SEC, ICO Karşıtı Suçlamalarına Devam Ediyor

SEC 1

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıt dışı ICO eylemlerini kısıtlama çalışmalarına devam ediyor. Birkaç yıl önce başlayan ICO’ların zirvede olduğu zamanlarda başlayan bu davalar 2020 ve 2021’de de istikrarlı bir şekilde artarak devam ediyor.

Son olarak yine SEC, Rivetz’in başkanı ve Rivetz International’ın CEO’su Steven K. Sprague’i suçladıKomisyon, şirketlerin ICO yoluyla yasa ve kayıt dışı bir menkul kıymet arzı gerçekleştirdiğini iddia ederek dava açtı.

Şikayet, Temmuz ve Eylül 2017 arasında (ICO’ların yaygınlaştığı zamanlar), sanıkların ABD’den yatırımcıları da içeren RvT token adlı dijital varlıkları teklif ettiğini ve sattığını iddia ediyor.

Rapor ayrıca CEO’nun değerini yatırımcılara tanıtarak RvT’yi bir yatırım fırsatı olarak pazarladığını iddia ediyor. 

Şikayet, 18 milyon dolarlık teklifin SEC’e kayıtlı olmaması ve muafiyet için uygun olmamasını da içeriyor.

SEC 3

SEC İçin ICO Şikayeti Bir İlk Değil

Bu, SEC tarafından yasa dışı kabul edilen ilk ICO değil elbette. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, birçok ICO programı hakkında aynı nedenle suç duyurusunda bulunduğunu gördük ve sizlerle paylaştık. SEC’in raporda sunduğu gerekçeler ise birbirine çok benziyor. Genel olarak problem, ICO’nun SEC’e bildirilmemesi ve muhalefetsiz olması.

Bunlara ek olarak, 2020’de ABD Yüksek Mahkemesi’nin Komisyonun, ICO’lara karşı ceza talep etme yetkisini kısıtladığını da belirtmekte fayda var. Fakat bazı uzmanlar, mahkemenin karar verme yetkilerinin azalmasına rağmen kararın aslında SEC lehine olduğunu iddia ediyor. Şayet SEC’in para cezası ve ceza arama kabiliyetinin tamamen ortadan kaldırılması yerine bu kararı tercih edeceği söyleniyor.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 404.915,78 TL 0,97%
ethereum
Ethereum (ETH) 29.984,25 TL 2,30%
cardano
Cardano (ADA) 20,35 TL 3,36%
tether
Tether (USDT) 8,44 TL 0,02%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 3.547,92 TL 2,40%
xrp
XRP (XRP) 9,20 TL 2,60%
solana
Solana (SOL) 1.233,63 TL 9,42%
polkadot
Polkadot (DOT) 305,45 TL 0,52%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,14 TL 2,99%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,44 TL 0,02%
Copy link
Powered by Social Snap