Fed Eylül 2022 Faiz Kararı Ardından Piyasalarda Son Durum

fed eylul 2022 faiz karari ardindan piyasalarda son durum

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (Fed) Eylül 2022 faiz kararını açıkladı. ABD ekonomisinin son verilerinin ardından Fed, Eylül 2022’de faiz artırımına gitti. Fed’in Eylül 2022’de 75 baz puanlık faiz artırımına piyasalar hızlı reaksiyon verdi.

Fed Faiz Kararı Sonrasında Kripto Para Birimlerinde Son Durum

Fed’in bir süredir beklenen Eylül 2022 faiz kararı açıklandı. Fed Eylül 2022’de ABD ekonomisini kontrol altında tutmak için 75 baz puanlık faiz artırımına gittiğini belirtti. Fed’in bu kararı ardından piyasalar ve kripto para birimleri hızlı reaksiyon verdi. Fed’in faiz kararı ardından ilk olarak Bitcoin ve Ethereum‘da ani hareketler yaşandı.

fed eylul 2022 faiz karari ardindan piyasalarda son durum 2

CME Group verilerine göre, tüccarlar 75 baz puanlık faiz artırımını tam fiyatlandırdı ve 100 baz puanlık faiz artırımına da yüzde 18 oranında şans vermişti. Yapılan açıklamanın ardından hisse senetleri Çarşamba günü daha düşük bir kazanç elde etti. Dow Jones Sanayi Ortalaması 265 puan veya yüzde 0.8 değer kaybetti. S&P 500 yüzde 0.7 oranında düşerken, Nasdaq Composite yüzde 0.8 oranında düştü.

Fed, Eylül 2022 faiz kararını 75 baz puan olarak açıklamasının ardından, ABD enflasyonuyla mücadele etmek için sözde terminal oranının yüzde 4.6’ya ulaşmasını beklediğini belirtti. Son olarak haberin yazımı esnasında Bitcoin (BTC) 18,929.95 dolardan işlem görürken, Ethereum (ETH) ise 1,323.33 dolardan işlem görüyor.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. 2000 yılında bilgisayar ve internetle tanışan Burak, sanal dünyada ilk emeklemelerini henüz 5 yaşındayken gerçekleştirdi. İlkokul ve lise eğitimini Bursa’da tamamlayan Burak, matematik hocasının tavsiyesiyle Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi’ne başladı. İşletme bölümünün kendisine göre olmadığını fark eden Burak, 3. Sınıfta İşletme bölümünü bırakarak, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık bölümüne geçiş yaptı. İletişim Fakültesi’nde eğitimine devam ederken hocalarından geleneksel medya, gazetecilik, yeni medya ve tasarım alanında da dersler alan Burak, psikoloji ile de yakından ilgilenmiştir. Reklamcılık eğitimini sürdürdüğü esnada psikoloji okumalarına devam eden Burak, Felsefe ve Sosyoloji okumaları da yaparak kendini bu alanlarda geliştirdi. İlkokul eğitimini sürdürdüğü esnada içerik üretmeye başlayan Burak, Türkiye’de faaliyet gösteren pek çok forum ve sözlük platformunda bilgilerini paylaşıp yeni şeyler öğrenerek kendini geliştirmeye devam etti. Bursa’da Anadolu Lisesi’nde lise öğrenimine devam ettiği esnada İngilizce eğitimini geliştirmeye devam eden Burak, İngilizce kaynaklardan çeviriler yaparak bunları okuyucuları ile paylaşmaya başladı. Teknoloji ve etrafında gelişen dünyaları yakından takip eden Burak, bu alanlarda yeni gelişmeleri öğrenmeye ve edindiği bilgileri ilk olarak forum ve sözlüklerden paylaşmaya başlayarak profesyonel anlamda içerik üreticiliğine adım atmış oldu. İçerik üreticiliğinde üniversite eğitimine başlamasıyla birlikte kendini geliştirmeyi sürdüren Burak, Türkiye’nin öncü teknoloji platformlarında içerikler üretti. Öncü teknoloji platformlarında içerik yöneticiliği yaparken blockchain’i radarına alan Burak, geleceğin teknolojisi olarak gördüğü blockchain yenilikleri konusunda araştırmalarına başladı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra butik reklam ajanlarında çeşitli alanlarda çalışmalar yürüten Burak, çalışma hayatı boyunca içerik üretmeye devam etti. Teknoloji editörü olarak çıktığı içerik üretme yolculuğunda teknoloji ile bağlantılı pek çok alanda içerikler üretti. Yeniliklere uyum sağlamayı kendine görev edinen Burak, yeni teknolojileri okuyuculara en doğru bilgilerle aktarmayı seviyor. Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerik üretmeye başlayan Burak, sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.
https://medium.com/@koseburak

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
376.081,95 TL 0,16%
ethereumETH/TRY
25.391,80 TL 0,83%
tetherUSDT/TRY
18,57 TL 0,19%
bnbBNB/TRY
5.481,02 TL 0,05%
usd-coinUSDC/TRY
18,57 TL 0,18%
xrpXRP/TRY
9,27 TL 1,27%
binance-usdBUSD/TRY
18,53 TL 0,31%
cardanoADA/TRY
8,06 TL 0,05%
solanaSOL/TRY
635,44 TL 0,18%
dogecoinDOGE/TRY
1,22 TL 0,90%
Bağlantıyı kopyala