Yeni Başlayanlar İçin NFT Oluşturma Rehberi

nft 960

Değiştirilemez bir token (NFT) oluşturmakla ilgileniyor, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Endişelenmenize hiç gerek yok, bu süreç düşündüğünden çok daha kolay! NFT’ler, bir sanat eseri, bir koleksiyon parçası ve hatta bir tweet gibi belirli bir öğenin sahipliğini temsil eden benzersiz bir dijital varlıktır. Bu yazımızda ise, ekosistemi anlamaya yeni başlayanlar için NFT’lerin nasıl oluşturulacağına ilişkin adım adım rehberlik edeceğiz.

1. Adım: Bir Blockchain Platformu Seçin

Article138 A3

Bir NFT oluşturmanın ilk adımı, hiç şüphesiz onu barındırmak için bir Blockchain platformu seçmektir. Bunun için bazı popüler seçenekler arasında Ethereum, EOS ve TRON bulunur. Her platformun kendine özgü özellikleri ve belirli ücretleri vardır, bu nedenle araştırmanızı detaylıca yapmanız ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmeniz son derece önemlidir.

2. Adım: Bir Cüzdan Oluşturun

nft wallet

NFT’nizi oluşturmak ve yönetmek için, seçtiğiniz Blockchain platformuyla uyumlu bir dijital cüzdanınız olması gerekir. Pek çok farklı cüzdan seçeneği mevcuttur ve bunlar arasından kişisel ihtiyaçlarınıza ve konfor düzeyinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Özel anahtarlarınızı gizli tutarak ve sık sık yedekleme yaparak cüzdanınızı güvende tuttuğunuzdan emin olmanız mühimdir. Bu tür cüzdanlara örnek olarak; MetaMask, Enjin, Coinbase cüzdanı veya Polygon cüzdanı öne çıkarılabilir.

3. Adım: NFT’nizi Tasarlayın

220110 Blog Heroes NFT 1665x705 1

İşte şimdi yaratıcı olma zamanı! NFT’nizin neyi temsil etmesini istediğinize karar verin ve onu buna göre tasarlayın. Bu bir sanat eseri, koleksiyonluk bir ürün veya hatta fiziksel bir nesnenin dijital versiyonu bile olabilir. NFT’nizi Photoshop veya Illustrator gibi yazılımları kullanarak oluşturabilirsiniz. Eğer bu ve benzeri programları kullanmak için yeterli bilgi düzeyinde değilseniz, sizin için oluşturması için bir tasarımcı tutabilirsiniz.

4. Adım: NFT’nizi Basın

NFT Minting

NFT’nizi oluşturduktan sonra, sıra onu “basma” veya Blockchain’de alınıp satılabilen benzersiz bir dijital varlığa dönüştürmeye geliyor. Bu, alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmanın şartlarının doğrudan kod satırlarına yazıldığı, kendi kendini yürüten bir sözleşme olan akıllı bir sözleşme kullanılarak yapılır. Akıllı sözleşmeler oluşturmak için OpenZeppelin veya Truffle gibi birçok farklı araç mevcuttur.

5. Adım: NFT’nizi Listeleyin

ZNUNWW5KJ5FQRGMIGRLUCA543E

NFT’niz basıldıktan sonra, onu bir NFT pazarında satışa sunma zamanı gelmiş demektir. OpenSea, Rarible veya SuperRare gibi seçim yapabileceğiniz birçok farklı pazar yeri vardır. NFT’niz için bir fiyat belirlediğinizden ve potansiyel alıcıların ne satın aldıklarını anlamalarına yardımcı olmak için açıklama veya meta veriler gibi ilgili bilgileri eklediğinizden emin olun.

