Çin ve Brezilya’dan ABD Dolarına İlişkin Yeni Karar

cin ve brezilyadan yeni abd dolari karari

Dünya genelinde son dönemde hükümetler, ABD dolarına olan bağımlılığından uzaklaşmak için yeni ortaklıklar kuruyor. Kısa biri süre önce Suudi Arabistan, ABD dolarına olan bağımlılığından uzaklaşmak için Çin, Rusya, Hindistan, Pakistan ve dört Orta Asya ülkesiyle ticaret ittifakına girdiğini açıkladı. Bu olayın ardından Çin ve Brezilya’dan benzer bir karar geldi.

Çin ve Brezilya ABD Doları ile Ticareti Askıya Alıyor

Brezilya hükümeti tarafından yapılan son açıklamada, Çin ve Brezilya’nın ABD doları ile ticaret yapmayı bırakacağı ve ülkelerin kendi para birimlerinde ticaret yapacakları ifade edildi. Yapılan bu anlaşma, ABD ekonomik hakimiyetinin en büyük rakibi olan Çin’in ve Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan Brezilya’nın devasa ticari ve finansal işlemlerini doğrudan yürütmesini sağlayacak.

cin ve brezilyadan yeni abd dolari karari 2

Konu hakkında Brezilya Ticaret ve Yatırım Teşvik Ajansı tarafından yapılan açıklamada, “Aldığımız bu karardan beklentimiz, bunun maliyetleri düşürmesi, ikili ticareti daha da teşvik etmesi ve yatırımları kolaylaştırması.” ifadeleri kullanıldı. Bununla birlikte Çin, 2022 yılında 150.5 milyar dolarlık rekor ikili ticaret hacmiyle Brezilya’nın en büyük ticaret ortağı konumunda yer alıyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
557.443,38 TL 0,31%
ethereumETH/TRY
38.194,78 TL 0,06%
tetherUSDT/TRY
20,13 TL 0,08%
bnbBNB/TRY
6.268,12 TL 0,42%
usd-coinUSDC/TRY
20,13 TL 0,08%
xrpXRP/TRY
10,50 TL 6,07%
cardanoADA/TRY
7,62 TL 0,70%
staked-etherSTETH/TRY
38.210,50 TL 0,04%
dogecoinDOGE/TRY
1,46 TL 1,24%
solanaSOL/TRY
424,71 TL 1,10%
Bağlantıyı kopyala