bitcoin
Bitcoin (BTC) $ 66,931.93 0.03%
ethereum
Ethereum (ETH) $ 3,117.31 0.58%
bnb
BNB (BNB) $ 580.29 0.18%
solana
Solana (SOL) $ 173.53 1.78%
xrp
XRP (XRP) $ 0.521502 0.33%
cardano
Cardano (ADA) $ 0.479974 0.01%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) $ 0.153359 1.01%

ABD’de Bankalara Daha Fazla Destek Planı

ABDde Bankalara Daha Fazla Destek Plani

ABD’nin bankalara daha fazla destek verebileceği belirtildi. Fed’in kredi programı genişletilerek First Republic Bank’ın desteklenmesi düşünülüyor. Bankaların yeni Fed kredisine olan talepleri de bir haftada 4 kat arttı.

ABDde Bankalara Daha Fazla Destek Plani2

ABD, Bankalara Daha Fazla Destek Vermeyi Düşünüyor

ABD’de yetkili kurumlar, First Republic Bank‘a bilançosunu desteklemek için daha fazla zaman verecek şekilde bankalar için acil durum kredisini genişletmeyi düşünüyor. Bloomberg’in haberine göre yetkililerin krizdeki bankaya verilecek destek için henüz karar vermediği bildirildi. Fed’in teklifinin genişletilmesi seçenekler arasında yer alıyor.

First Republic’in acil müdahale olmadan da faaliyetlerini sürdürebileceği tahmin ediliyor. Buna rağmen yetkililer, olası beklenmedik durumlar için tetikleyici olmayı amaçlıyor. Bu nedenle banka ile ilgili sürecin yakından takip edildiği ifade ediliyor. Bilançosuyla ilgili yapısal sorunları olan bankanın, çözüm için nakit paraya ihtiyacı olduğu kaydediliyor. 11 büyük banka, First Republic’e 30 milyar dolarlık mevduat sağlamıştı. Destek veren bankalar arasında JPMorgan Chase, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo, Goldman Sachs ve Morgan Stanley bulunuyor.

Kaynaklara göre, Fed‘in 13 Mart’ta açıkladığı acil kredi programında olası bir ayarlama değerlendirilen seçenekler arasında yer alıyor. Fed, bankaların yaşadığı krizin ardından Banka Vadeli Finansman Programı (BTFP) oluşturmuştu. ABD Hazine Bakanlığı’nın programa Borsa İstikrar Fonu’ndan 25 milyar dolara kadara kadar kaynak sağlayacağı belirtilmişti. Bankalar, yeni Fed kredisinin kullanımını artırmıştı. Bankalar, programa geçen hafta 12 milyar dolar borçlanmıştı. Bankaların borcu bu hafta 53.7 milyar dolara yükseldi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

btchaber bh logo

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı.

Blokzincirin ve kripto paraların, geleceği nasıl değiştireceğini bugünden öğrenin.
btch x banner
btch youtube banner
Bağlantıyı kopyala