bitcoinBTC/TRY
740.116,31 TL 2,54%
ethereumETH/TRY
45.862,99 TL 3,67%
tetherUSDT/TRY
27,34 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.912,07 TL 1,57%
xrpXRP/TRY
13,91 TL 2,00%
usd-coinUSDC/TRY
27,34 TL 0,01%
staked-etherSTETH/TRY
45.808,31 TL 3,75%
cardanoADA/TRY
6,90 TL 3,13%
dogecoinDOGE/TRY
1,69 TL 1,78%
solanaSOL/TRY
552,50 TL 5,49%

Paylaş

Ethereum’un ‘gerçeğe uygun değeri’ daha pahalı olabilir

Ethereum cuzdaninda 8 yil sonra ilk hareketlilik22

Kısa süre önce Ethereum Merge güncellemesinin yıldönümü kutlayan Ethereum‘da gelişmeler devam ediyor. Araştırma firması RxR’nin layer 2 ölçeklendirme ağlarının aktif kullanıcı tarafından benimsenmesini içeren bir modeli, Ethereum‘un 275 milyar dolarlık bir piyasa değerinde işlem görmesi gerektiğini öne sürüyor. Bu modele göre ETH’un şu anki piyasa değeri, gerçeğe uygun değerine kıyasla yüzde 27 daha ucuz.

Ethereum piyasa değeriyle ilgili detaylar

Metcalfe yasası nedir ve RXR’nin gerçeğe uygun değer projeksiyonu ne demek? Söz konusu model, sürekli büyüyen Ethereum ölçeklendirme ağlarındaki aktif kullanıcı tabanını ve ağın gerçeğe uygun değerini ölçmek için Ethereum ana ağındaki aktif kullanıcılara odaklanıyor. Yani geleneksel Metcalfe yasası modelleri yalnızca ana ağdaki aktif kullanıcı tabanını baz alıyor.

Metcalfe yasasına (ML) göre ağın değeri, sahip olduğu kullanıcı sayısının karesiyle doğrudan bağlantılı ve orantılıdır. Ether, kullanıcıların Ethereum blockchain üzerinde işlem yapmasına, faiz kazanmasına ve stake etme, değiştirilemez tokenleri saklama ve çok daha fazlası yoluyla ağ güvenliğine katılmasına olanak tanıyor. Bu nedenle, Ethereum’un değer teklifi uzun süredir Ethereum’un ağ kullanımına yakından bağlı.

RXR analisti Lewis Harland, yayınlanan araştırma notunda konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi: “Ethereum’un ağ değerlemesi, güncellenmiş ML endeksini, Ethereum’un ölçeklendirme ağlarının aktif kullanıcı tabanı modele dahil edildiğinde daha isabetli takip ediyor.”

Ekran Resmi 2023 09 18 15.13.09

Yukarıda verilen tabloda Ethereum’un piyasa değeri, RxR’nin kırmızıyla temsil edilen ML Harmanlanmış Modeline kıyasla düşük değerli görünüyor.

Harland, ayrıca “Bu ağları da hesaba katan güncellenmiş model, kalıcı olarak daha fazla kullanıcı artışı olmayacağını varsayarak ETH’nin değerlemesini 275 milyar dolara koyuyor” diye konuşuyor. Bu haberin yazımı itibarıyla ETH 1,665 dolardan işlem görürken, toplam piyasa değeri ise 198 milyar dolar.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala