Terra’nın 3.5 Milyar Dolarlık Rezervi Nereye Gitti?

terranin 3 5 milyar dolarlik rezervi nereye gitti

Özellikle son 1 hafta kripto para piyasası, Terra Blockchain ağında yaşananlar nedeniyle sarsıldı. Terra, yeni çıkardığı algoritmik stablecoin’in UST’yi desteklemek için 3.5 milyar dolarlık Bitcoin rezervi tutuyordu. Blockchain analitik şirketi Elliptic, bu rezervin peşine düştü.

Terra’nin 3.5 Milyar Dolarlık Bitcoin Rezervi Gizemini Koruyor

Terra‘nın Luna Foundation Guard (LFG) isimli vakfı, UST’nin değerini 1 dolara sabit tutabilmek için onu, rezervine 80.394 BTC yani yaklaşık 3.5 milyar dolarlık Bitcoin alarak destekledi. Ancak, UST’nin değeri 1 dolardan 0,04 dolara kadar geriledi ve UST sahipleri milyarlarca dolar zarar etti. Tüm bunlar yaşanırken, Blockchain analitik şirketi Elliptic de söz konusu 3.5 milyar doların peşine düştü.

Şirket, LFG’nin ocak ve mart ayları arasında 3.5 milyar dolar aldığını belirtti. UST’nin fiyatı ise 9 Matıs’ta düşmeye başladı. Terraform Lab, bu düşüşün ardından UST’nin dolara sabitliğini korumak için rezervden Bitcoin kullanılacağını açıkladı. Elliptic, ertesi gün rezervleri tutmak için kullanılan kripto cüzdanlarının boşaldığını söyledi.

Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon‘un fonların sabit tutmayı desteklemek amacıyla kullanılacağını açıklamasından sonra LFG cüzdanlarından yeni bir adrese iki işlemle 1.7 milyar dolar gönderildi. Elliptic, birkaç saat içinde tüm tutarın Gemini borsasında birkaç işlemle tek hesaba taşındığını belirtti. Sonrasında ise varlıkların izlenmesi mümkün olmadı.

terranin 3 5 milyar dolarlik rezervi nereye gitti 2

Kalan BTC rezervlerinin ise 10 Mayıs’ta Binance borsasındaki bir hesaba tek işlemle taşındığı belirtildi. Elliptic, bu noktada da varlıkların satılıp satılmadığını ya da başka cüzdanlara taşınıp taşınmadığını takip edemiyor.

terranin 3 5 milyar dolarlik rezervi nereye gitti 3

Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson’a göre, Bitcoin’in nerede tutulduğu ve nasıl kullanıldığı, UST’deki kayıplarını telafi etmek isteyen yatırımcılar için hayati önem taşıyor.

Robinson son olarak nerede olduğu bilinmeyen 3.5 milyar dolarlık Bitcoin ile ilgili şunu söyledi:

“Nasıl kullanıldığını gerçekten göremiyoruz. Satılmış olabilir, borsalarda saklanıyor olabilir, tekrar geri çekilmiş olabilir ve barındırılmayan bir cüzdan olabilir”

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
461.480,14 TL 1,34%
ethereumETH/TRY
31.456,47 TL 0,12%
tetherUSDT/TRY
15,51 TL 0,19%
usd-coinUSDC/TRY
15,52 TL 0,01%
binance-coinBNB/TRY
4.539,66 TL 1,06%
xrpXRP/TRY
6,55 TL 1,81%
cardanoADA/TRY
8,23 TL 0,67%
binance-usdBUSD/TRY
15,49 TL 0,02%
solanaSOL/TRY
788,07 TL 1,02%
polkadotDOT/TRY
172,71 TL 7,49%
Bağlantıyı kopyala