarafından MEV operatörleri sansürlenmesidir. MEV operatörleri, birkaç isim vermek gerekirse Binance, Celsius Network, Coinbase, Kraken ve Cream Finance gibi önde gelen kripto oyuncuları tarafından kullanılan blok üreticileri ve blok oluşturucular arasında aracı olarak çalışır.

Doğrulayıcılar ve geçiş operatörleri için, sansürü desteklemeyen popüler MEV-boost geçişlerine şunlar örnek göterilebilir: Ultra Sound Money, Agnostic Boost, Aestus, BloXroute Max Profit, BloxRoute Ethical, Manifold ve Relayooor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
442.134,64 TL 2,25%
ethereumETH/TRY
30.322,26 TL 2,40%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
18,80 TL 0,16%
bnbBNB/TRY
5.948,05 TL 3,56%
xrpXRP/TRY
7,78 TL 0,80%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,02%
cardanoADA/TRY
7,32 TL 1,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 2,04%
matic-networkMATIC/TRY
22,20 TL 7,34%
Bağlantıyı kopyala