Vitalik Buterin’den Kripto Şehirler Önerisi

vitalik buterinden kripto sehirler onerisi

Facebook, kısa süre önce çatı şirketin ismini Meta olarak değiştirerek, Metaverse ile ilgili önemli çalışmalar yaptığını resmen ilan etmiş oldu. Facebook’un Meta olarak markalaşma ve br metaverse şirketi olma yönündeki hamlesinin ardından Ethereum kurucusu Vitalik Buterin de metaverse ile ilgili bir öneride bulundu. Vitalik Buterin, kripto şehirler teklifi ile dikkat çekti.

Vitalik Buterin, Kripto Şehirler Teklifi ile Dikkat Çekti

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, kripto da dahil olmak üzere yeni teknolojilerle çalışan hükümetlere karşı ilgisinin arttığını belirtti. Buterin’in şu sözleri de dikkat çekti:

“Geçen yılın bir başka ilginç trendi, kripto paralar, NFT’ler ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) gibi kripto fikirlerinin hızlı bir şekilde yaygınlaştırılması oldu. Peki iki trendi birleştirirsek ne olur? Kripto para, NFT, DAO, yolsuzlukla mücadele için zincirde bir miktar kayıt tutma, hatta dördü birden olan bir şehre sahip olmak mantıklı mı?”

vitalik buterinden kripto sehirler onerisi 2
Ethereum kurucusu Vitalik Buterin

Buterin, şehirleri geliştirmek amacıyla hükümetlerin kripto entegrasyonlarına dair bazı örnekler verdi. Bunların arasında, Kanadalı programcı CityCoins.co’yu halihazırda yerel yönetimi kripto teknolojisi ile birleştiren bir proje yer aldı.

Kripto tabanlı teknolojilere dahil olan şehirlerin diğer örnekleri arasında Miami Coin de yer alıyor.

Vitalik Buterin‘e göre, bu çalışmalar kripto pazarının artan etkisini net bir şekilde gösteriyor. Ayrıca birçok şehir de mevcut sistemine Blockchain’i dahil edebilir durumda. Burada özellikle iki kullanım örneği öne çıkıyor:

1 – Mevcut süreçlerin daha güvenilir, şeffaf ve doğrulanabilir sürümlerini oluşturmak için Blockchain’i kullanmak.

2- Arazi ve diğer kıt varlıklar için yeni ve deneysel mülkiyet biçimlerinin yanı sıra yeni ve deneysel demokratik yönetişim biçimlerini uygulamak için Blockchain’i kullanmak.

Buterin’in önerisi, mevcut şehirleri kripto şehirleri yapmak adına merkezi olmayan teknolojiyi kullanmak. Metaverse, insanların birbirileriyle etkileşim kurabilecekleri, her şeyi sanal bir avatar ile yapabilecekleri bir gelecek vaat ediyor. Zuckerberg’in Meta vizyonu, birçok geliştiricinin katılımıyla bir metaverse oluşturmayı hedefliyor. Tabii, burada Facebook’un zaman zaman eleştirildiği gizlilik ve şeffaflık konusu da oldukça önemli.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 725.056,34 TL 0,38%
ethereum
Ethereum (ETH) 58.583,66 TL 6,03%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.821,80 TL 0,89%
tether
Tether (USDT) 12,56 TL 0,12%
solana
Solana (SOL) 2.699,10 TL 4,16%
cardano
Cardano (ADA) 19,72 TL 1,20%
xrp
XRP (XRP) 12,68 TL 2,91%
polkadot
Polkadot (DOT) 483,71 TL 5,90%
usd-coin
USD Coin (USDC) 12,56 TL 0,12%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 2,72 TL 0,89%
Bağlantıyı kopyala