Merkeziyetsizlik Yarışı: Ethereum vs Cardano

Merkeziyetsizlik Yarisi Ethereum vs Cardano

Blockchain sektöründe konu merkeziyetsizlik olduğunda, oldukça derin bir tartışma doğmuş demektir. Blockchain ağları arasında sık sık yapılan “Hangisi daha merkezi?” yarışı günümüzde hâlen sürüyor. Bu noktada sık sık eleştiri oklarının hedefi olan Ethereum, genellikle diğer ağlar ile kıyaslanıyor. Son olarak ise bir kripto araştırmacısı olan Sooraj’a göre, Cardano ağ katmanı, Ethereum‘un ağ katmanından sekiz kat daha merkeziyetsiz.

Merkeziyetsizlik Yarışında Ethereum ve Cardano Rekabeti

Blockchain ağları, kullandıkları konsensüs mekanizması da dahil olmak üzere birçok noktada olabildiğince az merkezi olmayı hedefler. Buradaki merkezi herhangi bir etki, ağ üzerinde güç kullanabilecek bir tehdit olarak algılanır. Her ne kadar bu müdahaleler zaman zaman gerekli olsa da kripto topluluğu tarafından pek iyi karşılanmayan bu etken, ağ için oldukça önemli.

En aktif Blockchain ağlarından biri olan Ethereum’un ise PoS‘a geçtikten sonra sık sık merkezileşme ve sansür eleştirilerine maruz kaldı. Her ne kadar doğrudan bir bağlantısı olmasa da yakın dönemde Tornado Cash işlemlerini engelleyen blokların yüzde 51‘e ulaşması da bu merkezileşme korkularını artırdı.

Son olarak bir Cardano geliştiricisi olan Sooraj’a göre, bir PoS zincirindeki doğrulayıcı node’larının merkezsizleştirilmesi Nakamoto Katsayısı veya MAV (minimum saldırı vektörü) tarafından belirlenir. MAV, Blockchain ağına başarılı bir saldırı için bir araya gelmesi gereken minimum bağımsız taraf sayısı olarak tanımlanıyor. Şu anda, Cardano’nun 24’lük bir MAV‘si var ve Ethereum’un 3’lük oranı ile kıyaslandığında sekiz kat fark demek.

Diğer taraftan bu tespitin bir Cardano geliştiricisi tarafından ve spesifik bir parametre ile ifade edildiğinden çok da tarafsız olmadığını belirtmemizde fayda var.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
436.339,44 TL 1,72%
ethereumETH/TRY
29.836,60 TL 1,97%
tetherUSDT/TRY
18,85 TL 0,13%
usd-coinUSDC/TRY
18,87 TL 0,13%
bnbBNB/TRY
5.827,77 TL 2,57%
xrpXRP/TRY
7,58 TL 2,97%
binance-usdBUSD/TRY
18,85 TL 0,07%
cardanoADA/TRY
7,19 TL 2,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 1,27%
matic-networkMATIC/TRY
21,07 TL 4,67%
Bağlantıyı kopyala