Huobi Araştırma Enstitüsü’nden Bitcoin Vadeli ETF’leri Raporu

huobi arastirma enstitusunden bitcoin vadeli etfleri raporu

Bir Blockchain uygulama araştırma kurumu olan Huobi Araştırma Enstitüsü, Bitcoin Vadeli ETF’leri için bir araştırma yaptı. Kısa süre önce bu araştırmanın sonuçları yayımlandı. Enstitü raporda, vadeli işlem ETF başvuruları karşılaştırdı.

Huobi Araştırma Enstitüsü Bitcoin Vadeli ETF’leri İnceledi

Houbi Araştırma Enstitüsü, “Bitcoin Futures ETF’leri: Ürün Özelliklerine Bir Dalış” başlıklı en son araştırma raporunu yayınladı.

Raporun detaylardan geçmeden önce ETF’ler hakkındaki bilgileri hatırlatalım. BITO ve BTF, Ekim 2021’de piyasaya sürüldü. Bu, CME Bitcoin Vadeli İşlemlerinin açık faizinin yüzde 49 artmasına ve net değer olarak 5,45 milyar dolarlık tarihi bir zirveye ulaşmasına yardımcı oldu.

huobi arastirma enstitusunden bitcoin vadeli etfleri raporu 2

Vadeli işlem ETF’lerinin karşılaştırıldığı raporda, hepsinin benzer özelliklere sahip olduğu söyleniyor. Rekabetleri ise ücretlerde ve kısa vadeli risk gibi durumlarda ortaya çıkıyor. Aktif yönetim özellikleri, yuvarlanma ve çeşitlendirmeyi içeriyor. Burada Bitcoin Vadeli İşlemleri’nin yüzde 34,35’ini BITO, yüzde 49,97’sini ise BTF elinde tutuyor.

Raporda Vadeli İşlem ETF‘leri ile spot ürünler de karşılaştırılıyor.

Vadeli ETF’ler çift yönlü çapraz piyasa ticaretine izin vererek, kurumsal arbitrajcılar için esnek stratejiler sağlıyor. Diğer yandan Bitcoin dolaşımını gerektirmeyen likidite genişlemesi sağlıyor.

CME pozisyonunun ön ay için 4.000, genel için 5.000’lik bir limiti var.

Tabii vadeli işlemlerdeki potansiyel contango riskleri, ekstra dahili maliyetlere neden olabiliyor. Spot ürünlere göre, çok daha yüksek olan vadeli işlemlerde gerçekleşmemiş kazanç için yüzde 25-35 vergi oranı uygulanıyor.

Raporda şu sözlere de yer veriliyor:

“Vadeli ETF’lerin piyasaya sürülmesinin kripto endüstrisi ve finans piyasaları için bir kilometre taşı olduğuna inanıyoruz. SEC’in artan pazar talebine uyum sağlamak için yaptığı bir uzlaşmadır; daha fazla ürün yolda. Ek olarak, vadeli ETF’ler, Bitcoin’in gerçeğe uygun değerinin keşfi için yeni bir kanal oluşturabilir.”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 489.771,47 TL 0,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.360,90 TL 0,71%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,37%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.071,74 TL 1,94%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,25%
cardano
Cardano (ADA) 13,77 TL 4,59%
solana
Solana (SOL) 1.243,17 TL 0,25%
xrp
XRP (XRP) 8,11 TL 0,81%
terra-luna
Terra (LUNA) 831,90 TL 7,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,34 TL 2,46%
Bağlantıyı kopyala