Cardano Ağına Sertifikalı DApp’ler Geliyor

cardano agina sertifikali dappler geliyor

Cardano, Alonzo Hard Fork yükseltmesiyle akıllı sözleşmeler dünyasına giriş yaptı. Bu yükseltme ile birlikte akıllı sözleşme desteği Cardano’da sunulmaya başlandı. Akıllı sözleşme desteği bir dizi avantajı beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de geliştiricilerin yakında yakında merkezi olmayan uygulamalarını (DApp’lerini) yükleyebilecek olmaları. Bunun için bir de uygulama mağazası açılacak.

Gelişticiler DApp’lerini, Plutus dAppStore aracılığı başkalarına da sunacak. Konuyla ilgili resmi duyurular, bu hafta sonu düzenlenecek olan Cardano Zirvesi’nde yapılacak.

Cardano, Geliştirilerin DApp’lerini Plutus dAppStore‘da Sergileyecek

Cardano projesinin arkasında Input Output HK (IOHK) isimli şirket yer alıyor. Projeyle ilgili herhangi bir yenilik olduğu zaman, açıklamalar bu şirketten geliyor. Plutus dAppStore ile ilgili açıklama da IOHK’nın ürün başkanı Shruti Appiah‘tan geldi. Appiah açıklamasında şunları söyledi:

“Mağaza, geliştiricilerin DApp’lerini sansürle karşılaşmadan yayınlamaları için güvenilir ve demokratik bir ortam sağlayacak”

Plutus dAppStore sayesinde DApp’ler için resmi bir keşif süreci başlayacak. Bu da belirli bir ekosistemde bulunan tüm DApp’lerin birleştirilmiş bir görünümünü kullanıcılara sağlayacak.

cardano agina sertifikali dappler geliyor 2

Kullanıcılar, web tarayıcısı üzerinden Plutus dAppStore‘a erişebilecek. Mağazanın önizlemesi Cardano Zirvesi’nde yapılacak.

Ayrıca etkinlikte, Otomatik mantık kontrolleri, manuel akıllı sözleşme denetimi ve akıllı sözleşmenin resmi doğrulaması yoluyla kod düzeyinde güvenlik açıklarını önlemek için bir sertifika programı da tanıtılacak. Appiah bununla ilgili de şu sözleri söyledi:

“İster sertifikalı ister sertifikasız olsun, mağazada herhangi bir DApp bulunabilir, ancak kullanıcılara belirli bir DApp’in sertifika durumu hakkında net bilgiler sağlayacağız”

Uzun vadeli planlar arasında, kullanıcıların mağazadaki DApp’ler hakkında geri bildirim almaları planı da bulunuyor.  

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 639.453,29 TL 16,51%
ethereum
Ethereum (ETH) 53.118,49 TL 13,64%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.252,32 TL 12,92%
tether
Tether (USDT) 13,58 TL 0,78%
solana
Solana (SOL) 2.582,24 TL 17,73%
cardano
Cardano (ADA) 18,16 TL 17,99%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,06%
xrp
XRP (XRP) 10,00 TL 24,04%
polkadot
Polkadot (DOT) 377,79 TL 21,74%
avalanche-2
Avalanche (AVAX) 1.257,23 TL 14,14%
Bağlantıyı kopyala