Vitalik Buterin Kimdir?

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin, Rus asıllı Kanadalı programcı ve yazardır. Ethereum’un ve Bitcoin Magazine’in kurucusudur.

Vitalik Buterin Kimdir?

Vitaly Dmitriyevich ya da bilinen adı ile Vitalik Buterin, dünyanın en değerli, Bitcoin’den sonra ikinci kripto para platformu Ethereum’un kurucusudur. 31 Ocak 1994’te Rusya Moskova’da doğan Vitalik Buterin, Dmitry Buterin Ve Natalia Amelie’nin oğludur. Bir bilgisayar bilimci olan Dmitry Buterin’in açıklamasına göre Vitalik Buterin, diğer çocuklar gibi çizgi film izlemek yerine sadece Excel elektronik tablolarıyla oynamayı seviyordu.

Küçük yaşlarda zekası ve ilgilendiği alanlar ile kendini diğer çocuklardan farklı kılmıştır. Hesaplama ve devasa bilgisayarlara olan tutkusu ile keşfedilmesi uzun sürmemiş ve ilkokul üçüncü sınıfta üstün zekalı öğrencilerin bulunduğu sınıfta yerini almıştır. Oyun oynaması gereken yaşlarda matematik ve programlama konusunda olan yeteneği ile yolculuğu başlamıştır. Vitalik diğer çocukların aksine, ekonomiye ciddi bir ilgi duymuştur ve diğerlerine göre iki katı hızda aklından üç basamaklı sayıları toplayabilmekteydi.

Sosyal buluşmalara ve okul dışı etkinliklere yabancı biri olmuş ve birçok insan onun hakkında bir matematik dahisi gibi konuşmuştur. Annesi ve babasının iş dolayısıyla Kanada’ya taşınması, yaşıtlarından uzaklaşmasına ve benzersiz zihnini inanılmaz yetenekleri ile harmanlayıp internet üzerinde bir öğrenme sürecine girmesine sebep olmuştur. Vitalik Buterin lise yıllarını ilginç ve en üretken yılları olarak tanımlamaktadır.

Ethereum VitalikButerin

Vitalik Buterin Ve Bitcoin (BTC)

2011 yılında Bitcoin ile ilgilenmeye başlamıştır. Bitcoin ile tanışması babasının sayesinde gerçekleşmiştir. Vіtаlіk Вutеrіn, bіr Bіtсоіn ѕоhbеt оdаѕındа bіr Bіtсоіn blоgu bаşlаtmауа çаlışаn bіr kіşіуlе tаnışmıştır. 2011 yılı için mаkаlе bаşınа 3,50 dоlаr ödеmе ile wеb ѕіtеѕі kараnаnа kаdаr ѕіtе іçіn уаzmıştır. Ауnı уıl, Віtсоіn Маgаzіnе аdlı уеnі bіr уауın hаkkındа tеkrаr kеndіѕіnе ulаşılmış ve nе kаdаr іlеrі gіdесеğіnі bіlmеdеn bu іşе еğlеnсе іçіn başlamıştır. Vitalik için bu aynı zamanda başarının aralanan bir kapısı olmuştur.

Bitcoin Magazine’in ortak kurucusu olmuş ve Bitcoin’in olanaklarını genişleten bir blok zincir altyapısı olan Ethereum’u geliştirmiştir. Aуnı zаmаndа öndе gеlеn bіr уаzаr оlаrаk kаtkıdа bulunmuştur. Weekly Bitcoin dе dаhіl оlmаk üzеrе dіğеr уауınlаrа еk оlаrаk Bіtсоіn іlе іlgіlі kоnulаr hаkkındа уаzmıştır. 2012 уılındа Віtсоіn Маgаzіnе bаѕılı bіr bаѕkı уауınlаmауа bаşlаmış vе bu krірtо раrа bіrіmlеrіnе аdаnmış іlk сіddі уауın оlаrаk аnılmıştır. Dеrgі dаhа ѕоnrа ВТС Меdіа tаrаfındаn ѕаtın аlınmış vе Вutеrіn 2014 оrtаѕınа kаdаr уаzmауа dеvаm еtmiştir.

Üniversite yıllarında ileri düzey kurslar almış ve kriptografi uzmanı Ian Goldberg’ın asistanlığını yapmıştır. 2013 yılının sonunda, Ethereum için bir white paper yayınlamıştır. 2014 yılında ise destekler ile Bitcoin ve Ethereum üzerine çalışabilmek için üniversiteden ayrılmıştır.

Vitalik Buterin bugünlerde Singapur’da yaşamakta ve her zamanki gibi icadı üzerinde çalışmaktadır. Buterin, platformun geleceği hakkında da oldukça iyimser düşünmektedir. Ayrıca, Ethereum’un tek katilinin Ethereum olduğunu söylemiştir. Buterin ve ekibi daha yeni, daha stabil, güvenli ve etkili Ethereum versiyonlarını yayınlamak için çalışmaktadır. Önlerindeki en önemli hedefler ise ölçeklenebilirlik, optimizasyon, maliyet uygunluğu ve güvenliktir.

Vitalik Buterin Ve Çalışmaları

2013 Kasım ayında Ethereum ile ilgili raporunu yayımlamıştır. Buterin, blokzincir teknolojisi ve merkezi olmayan uygulamalarının potansiyeli hakkında kapsamlı bir anlayış geliştirmiştir. Ekibi ile Vitalik Buterin, Ethereum’u geliştirdikten sonra, Ocak 2014 yılında kamuya açıklamıştır. Mihai Alisie, Joe Lubin, Anthony Di Iorio, Gavin Wood ve Charles Hoskinson ekibini oluşturan kişilerdir.

Ayrıca Buterin ve ekip, Ethereum ağının yerel kripto para birimi “Ether” (ETH) kavramını türetmiştir. Birkaç ay sonra Bitcoin karşılığı Ether satarak 31.000 BTC’nin üzerinde gelir elde ettikleri bir halka arz düzenlemiştir. Bu para ile İsviçre’de Ethereum Vakfı’nı kurmuşlardır. Bu kâr amacı gütmeyen kuruluş, Ethereum’un açık kaynaklı yazılımının geliştirilmesini sağlamaktadır. Çalışmalarından dolayı 2014 yılında Peter Thiel Fellowship ödülüne layık görülmüştür. Vitalik Buterin, Kryptokit, pybitcointools, multisig.info ve btckeysplit gibi çeşitli açık kaynaklı projelere programcı olarak katkıda bulunmaktadır. Ayrıca, Buterin Ethereum protokolünün gelecekteki sürümleri üzerinde çalışan bir Ethereum araştırma ekibine liderlik etmektedir.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
323.961,19 TL 2,04%
ethereumETH/TRY
24.247,44 TL 2,92%
tetherUSDT/TRY
18,68 TL 0,23%
bnbBNB/TRY
5.528,93 TL 1,51%
usd-coinUSDC/TRY
18,68 TL 0,20%
binance-usdBUSD/TRY
18,66 TL 0,03%
xrpXRP/TRY
7,38 TL 0,63%
dogecoinDOGE/TRY
1,96 TL 1,26%
cardanoADA/TRY
6,10 TL 1,14%
matic-networkMATIC/TRY
17,48 TL 1,92%
Bağlantıyı kopyala