Litecoin (LTC) Neden Yükseliyor? – 23 Kasım 2022

Litecoin LTC Neden Yukseliyor 23 Kasim 2022

FTX‘in çöküşünün ardından, kripto piyasası 23 Kasım’da yeniden yeşile dönmeyi başardı. Ancak son günlerde en çok dikkat çeken coin şüphesiz Litecoin’in (LTC) fiyatlarındaki yüzde 29‘luk artış oldu. 23 Kasım’ın başlarında, küresel kripto piyasası değeri bir önceki güne göre yüzde 3 artarak 819.18 milyar dolara yükselirken, büyük kripto para birimleri yeşil renkte işlem görmeye başladı. Litecoin (LTC) ise bu yükselişten en kârlı coin’ler arasında. Bu yükselişin en dikkat çeken tetikleyicilerinden biri de şüphesiz LTC tutan adreslerdeki hareketlilikler. Peki Litecoin (LTC) neden yükseliyor?

Litecoin LTC Neden Yukseliyor 23 Kasim 2022

Litecoin (LTC) Neden Yükseldi?

Kripto para piyasa hacmi son günlerde istikrarlı bir şekilde negatif yönde hareket ediyordu. Ancak FTX krizi ile başlayan bu negatif yön bugün bir nebze de olsa tersine dönmeyi başardı. Kripto para piyasa hacmi yeniden 865 milyar doların üzerine çıkarken lider kripto Bitcoin (BTC) yüzde 5’in üzerinde değer kazandı.

Ancak günün en dikkat çeken coin’i Litecoin (LTC) oldu. Öyle ki LTC gün içerisinde yüzde 29‘un üzerinde değer kazanırken fiyatı 80 doların üzerine çıktı. Doğal olarak bu yükseliş yatırımcıların da dikkatini çekti. LTC’de yaşanan bu yükselişin tam bir sebebi olmasada tetikleyicisi olarak gösterilebilecek birkaç etken bulunuyor. Bunlardan ilki geçtiğimiz hafta, hesabında 1.000 ila 100.000 LTC tutan adreslerin toplam bakiyesinin yüzde 2.71 artması oldu. Bu LTC’nin ilk yukarı kırımının yaşanmasını tetikledi.

Bir diğer görüş ise her ne kadar kesin olarak bilinmese de borsalarda açığa satışın yapılmış olabileceği yönünde. Binance yatırımcıların 5 ayın en yüksek oranında short işlem yaptığını gösteriyor. Haziran ayında Binance kısa pozisyonları aynı seviyelere ulaştığında meydana gelen fiyat diplerine dayanarak, yaklaşan bir LTC toparlanması olacağı oldukça tahmin edilebilir görülüyor. Doğal olarak bu durum toplu bir yükselişi tetiklemiş olabilir.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
308.513,49 TL 4,68%
ethereumETH/TRY
21.875,60 TL 7,41%
tetherUSDT/TRY
18,63 TL 0,22%
bnbBNB/TRY
5.552,46 TL 16,32%
usd-coinUSDC/TRY
18,67 TL 0,28%
binance-usdBUSD/TRY
18,65 TL 0,35%
xrpXRP/TRY
7,02 TL 3,55%
dogecoinDOGE/TRY
1,53 TL 9,26%
cardanoADA/TRY
5,89 TL 4,67%
matic-networkMATIC/TRY
16,12 TL 4,62%
Bağlantıyı kopyala