bitcoinBTC/TRY
1.097.301,63 TL 2,76%
ethereumETH/TRY
59.380,64 TL 2,26%
tetherUSDT/TRY
28,91 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.656,67 TL 2,08%
xrpXRP/TRY
17,67 TL 2,12%
solanaSOL/TRY
1.693,52 TL 7,99%
usd-coinUSDC/TRY
28,90 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
59.395,68 TL 2,36%
cardanoADA/TRY
11,13 TL 3,50%
dogecoinDOGE/TRY
2,35 TL 5,08%

Paylaş

Huawei’nin yeni telefonu ABD’yi harekete geçirdi

Temsilciler Meclisi Kripto Duzenlemesi Icin Harekete Geciyor

ABD’de gelişmiş çip teknolojisi için daha sıkı ihracat kontrolleri talep edildi. Temsilciler Meclisi’nde Cumhuriyetçiler, gelişmiş çipler için harekete geçti. Milletvekillerinin çağrısı, Huawei’nin Mate 60 Pro akıllı telefonunun tanıtımının ardından geldi. Huawei’nin yeni modelinin çipleri Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) tarafından üretildi.

huawei

ABD’de gelişmiş çipler için kritik talep

İki kıdemli Cumhuriyetçi üye, Biden yönetimini Çin‘e yönelik gelişmiş yarı iletkenler üzerindeki ihracat kontrollerini güçlendirme çağrısı yaptı. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Michael McCaul ve Çin Seçilmiş Komitesi Başkanı Temsilci Mike Gallagher, konu ile ilgili Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a mektup gönderdi. Mektupta, 2022’de getirilen kapsamlı düzenlemelerin gözden geçirilmesi gerekliliğinin altı çizildi. Mevcut kurallarda eksiklikler ya da boşluklar olduğuna vurgu yapıldı.

Mektupta, “7 Ekim’de uygulamaya konulan kurallar ve SMIC’in genişleyen kabiliyetleri, Çin’in endüstriyel stratejisini anlamaktan yoksun, askeri hedeflerini kavrayamayan, atıl ve şeffaf olmayan bürokratik sistemin örneğini teşkil etmektedir” ifadesi kullanıldı.

Biden yönetiminden mevcut düzenlemelerin modernize edilmesi talep edildi. Ayrıca Huawei ve SMIC’e yanıt vermesi için çağrı yapıldı. Ayrıca Çinli şirketlerin bulut bilişim hizmetleri aracılığıyla elde edilebilen güçlü yapay zeka çiplerine erişiminin sonlandırılması gerektiği belirtildi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala