Flashbot’lar Ethereum Merkezileşme Korkusunu Artırıyor

Flashbotlar Ethereum Merkezileşme Korkusunu Artiriyor

Ethereum Blockchain ağı PoW konsensüsünü PoS ile değiştirerek bir ilke imza attı. Madenciliğin rafa kaldırıldığı bu sistemde enerji tüketimi yüzde 99.95 azalırken pahalı madencilik giderlerine de gerek kalmayacak. Ancak bu yeni sistemin kusursuz olduğu anlamına gelmiyor. Son dönemde endişeleri iyice körükleyen Flashbot‘ların role blokların yüzde 82.72‘sini çıkarması gündem oldu.

Flashbot’lar Ethereum Merkezileşme Korkusunu Haklı Çıkarabilir mi?

Flashbot’lar, Ethereum bloklarını incelemek için bir röle görevi gören şeffaf ve verimlilik odaklı Maksimal Çıkarılabilir Değer (MEV) çıkarmaya adanmış merkezi bir sistem olarak kısaca tanımlanabilir. Bu noktada MEV hakkında daha detaylı bilgi için Ethereum doğrulayıcıları ne kadar kazanıyor? yazımıza bakabilirsiniz.

MEV’leri ile verimliliği artırmaya çalışan Ethereum’un bir sorunu bulunuyor. Mevboost.org‘dan alınan verilere göre, şu anda Ethereum’da en az bir blok teslim eden altı aktif röle olduğunu görüyoruz. Ve bu röle bloklarının yüzde 82.77’sinin yalnızca Flashbot’lar tarafından oluşturulduğu göze çarpıyor. Bu da Ethereum merkezileşmesinde büyük bir risk olarak görülüyor.

Diğer taraftan Flashbot’ların baskınlığı ile ilgili verileri tamamlayan Santiment‘ten bir analizine göre, Ethereum’un PoS Node’larının yüzde 46.15’inin yalnızca iki adres tarafından kontrol edildi görülüyor. Ethereum’un bu konuda ne yapacağı ise merak konusu.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
547.772,54 TL 2,19%
ethereumETH/TRY
37.715,07 TL 1,65%
tetherUSDT/TRY
20,17 TL 0,12%
bnbBNB/TRY
6.194,17 TL 1,59%
usd-coinUSDC/TRY
20,17 TL 0,10%
xrpXRP/TRY
10,22 TL 0,73%
cardanoADA/TRY
7,58 TL 1,14%
staked-etherSTETH/TRY
37.710,44 TL 1,60%
dogecoinDOGE/TRY
1,44 TL 1,35%
matic-networkMATIC/TRY
17,96 TL 1,50%
Bağlantıyı kopyala