bitcoinBTC/TRY
715.809,07 TL 0,68%
ethereumETH/TRY
43.265,10 TL 0,82%
tetherUSDT/TRY
27,17 TL 0,09%
bnbBNB/TRY
5.750,46 TL 1,21%
xrpXRP/TRY
13,67 TL 0,29%
usd-coinUSDC/TRY
27,18 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
43.282,78 TL 0,84%
cardanoADA/TRY
6,69 TL 0,47%
dogecoinDOGE/TRY
1,66 TL 0,17%
solanaSOL/TRY
527,32 TL 0,37%

Paylaş

DeFi protokollerinden Exactly ve Harbor saldırıların hedefi oldu

defi protokollerinden exactly ve harbor saldirilarin hedefi oldu

Son zamanlarda DeFi ekosisteminde artan saldırılar, Exactly ve Harbor gibi önemli platformları da vurdu. Bu saldırılar, sektörde güvenlik önlemlerinin ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Exactly ve Harbor’da Milyonlarca Dolar Kayıp

Merkezi olmayan finans dünyasında son dönemde artan güvenlik sorunları, Exactly ve Harbor gibi DeFi protokollerini zor durumda bıraktı. Son yapılan açıklamalara göre, 18 Ağustos’ta bu iki platform da bağımsız saldırılara maruz kaldı.

Blockchain güvenlik uzmanları, Exactly’den yaklaşık 7,3 milyon dolar değerinde olan 4323,6 Ether miktarında bir kayıp olduğunu belirtti. Hücum sonrası, hırsızlar bu miktarı başka platformlara aktardı. İlk başta, Exactly’den 12 milyon doların üzerinde bir değerde Ether’in çalındığı düşünülse de, bu rakam daha sonra güncellendi. Saldırıda, Exactly’nin DebtManager adlı sözleşmesi zayıf nokta olarak kullanıldı ve saldırgan bu sözleşme üzerinden işlem gerçekleştirdi. Exactly ekibi, bu sorunu çözmek için hukuki adımlar atarken, kayıplarını geri almak için saldırganlarla iletişime geçmeye çalışıyor.

Öte yandan, Harbor isimli interchain stablecoin platformu da benzer bir saldırıya uğradı. Bu saldırıda ne kadarlık bir kayıp olduğu şu anda belirsiz. Harbor ekibi, çalınan varlıkların miktarını belirlemek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Bu tür saldırılar, DeFi sektöründe son dönemde sıkça karşımıza çıkıyor. Özellikle Vyper programlama dilindeki bir açık nedeniyle Curve Finance’ten büyük miktarlarda para çalındı. Earn.Finance ve Zunami Protokolü gibi diğer DeFi platformları da benzer saldırılarla milyonlarca dolar kaybetti.

Burak Köse

Burak Köse

Burak KÖSE 3 Mayıs 1995 tarihinde Bursa’da doğdu. Erken yaşta bilgisayar ve internetle tanışan Burak, Nisan 2022’den itibaren BTCHaber.com’da içerikler üreterek sektörde edindiği tecrübeler ışığında gelişmeleri okuyuculara aktarıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala