Orta Afrika’nın Bitcoin Kararı Sonrasında Yeni Adım

orta afrikanin bitcoin karari sonrasinda yeni adim

Orta Afrika Cumhuriyeti, geçtiğimiz aylarda Bitcoin’i yasal para birimi yapmıştı. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin hamlesi sonrasında ülkede yeni bir kripto girişimi başlatıldı.

Bitcoin’i Yasal Para Birimi Yapan Orta Afrika Cumhuriyeti’nden Yeni Girişim

Orta Afrika Cumhuriyeti başkanı Faustin-Archange Touadéra, ülkesinin gelişen kripto merkezinin 3 Temmuz 2022 tarihinde başlayacağını açıkladı. Orta Afrika Cumhuriyeti’nin bu yeni girişimi “Sango” projesi olarak da biliniyor. Bu yeni girişimle Blockchain teknolojisinin kullanılmasıyla Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Afrika’nın en “ilerici” ekonomisi haline getirilmesi hedefleniyor. Başkan Touadéra yaptığı paylaşımda, ülkesinin yeni girişiminin duyurusunu yaparak Bitcoin’i yasal para birimi yapma kararının arkasında olduğunu bir kez daha açıkladı. Touadéra paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

Resmi para birimi ve ilham kaynağı olarak Bitcoin ile ülkemiz, Blockchain teknolojisi ile daha parlak bir geleceğe yönelik ilham verici yolculuğunda yeni bir sayfa açıyor.

orta afrikanin bitcoin karari sonrasinda yeni adim 2

Orta Afrika Cumhuriyeti, Nisan 2022’de ülkenin Cumhurbaşkanı kararı ile Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador’un ardından ikinci ülke olmuştu. Duyurulan Sango projesinin alt projelerinden bazıları, bir kripto ulusal bankası kurulması, devlet destekli lightning cüzdanı oluşturulması ve kripto para borsalarını vergilerden muaf tutulmasını içeriyor. Projenin diğer detayları ise 3 Temmuz 2022 Pazar günü (TSİ) 20:00’de açıklanacak.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
446.270,34 TL 4,00%
ethereumETH/TRY
34.532,30 TL 5,48%
tetherUSDT/TRY
17,96 TL 0,15%
bnbBNB/TRY
5.965,15 TL 0,16%
usd-coinUSDC/TRY
17,98 TL 0,54%
xrpXRP/TRY
6,91 TL 2,33%
cardanoADA/TRY
9,81 TL 2,37%
binance-usdBUSD/TRY
18,02 TL 0,87%
solanaSOL/TRY
811,82 TL 7,97%
polkadotDOT/TRY
171,04 TL 0,90%
Bağlantıyı kopyala