ABD’de Bankalara Daha Fazla Destek Planı

ABDde Bankalara Daha Fazla Destek Plani

ABD’nin bankalara daha fazla destek verebileceği belirtildi. Fed’in kredi programı genişletilerek First Republic Bank’ın desteklenmesi düşünülüyor. Bankaların yeni Fed kredisine olan talepleri de bir haftada 4 kat arttı.

ABDde Bankalara Daha Fazla Destek Plani2

ABD, Bankalara Daha Fazla Destek Vermeyi Düşünüyor

ABD’de yetkili kurumlar, First Republic Bank‘a bilançosunu desteklemek için daha fazla zaman verecek şekilde bankalar için acil durum kredisini genişletmeyi düşünüyor. Bloomberg’in haberine göre yetkililerin krizdeki bankaya verilecek destek için henüz karar vermediği bildirildi. Fed’in teklifinin genişletilmesi seçenekler arasında yer alıyor.

First Republic’in acil müdahale olmadan da faaliyetlerini sürdürebileceği tahmin ediliyor. Buna rağmen yetkililer, olası beklenmedik durumlar için tetikleyici olmayı amaçlıyor. Bu nedenle banka ile ilgili sürecin yakından takip edildiği ifade ediliyor. Bilançosuyla ilgili yapısal sorunları olan bankanın, çözüm için nakit paraya ihtiyacı olduğu kaydediliyor. 11 büyük banka, First Republic’e 30 milyar dolarlık mevduat sağlamıştı. Destek veren bankalar arasında JPMorgan Chase, Citigroup, Bank of America, Wells Fargo, Goldman Sachs ve Morgan Stanley bulunuyor.

Kaynaklara göre, Fed‘in 13 Mart’ta açıkladığı acil kredi programında olası bir ayarlama değerlendirilen seçenekler arasında yer alıyor. Fed, bankaların yaşadığı krizin ardından Banka Vadeli Finansman Programı (BTFP) oluşturmuştu. ABD Hazine Bakanlığı’nın programa Borsa İstikrar Fonu’ndan 25 milyar dolara kadara kadar kaynak sağlayacağı belirtilmişti. Bankalar, yeni Fed kredisinin kullanımını artırmıştı. Bankalar, programa geçen hafta 12 milyar dolar borçlanmıştı. Bankaların borcu bu hafta 53.7 milyar dolara yükseldi.

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç

Göker Bilgiç, Kasım 1992'de İstanbul'da doğdu. İlkokul ve lise öğrenimini İstanbul'da gördü. İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünden mezun oldu. Üniversite yıllarında bilimsel araştırmalarda görev aldı. 2015 yılında Dünya gazetesinde haber editörü olarak mesleğe ilk adımını attı. Dünya'da farklı dönemlerde 5 yıla yakın çalıştı. Bu sürenin son 3 aylık kısmı Dünya kadrolarınca yayın hayatına başlayan Ekonomi gazetesinde geçti. Bazı dergi ve haber platformları ile reklam ajanslarında yine editör veya metin yazarı olarak mesai harcadı. 2018 yılında blockchain ve kripto paralar ile tanıştı. 2023 yılı Ocak ayından bu yana Btchaber.com'da editör olarak görev yapıyor. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema programında lisansüstü eğitimine devam ediyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
553.741,26 TL 0,98%
ethereumETH/TRY
38.329,97 TL 0,50%
tetherUSDT/TRY
20,62 TL 0,02%
bnbBNB/TRY
6.279,40 TL 0,80%
usd-coinUSDC/TRY
20,61 TL 0,09%
xrpXRP/TRY
10,42 TL 1,06%
staked-etherSTETH/TRY
38.337,60 TL 0,39%
cardanoADA/TRY
7,50 TL 2,68%
dogecoinDOGE/TRY
1,48 TL 0,62%
matic-networkMATIC/TRY
18,45 TL 0,72%
Bağlantıyı kopyala