ABD’de Altın Destekli Dijital Para Önerisi

ABDde Altin Destekli Dijital Para Onerisi2

ABD’nin en kalabalık ikinci eyaleti Teksas‘ta altın destekli dijital para birimi önerisi yapıldı. Tasarıya göre dijital para fiziksel altınla desteklenecek. Dijital para önerisi henüz oylanmadı ancak ABD’de CBDC‘lere karşı sesler yükseliyor.

ABDde Altin Destekli Dijital Para Onerisi

Teksas’ta Altın Destekli Dijital Para Tasarısı

Teksas‘ta iki milletvekili, altınla desteklenen devlet tabanlı bir dijital para birimi oluşturmak yasa tasarısıları sundu. Senatör Bryan Hughes ile Temsilci Mark Dorazio’nun tasarılarına göre dijital parayı kesirli eşdeğer miktarda fiziksel altın destekleyecek. Tasarılarda, ihraç edilen dijital paranın her bir biriminin emanet olarak tutulan ons altının belirli bir kısmına karşılık geleceği belirtildi. Buna göre belirli miktarda dijital para satın alındığında, denetçi bu para ile eşdeğer miktarda altın satın alacak.

Her iki tasarı da henüz oylanmadı ve kabul edilmedi. ABD‘de bazı milletvekilleri CBDC‘ye karşı çıkıyorlar. Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimlerinden Ted Cruz, 21 Mart’ta Fed’in CBDC adımını önlemeye için bir yasa tasarısı sundu. Cruz, ABD’nin dolar hakimiyetini sürdürmesi ve finansal gizliliği koruması gerektiğini ifade etti.

Florida Valisi Ron DeSantis ise CBDC’lerin hükümete güç vereceğini ve tüketici faaliyetlerini doğrudan görme imkanı olduğunu vurguladı. DeSantis’e göre CBDC’ler ile ABD halkının davranışları kontrol edilecek. Kripto para karşıtlığıyla tanınan Demokrat Elizabeth Warren ise CBDC’yi destekleyeler tarafında yer alıyor.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
601.177,79 TL 3,45%
ethereumETH/TRY
41.235,84 TL 4,62%
tetherUSDT/TRY
23,60 TL 0,37%
bnbBNB/TRY
5.642,53 TL 7,73%
usd-coinUSDC/TRY
23,55 TL 0,18%
xrpXRP/TRY
11,36 TL 8,18%
staked-etherSTETH/TRY
41.209,28 TL 4,60%
cardanoADA/TRY
5,76 TL 22,88%
dogecoinDOGE/TRY
1,43 TL 10,25%
tronTRX/TRY
1,55 TL 15,06%
Bağlantıyı kopyala