bitcoinBTC/TRY
740.893,96 TL 0,76%
ethereumETH/TRY
46.136,53 TL 0,80%
tetherUSDT/TRY
27,41 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.918,49 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
14,17 TL 2,64%
usd-coinUSDC/TRY
27,41 TL 0,07%
staked-etherSTETH/TRY
46.071,28 TL 0,73%
solanaSOL/TRY
586,91 TL 5,57%
cardanoADA/TRY
6,91 TL 1,15%
dogecoinDOGE/TRY
1,70 TL 0,33%

Paylaş

Ethereum Merge yıldönümünü kutluyor

CVJ.CH Ethereum 2.0 Merge Proof of Stake

Blockchain sektörü için bir ilk olan Ethereum Merge, (Ethereum Birleşmesi) 15 Eylül 2022’de başarılı bir şekilde gerçekleşti. Böylelikle 2015 yılından bu yana kullandığı proof-of-work (PoW) konsensusuna veda eden Ethereum, proof-of-stake’e (PoS) merhaba diyerek Ethereum 2.0’ın ilk adımını atmış oldu. Ethereum, enerji kullanımında büyük bir azalma ve ağa erişimde belirgin bir iyileşme gördü. Ancak birçok teknik sorun hâlen çözülebilmiş değil.

Ethereum’un bir yıl önceki “birleşmesi” ne anlama geliyor?

Ethereum birleşme sonrası en dikkat çekici gelişme, enerji tüketen PoW konsensus mekanizmasından, Ethereum ağının toplam enerji tüketimini büyük ölçüde azalttığını gören PoS’a sismik geçiş oldu.

Ethereum veri sağlayıcısı ultrason.money’den alınan verilere göre; birleşme sürecinden bu yana 300.000’den biraz fazla ETH (mevcut fiyatlarla 488 milyon dolar değerinde) yakıldı. Mevcut yanma oranlarında, toplam ETH arzı yılda yüzde 0,25 oranında azaltılıyor.

CVJ.CH Ethereum 2.0 Merge Proof of Stake

Ethereum Merge, yürütme katmanını Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçiren Ethereum Network’ün resmi hard fork’udur. Bu geçişin ana faydası, ağın işlemleri doğrulamak için PoW madencilerine ödeme yapması gerekmediği için protokol enflasyonunu önemli ölçüde azaltmasıdır.

Bunun yerine işlem doğrulaması, bir staking sözleşmesine veya Lido, Rocket Pool gibi bir üçüncü taraf staking hizmeti sağlayıcısına 32 ETH yatıran staker’lar tarafından tamamlanacaktır. ETH Birleşmesi, ETH token’larının satış baskısını günde 60 milyon doların üzerinde, enerji tüketimini ise %99,95 oranında azalttı.

Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala