Ethereum Merge Nedir?

Ethereum Merge Nedir

Ethereum akıllı sözleşemleri Blockchain teknolojisi ile birleştiren ilk proje olarak kripto sektöründe oldukça önemli konuma sahip. Bunu NFT ve metaverse alanındaki şüphesiz liderliğinden de görebiliyoruz. Ancak maalesef Ethereum da kusursuz değil. Her ne kadar kullanıcılarına güçlü bir Blockchain alt yapısı ve akıllı sözleşme ekosistemi yaratsa da, Gas ücretleri ve yüksek işlem süreleri, ağın kullanıcılarını bunaltmış durumda. Tüm bu eksileri gidermek adına bir sürü Layer-2 çözümü ortaya çıkmış olsa da, Ethereum 2.0 çalışmaları kaçınılmaz bir gereklilik. Peki bu açıdan en önemli yükseltmelerden birisi olan Ethereum 2.0 ve merge tanımları nedir?

Ethereum Merge Nedir?

Ethereum Merge Nedir?

Ethereum Blockchain ağı halihazırda Bitcoin’de olduğu gibi Proof of Work konsensüs yapısına sahiptir. Ancak bu konsensüs yapısı, her ne kadar çok güçlü bir savunma ve kararlılık sunsa da, günümüzde pek verimli bir yöntem olarak görülmemekte. Bu yüzden hem GAS ücretlerini azaltmak, hem de işlem verimliliğini attırmak adına Ethereum Foundation ağı Proof of Stake mekanizmasına taşımaya çalışmaktadır. Bu noktada ise “Ethereum Merge” Ethereum’un ana ağı ile işaret zinciri hisse kanıtı sistemi arasındaki yaklaşan birleşmeyi ifade etmektedir. ‘Merge’, hisse kanıtı (PoS) mekanizması lehine Ethereum için iş kanıtının (PoW) sonunu ifade etmektedir.

Ethereum Merge Nedir?

Peki Ethereum 2.0 Nedir?

Eth2 ve Serenity olarak da anılan Ethereum 2.0, Ethereum Blockchain ağı için oldukça önemli bir yükseltmedir. İlk yükseltme olmasa da, Ethereum’un verimliliğini en çok artmak üzere tasarlanmış olanıdır. Ancak bu, geliştiriciler ile bir gecede olamayacak büyüklükte bir girişimdir. Bunun yerine, Ethereum 2.0, ilki 2020 yılında Beacon Chain olarak bilinen Faz 0 ile gerçekleşen bir dizi adımla evrimine başladı.

Bu aşamda Ethereum’a 32 ETH stake eden adresler, Proof of Stake mekanizması gereği Node olabilmektedir. Ek olarak Ethereum 2.0’a kilitlenen ETH miktarı ise içeriğimizin yazımı itibarıyla 10.7 milyon ETH seviyesinde.

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt

Cem Arslan Kurt Eylül 1999 tarihinde İstanbul'da doğdu. İlkokul eğitimini İstanbul ve Mersin'de gördü ve ortaokulu Kuzey Kıbrıs'ta okudu. Kıbrıs'ta merkezden oldukça uzak yaşadığından vaktinin büyük bir çoğunluğunu doğada ve bilgisayar başında geçirdi. Bu süre zarfında teknoloji, bilim ve yazılım dallarına ilgisi artan Cem, bu konular hakkında okuma ve araştırmalar yaparken Wikipedia’da oldukça fazla zaman geçirdi. Ardından Wikipedia vakfının bir üyesi olarak birçok madde yazdı ve düzenledi. 500'den fazla maddeyi Türkçe’ye kazandırdı ve 6.000'in üzerinde katkıda bulundu. Böylelikle yazarlık kariyerine Wikipedia’da başladı. Liseyi Gaziantep'te Özel Bilişim Koleji'nde bitiren Cem, Biyoloji ve teknoloji alanında da birçok yarışma ve etkinliğe katıldı. IGSIS adlı koku simülatörü projesiyle bir Tübitak yarışmasında ilk 10'a girdi. Şu anda İstanbul'da yazılım üzerine Üniversite eğitimine devam ederken kendisini yazılım alanında geliştiriyor. Son dönemde ise özellikle Blockchain, kripto para ve NFT alanına odaklanan Cem, bu konuda araştırmalar yapıp içerik üretiyor ve projeler hazırlıyor. Genel olarak bilim kurgu ve teknoloji kitapları ile birlikte güncel bilimsel makaleleri okumayı seviyor. Anatomi ve unrealist çizimler yapmaktan hoşlanıyor. Seçici bir sinefil olan Cem, bilim kurgu, fantastik ve kısa filmleri takip ediyor. Arkadaş grubu ile birlikte 5.000’den fazla üyeye sahip 12 Telegram yazılım grubunun Admin'liğini yapıyor ve Blockchain geliştiricileri için Türkçe platform oluşturmayı ve etkinlikler düzenlemeyi hedefliyor. Bitcoin ile ilk defa DarkWeb ortamını araştırırken tanışan Cem, Bitcoin’i geleceğin ‘Altını’ olarak görüyor. Blockchain teknolojisini oldukça önemsiyor ve kendi projelerini geliştirmek için çalışıyor. Ek olarak birçok Blockchain ve kripto para projesini araştırıyor ve bu projeler hakkında incelemeler yazıyor. Kripto paraların geleceğin ekonomisinde oldukça önemli olduğunu düşünüyor. Kripto paralara yatırım yapıyor ve varlıklarının %90’ını soğuk cüzdanlarında tutmayı tercih ediyor. Dünyayı gezme hayali olan Cem, farklı kültürlerin insanlarını tanımayı ve mutfaklarını deneyimlemeyi seviyor. Gezi, blog ve bilgilendirici içerikleri okuyup izlemeyi seven Cem, Blockchain ve kripto para konusunda içerik üretirken kariyerine BTCHaber.com’da İçerik Editörü olarak devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
348.300,08 TL 1,14%
ethereumETH/TRY
23.930,07 TL 0,14%
tetherUSDT/TRY
18,33 TL 0,10%
usd-coinUSDC/TRY
18,41 TL 0,28%
bnbBNB/TRY
5.027,09 TL 1,33%
xrpXRP/TRY
9,06 TL 10,07%
binance-usdBUSD/TRY
18,37 TL 0,22%
cardanoADA/TRY
8,41 TL 0,13%
solanaSOL/TRY
589,31 TL 0,54%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 2,24%
Bağlantıyı kopyala