bitcoinBTC/TRY
1.275.590,08 TL 1,39%
ethereumETH/TRY
65.843,50 TL 0,56%
tetherUSDT/TRY
28,95 TL 0,20%
bnbBNB/TRY
6.689,42 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
18,17 TL 1,51%
solanaSOL/TRY
1.841,32 TL 4,51%
usd-coinUSDC/TRY
28,92 TL 0,05%
staked-etherSTETH/TRY
65.971,62 TL 1,25%
cardanoADA/TRY
12,92 TL 8,83%
dogecoinDOGE/TRY
2,91 TL 9,90%

Paylaş

Avrupa’da DeFi için ‘ciddi risk’ uyarısı

avrupa birliginden kisisel kripto cuzdanlarina yonelik hamledsvfd

Avrupa Birliği’nin piyasa düzenleyicisi ESMA, merkeziyetsiz finansın (DeFi) ciddi riskleri konusunda uyarı yaptı. Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (ESMA) yayınladığı raporda yatırımcıların DeFi‘dan zarar görebileceğine vurgu yapıldı.

Avrupa Birligi Gizlilik Odakli Kriptolari Istemiyor

ESMA, DeFi raporunu yayınladı

AB’nin kripto düzenlemesi MiCA‘nın kurallarını belirleyecek kurumlar arasında yer alan ESMA, yeni gelişen DeFi pazarını daha fazla inceleyeceğini bildirdi. Raporda, DeFi’ın spekülatif doğası, önemli operasyonel ve güvenlik açıkları ile açıkça tanımlanmış sorumlu tarafın olmaması gibi yatırımcıları tehdit eden riskleri olduğu belirtildi.

Raporda kripto piyasalarındaki yüksek oynaklık ile manipülatif işlemlerle hacimlerin şişirilmesi gibi şüpheli davranışlara yer verildi. ESMA, geçen hafta kripto hizmet sağlayıcıları için yeni önerilerini açıklamıştı.

Başka bir raporda ise DeFi’da kullanılan akıllı sözleşmelerin potansiyel olarak yenilikçi doğasına dikkat çekildi. Bu araçların finansal amaçlı saadet zincirlerinden operasyonel bellek yönetimine kadar çeşitlilik gösterebileceği belirtildi.

Küresel arenada birçok düzenleyici kurum son zamanlarda DeFi ile nasıl başa çıkılacağını arıyor. ABD’de emtia düzenleyicisi CFTC, DeFi’ı radarına almıştı. Fransa’nın mali düzenleyicisi AMF de DeFi’ın nasıl kontrol edileceği arayışı içinde. Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü, kısa süre önce bu projelere geleneksel finansla eşit muamele edilmesini önerdi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
No coins selected
Bağlantıyı kopyala