bitcoinBTC/TRY
722.128,06 TL 0,10%
ethereumETH/TRY
43.258,80 TL 0,68%
tetherUSDT/TRY
27,12 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
5.712,91 TL 0,01%
xrpXRP/TRY
13,85 TL 1,13%
usd-coinUSDC/TRY
27,10 TL 0,13%
staked-etherSTETH/TRY
43.283,21 TL 0,80%
dogecoinDOGE/TRY
1,67 TL 0,34%
cardanoADA/TRY
6,64 TL 1,36%
solanaSOL/TRY
529,91 TL 0,19%

Paylaş

Ethereum Merge Sonrası Gas Ücretlerinde Artış Yaşanıyor

Ethereum Merge Sonrasi Gas Ucretlerinde Artis Yasaniyor

Ethereum‘un merakla beklelen Merge yükseltmesi sonunda gerçekleşti. PoW madenciliğine veda eden Ethereum için yepyeni bir sayfa açılırken, Ethereum 2.0 hayalinin ilk adımı da böylece başarıyla atılmış oldu. Ancak Merge’ün asıl amacı, ağı Proof of Work’ten Proof of Stake’e taşımak olduğu için bu yükseltme işlem ücretlerine pek olumlu yansımadı. Öyle ki Ethereum gas ücreti 99 Gwei’ya kadar çıktı.

Ethereum Merge Sonrası Gas Ücretlerinde Artış Yaşanıyor
Kaynak: Ethereumprice

Ethereum Merge Sonrası Gas Ücretleri Artışta

Ethereum Merge güncellemesi ile birlikte Ethereum’un tükettiği enerji yüzde 99.4 oranında azaltılmış oldu. Böylelikle uzun zamandır süre gelen verimsizlik problemini başarılı bir şekilde çözen Ethereum geliştiricileri, kullanıcıların varlıklarını artık Staker’lara emanet ediyor.

Ancak bu noktada bazı soru işaretleri ortaya çıkabiliyor. Madem PoS’a geçildi, gas ücretleri neden artıyor? Öncelikle Merge yükseltmesinin gas ücretlerini hedefleyen bir yükseltme olmadığını belirtelim. Merge, Beacon zinciri ile Mainnet’i birleştiren ve PoS’un aktif ediliği bir yükseltme. Gas ise tamamen farklı bir şekilde işlediğinden bu yükseltmeden etkilenmiyor. Diğer taraftan yapılan işlemlerin sayısı hızlı bir şekilde arttığı için de Gas ücretleri artmış durumda. Bu oran kullanım zamanında göre azalma ve artma gösterecektir. Diğer taraftan PoS’un daha ilk işlemde ETH yakmaya başladığını da belirtelim.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala