Rızacan Kumaş’ın Eserleri NFT Olarak Sotheby’s’de Sergilenecek

rizacan kumasin eserleri nft olarak sothebysde sergilenecek

Ünlü belgesel fotoğrafçısı Rızacan Kumaş‘ın Panaromic Portraits çalışması, Sotheby’s aracılığıyla 14 – 21 Ekim tarihleri arasında Natively Digital isimli açık artırmada sergilenecek. Sotheby’s’de satışa sunulan Panaromic Portraits ile birlikte Rızacan Kumaş bu seçkin ve prestijli platformda NFT eserleri yer alan ilk Türk fotoğrafçı olacak.

Rızacan Kumaş, NFT Eserleri Sotheby’s’de Yer Alan İlk Türk

Rızacan Kumaş, 2017 yılında “İpek Yolu’nu Geçmek” projesi için yurt dışı seyahatine çıktı. Bu seyahatlerinde birçok dikkat çeken karesi kadrajına aldı. Vietnam, Çin, Malezya, Singapur gibi 20’den fazla ülkeyi gezerek fotoğraflayan Kumaş, yıllardır kadrajına girenleri SuperRare, OpenSea, Foundation ve MakersPlace gibi platformlara taşıyarak NFT koleksiyonerlerinin dikkatini çekti.

“Şii Müslümanlar”, “Afgan Basti Mülteci Kampı”, “Tayland’da Gay Bar” ve “Budist Manastır Okulu ve Yetimhanesi” gibi projeleri hayata geçiren Kumaş’ın NFT fotoğrafları yüksek değerde alıcı buluyor. Şimdi ise Panaromic Portraits isimli çalışması koleksiyoner Pransky’in tarafından satın alınarak Sotheby’s’de Natively Digital sergisinde 14- 21 Ekim tarihlerinde sergilenecek.

rizacan kumasin eserleri nft olarak sothebysde sergilenecek 2

Rızacan Kumaş’ın fotoğrafları daha önce de ünlü koleksiyonerler Pranks ve Danny tarafından satın alınmış ve geliri MalalaFund ve Blue Dragon Children’s Foundation kurumlarına bağışlanmıştı. Kumaş’ın NFT dünyasına girdiği son 6 ayda 149 NFT çalışması bulunuyor, bu NFT’lerin toplam hacmi ise 353 Ethereum’a (11 Milyon TL) ulaştı.

Rızacan Kumaş kendi Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı: “Panoramik Portreler’im Pranksy sayesinde Sotheby’s Natively Digital sergisinde yer alacağı için çok heyecanlı ve gururluyum. Ne diyeceğimi bilemiyorum, bu benim beklentilerimin de ötesinde. Teşekkür ederim!”

1774 yılından beri müzayedeler ve sıra dışı etkinlikler düzenleyen Sotheby’s dünya çapında en seçkin sanatseverlere hizmet veriyor. Sotheby’s, ilk NFT müzayedesini geçtiğimiz Nisan ayında yapmıştı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 489.281,27 TL 3,96%
ethereum
Ethereum (ETH) 30.649,65 TL 2,75%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.033,19 TL 4,76%
tether
Tether (USDT) 8,93 TL 0,22%
cardano
Cardano (ADA) 18,76 TL 2,00%
xrp
XRP (XRP) 9,65 TL 2,16%
solana
Solana (SOL) 1.293,58 TL 0,50%
polkadot
Polkadot (DOT) 309,55 TL 3,39%
usd-coin
USD Coin (USDC) 8,93 TL 0,04%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 1,99 TL 1,09%
Copy link
Powered by Social Snap