bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 65,946.67 2.47%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,459.42 0.50%
bnb
BNB (BNB) $ 582.76 2.06%
solana
Solana (SOL) $ 173.02 4.62%
xrp
XRP (XRP) $ 0.593563 4.59%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.409346 4.68%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.131134 6.85%

TCMB, sekiz ayın ardından faiz artışına son verdi

TCMB, aylar sonra faiz artışına son verdi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün düzenlediği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı sonrası faiz kararını duyurdu. Saat 14.00’da açıklama yapan TCMB, son toplantıda yüzde 45’e yükselen politika faizini sabit bıraktı.

TCMB, böylelikle sekiz aylık seri sonrası ilk kez faiz oranını sabit tuttu. Merkez Bankası, geçtiğimiz yaz Hafize Gaye Erkan’ın göreve gelmesinin ardından politika faizini yüzde 8,50’den yüzde 45’e kadar yükseltti.

Erkan’ın istifası öncesinde düzenlenen son PPK toplantısında mevcut oranının dezenflasyon süreci için yeterli olduğu mesajı paylaşılmıştı.

Kurul, karar metninde Ocak ayında ücret düzenlemeleri sonucu enflasyonun döneme özgü artış gösterdiğinin altını çizdi. Yurt içindeki talebin dengelendiğini belirten TCMB yönetimi, gıda fiyatları, jeopolitik riskler ve hizmet fiyatlarındaki katılığın enflasyon baskısını canlı tuttuğunu belirtti.

Karar metninde politika faizinin enflasyonda belirgin düşüş görülene kadar sabit tutulacağı paylaşıldı:

“Kurul, politika faizinin mevcut seviyesinin aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sürdürüleceğini değerlendirmiştir.”

Merkez Bankası, enflasyon patikasında bozulma öngörüldüğü senaryoda ise faiz artışı tuşuna yeniden basacağını vurguladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Buğra Çimen

Buğra Çimen, 5 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatını İstanbul’da devam ettiren Buğra, Başakşehir Doğa Anadolu Lisesi’nden mezun olmasının ardından lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi’nin İktisat bölümünde sürdürüyor.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
Bağlantıyı kopyala