Fed’in 100 Puanlık Faiz Artırımı Beklentisi Artıyor

fedin 100 puanlik faiz artirimi beklentisi artiyor

ABD Merkez Bankası (Fed) Çarşamba günü faiz kararını açıklayacak. Fed’in faiz kararı öncesinde piyasalar 100 puanlık faiz artırımını fiyatlarken, bu durum kripto para piyasaları olumsuz etkiledi.

Fed’in Yüksek Faiz Kararı Beklentisi Kripto Piyasalarını Olumsuz Etkiledi

Kripto para piyasaları, geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesinin ardından düşüşe geçmişti. Temmuz ayındaki TÜFE baskısının enflasyonunun zirveye ulaştığına işaret edebileceğini düşünen yatırımcıların umutları bu verilerin açıklanmasının ardından kırılmıştı.

fedin 100 puanlik faiz artirimi beklentisi artiyor 2

Daha önce Fed’in Eylül 2022 faiz beklentisi kararında 100 bazlık faiz artırımı olasılığının önemli bir oranda arttığını aktarmıştık. CME FedWatch Aracı ise, Çarşamba günü FOMC toplantısında 100 baz puanlık bir artış olasılığını yüzde 20 olarak gösteriyor. Bu araçta geçtiğimiz hafta Fed’in 100 baz puanlık faiz artırımı olasılığı yüzde 0 olarak belirtilmişti.

Toplam kripto piyasa değer, geçtiğimiz hafta bir kez daha 1 trilyon dolar seviyesinin altına düştükten sonra haberin yazımı esnasında 890 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Bununla birlikte haberin yazımı esnasında, Bitcoin 19.142,55 dolardan işlem görürken Ethereum ise 1.342,28 dolardan işlem görüyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
351.487,65 TL 1,52%
ethereumETH/TRY
24.604,85 TL 2,75%
tetherUSDT/TRY
18,43 TL 0,12%
usd-coinUSDC/TRY
18,45 TL 0,04%
bnbBNB/TRY
5.093,97 TL 1,64%
xrpXRP/TRY
9,08 TL 3,79%
binance-usdBUSD/TRY
18,43 TL 0,41%
cardanoADA/TRY
8,53 TL 2,00%
solanaSOL/TRY
614,16 TL 4,86%
dogecoinDOGE/TRY
1,19 TL 4,39%
Bağlantıyı kopyala