Eğer buraya kadar bütün aşamaları tamamladıysanız, tebrikler! Artık kendi ürettiğiniz, tasarladığınız NFT’nizi listelemiş konumdasınız. Geriye ise sadece alıcıları beklemek kaldı…

Bir NFT oluşturmak, eğlenceli ve ödüllendirici bir deneyim olabilir. Yaratıcılığınızı ve sahip olduğunuz benzersiz dijital varlıklarınızı sergilemenin harika bir yoludur. Biraz planlama ve çabayla kendi NFT’lerinizi kolayca oluşturabilir ve satabilirsiniz. Bu adımları takip edin ve bir NFT uzmanı olma yolunda emin adımlarla ilerlediğinize şahit olun.

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk

Sinancan Öztürk, 19 Nisan 2001 tarihinde İstanbul’da doğdu. Küçüklüğünde her kitabı ayrı bir evren olarak gören Sinancan, bir gün kendi evrenlerini yaratmaya karar verdi ve zihninde dolup taşan karakterleri sayfalara dökmeye başladı. Çizgi romanlara fazlasıyla sevgi gösterdi ve geceleri kozmoloji belgeselleri izlemekten büyük keyif duydu. Dijital medyayı da yakından takip ediyordu ve hobi olarak, ileride büyük bir tecrübeye dönüşeceğini bilmeden, YouTube kanallarını bilgi içerikli videolar yükleyerek büyütüp, satıyordu. “Satmak” demişken… Kahramanımız aynı zamanda, ailesinden alıp alıp biriktirdiği harçlıklar ile, oynadığı basketbol kulübündeki takım arkadaşları için yurtdışından ürün getirtip gelir elde edecek kadar paradan para kazanmaya takıntılıydı. Bu da onu elbet önce kripto paralarla, sonra da Blockchain teknolojisi ile tanıştırdı. 2018’de bu dünyaya adım attığında, hayatının geri kalanının önceden planladığı gibi gerçekleşmeyeceğinin bilincinde değildi. Zaman içerisinde bir tutku daha edinmişti. Yine küçüklüğündeki gibi bir karar aldı ve iki hobisini birleştirmeye karar verdi, “Ben Blockchain’e odaklanan bir medya şirketi kuracağım!” dedi. Ancak bu planı bir süre gerçekleşmeyecekti… 2019’da İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünü kazandı. Bilerek bir yıl hazırlığa kalıp, vaktini kendisini bu alanda eğitmek için harcayan Sinancan; kendini fakültedeki ilk yılı bitmeden üniversitesinin Blockchain kulübünün başkanı olması için teklif alacak seviyeye getirmişti. Düşündü, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi medya odaklı bir üniversitede, hayalini kurduğu Blockchain girişimini gerçekleştirmeye yaklaşabilir miydi? Denemeye değerdi. “Bir nevi demo olur,” dedi ve işe ilk olarak, birinci sınıfın sonunda temel bilgilerini edindiği Ekonomi bölümünü bırakıp, yöneticilik ve planlama becerilerini geliştirmek için İşletme bölümüne geçmekle başladı. Her zaman hayal ettiği üzere, çokça dile getirdiği “Bir kulüpten daha fazlası” mottosunu hiç bozmadı. Kendisiyle birlikte kulübünü de geliştirdi. 2022 yılının Ekim ayında ise, edindiği bilgi ve tecrübelerini resmiyette de pratiğe dökmek istediğinden dolayı iş hayatına atıldı ve Kriptomeda bünyesinde görev almaya başladı. O günden beri Sinancan, günlük kahve tüketimini %80 oranında artırdı.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
431.523,42 TL 2,38%
ethereumETH/TRY
29.622,13 TL 2,22%
tetherUSDT/TRY
18,81 TL 0,62%
usd-coinUSDC/TRY
18,81 TL 0,69%
bnbBNB/TRY
5.850,34 TL 0,50%
xrpXRP/TRY
7,51 TL 2,00%
binance-usdBUSD/TRY
18,81 TL 0,05%
cardanoADA/TRY
7,06 TL 1,90%
dogecoinDOGE/TRY
1,75 TL 6,79%
matic-networkMATIC/TRY
20,54 TL 3,31%
Bağlantıyı kopyala