bitcoinBTC/TRY
740.153,81 TL 0,70%
ethereumETH/TRY
45.989,59 TL 0,98%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.913,28 TL 0,25%
xrpXRP/TRY
14,21 TL 2,85%
usd-coinUSDC/TRY
27,40 TL 0,06%
staked-etherSTETH/TRY
46.023,86 TL 1,05%
cardanoADA/TRY
6,97 TL 1,67%
solanaSOL/TRY
586,37 TL 6,16%
dogecoinDOGE/TRY
1,71 TL 0,63%

Paylaş

ABD’nin savunma yasasında ‘kripto’ detayı

ABDnin savunma yasasinda kripto detayi22

ABD Senatosu, 2024 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasasını (NDAA) kabul etti. Yasa tasarısı, kripto ticareti yapan kurumların gözetimini, kripto karıştırıcılarını ve anonimliği arttıran kripto varlıklarını hedef alıyor.

borc tavani tasarisi senato oylamasina hazirlaniyor

Savunma tasarısı neleri kapsıyor?

NDAA, Kirsten Gillibrand, Cynthia Lummis, Elizabeth Warren, ve Roger Marshall’dan oluşan iki partili bir grup ABD senatörü tarafından öne sürüldü. Bir demeçte, bu hareketin kripto varlıklarına ilişkin bugüne kadarki en önemli kongre eylemlerinden birini temsil ettiği belirtildi. Yasa kripto ticareti yapan kurumların denetlenmesini kapsıyor. Kripto karıştırıcıları ve anonimliği artıran kripto varlıklar ile mücade edilmesini destekliyor.

Tasarı, finansal yenilik yasası ve dijital varlık kara para aklamayı önleme yasalarından alınan hükümlerle hazırlandı. Hazine Bakanlığı, kripto varlıkların incelenme standartlarının oluşturulması gerektiğini belirtmişti. Bakanlık, fonların gizlenmesi için kullanılan kripto karıştırıcılarına yönelik mücadelenin yürütülmesinin önemine vurgu yapmıştı.

Cumhuriyetçi Senatör Lummis, “Kripto varlık endüstrisindeki yasadışı finansmanı engellemek, kötü aktörleri ayıklamak ve kripto varlıkların yaptırımlardan kaçınmak ve terörizmi finanse etmek için kullanılmamasını sağlamak için çok önemlidir” dedi.

Tasarıya savunma ile ilgili olmayan değişikliklerin eklenmesinin de mümkün olduğu kaydedildi. Diğer yandan Temsilciler Meclisi Tarım Komitesi de kripto için federal bir düzenleyici çerçeve oluşturacak olan 21. yüzyıl için finansal inovasyon düzenlemesini kabul etti. Finansal Hizmetler Komitesi de dün kripto düzenlemesine onay vermişti. Cumhuriyetçi ve Demokrat vekillerden oluşan komitenin büyük bölümü tasarı için olumlu yönde oy kullanmıştı.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala