Vitalik Buterin’den Elon Musk’a Twitter Eleştirisi

Vitalik Buterinden Elon Muska Twitter Elestirisi

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, her ne kadar şirketleri ve yaptığı kritik adımlarla bilinse de son dönemde sık sık Twitter ile gündeme geliyor. 44 milyar dolarlık satın alım sonrası Twitter‘ı kendi krallığı hâline getiren Elon Musk, yaptığı hamleler ile son dönemde eleştiriliyor. Son olarak bu eleştirilere Ethereum‘un kurucusu Vitalik Buterin de katıldı. Buterin, Elon Musk’ın Twitter’ı otoriteleştirdiğini söyledi.

Vitalik Buterin’den Elon Musk’a Twitter’ı Otorileştirdi Eleştirisi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Elon Musk’ın son Twitter sansür dalgası hakkında bir takım eleştirilerde bulundu ve sitenin son birkaç gündeki hesap yasakları yağmurunun Twitter’ı otoriterliğe giden yola bir soktuğunu belirtti.

Musk’ı öven bir gönderiye yanıt olarak Buterin, Musk’ın fazla uydurma, merkezi planlama olarak adlandırdığı bir strateji uyguladığını ve Musk‘ın, Elon’un çok özel durumlar hakkındaki görüşlerini güçlendiriyor gibi görünen politikalar uyguladığını söyledi.

Bu eleştirilerin en büyük sebebi ise şüphesiz son dönemdeki artan Twitter hesap engellemeleri oldu. Öyle ki son sansür endişesi dalgası, Musk’ın uçağını takip eden ElonJets hesabını ve çeşitli ünlülerin özel jetlerini takip eden CelebJets hesabını yasaklamasıyla başladı. Bu tür bot izleyicileri, ABD’de yasal olan, halka açık bilgileri çekmek amacıyla kullanılıyor. Ancak Musk bunların insanların hayatını tehlikeye attığını belirterek yasakladı.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
435.135,00 TL 1,30%
ethereumETH/TRY
30.909,81 TL 1,52%
tetherUSDT/TRY
18,63 TL 0,98%
bnbBNB/TRY
6.161,64 TL 0,80%
usd-coinUSDC/TRY
18,77 TL 0,32%
xrpXRP/TRY
7,57 TL 2,46%
binance-usdBUSD/TRY
18,73 TL 0,53%
cardanoADA/TRY
7,37 TL 2,77%
dogecoinDOGE/TRY
1,74 TL 1,76%
matic-networkMATIC/TRY
22,58 TL 2,60%
Bağlantıyı kopyala