Fed Eylül 2022 Faiz Kararını Açıkladı

fed eylul 2022 faiz kararini acikladi

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül 2020 faiz kararı uzun süredir bekleniyordu. ABD ekonomisinde gelen enflasyon verisi sonrasında daha da önemli hale gelen Fed’in Eylül 2020 faiz kararı açıklandı. Fed Eylül 2022’de 75 baz puan faiz artırımı kararı aldığını belirtti.

Fed, Eylül 2022 Faiz Kararında 75 Baz Puanlık Faiz Artırımı Kararı Aldı

ABD Merkez Bankası (Fed) merakla beklenen Eylül 2022 faiz kararını an itibariyle duyurdu. Fed tarafından yapılan açıklamada, ABD ekonomisinin içinde bulunduğu durum nedeniyle 75 baz puan faiz artırımına gidildiği belirtildi. ABD enflasyon verilerinin beklenenden yüksek gelmesinin ardından, gözler Fed’in faiz kararına çevrilmişti. Fed ise ABD ekonomisinin son verileri ışığında 75 baz puanlık faiz artırımına gidildiğini belirtti.

fed eylul 2022 faiz kararini acikladi 2

Enflasyonun artması ve ABD ekonomisindeki resesyon endişelerinin yeniden gündeme gelmesiyle birlikte zamanlarda Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımına gideceği konuşuluyordu. Özellikle son birkaç gündür Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımına gitmesi olasılığı önemli bir oranda artmıştı. Temmuz 2022’de 75 baz puanlık faiz artırımına giderek üst üste iki ay boyunca 75 baz puanlık faiz artırımı kararı alan Fed‘in ABD’de enflasyonu yüzde 2’ye düşürmek için gerekli enstrümanları kullanmaya devam edeceği belirtildi.

Fed’in kontrolden çıkan enflasyonla mücadelesinde, büyük olasılıkla 75 baz puanlık bir faiz oranını açıklaması bekleniyordu. Açıklanması beklenen 75 baz puanlık faiz oranı ise gösterge oranı yüzde 3 – 3.25 hedef aralığına çıkacak. Bu Fed’in 2008’den beri yaptığı en yüksek oran. Piyasalar ise şimdilik 100 baz puanlık faiz artışını küçük bir oranda fiyatlandırıyordu. Bu oranda Fed’in 1990’da birincil politika aracı olarak Fed faiz oranını kullanmaya başladığından beri hiç yapmadığı bir şey.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
375.766,18 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
25.396,26 TL 0,78%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,00%
bnbBNB/TRY
5.474,89 TL 0,18%
usd-coinUSDC/TRY
18,59 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
9,28 TL 2,30%
binance-usdBUSD/TRY
18,57 TL 0,04%
cardanoADA/TRY
8,05 TL 0,16%
solanaSOL/TRY
635,25 TL 0,03%
dogecoinDOGE/TRY
1,22 TL 0,48%
Bağlantıyı kopyala