Pakistanlılar, 6 Ayda 50 Milyon Dolarlık Kripto Para Aldı

pakistanlilar 6 ayda 50 milyon dolarlik kripto para aldi

Kripto para birimlerine olan ilgi hemen hemen her ülkede artıyor. Yeni bir istatistik de Pakistan tarafından geldi. Basında çıkan haberlere göre Pakistanlılar, 6 ay içinde 50 milyon dolar değerinde kripto para alımı yaptı. İslamabad’ın düzenleyici kurumu da konuyu araştırmaya başladı.

Pakistanlılar Kripto Para Alımına Devam Ediyor

Pakistan yerel medyasında yer alan habere göre, 6 aylık süreçte milyarlarca Pakistan rupisi değerinde 2.923 işlem yapıldı. Bu da Pakistan’daki Federal Soruşturma Dairesi’nin (FIA) dikkatinden kaçmadı. Satın alma işlemine özel bankalara ve döviz bürolarında çalışan en az 1.064 kişinin dahil olduğu tahmin ediliyor. bu kapsamda, FIA, şimdiye kadar 1.054 hesabı dondurdu.

pakistanlilar 6 ayda 50 milyon dolarlik kripto para aldi 2

Tabii burada FIA’nın aradığı şey, olası bir kara para aklama ve vergi kaçaklığı durumu.

Kısa süre önce Hindistan’da kripto para birimi hizmet sağlayıcılarının vergi kaçaklığı yapmış olması gündem olmuştu. Pakistan da aslında komşusundan sonra harekete geçen ülke oldu.

Biraz geçmişe gidecek olursak, Pakistan Devlet Bankası (SBP), Nisan 2018’de Bankacılık Politikası ve Düzenleme Departmanı tarafından yayımlanan bir genelgeyle kripto para alımını ve satımını yasaklamıştı. Ancak, bu yasağa rağmen kripto para birimleri ülkedeki popülerliğini sürdürdü. Chainalysis’in Küresel Kripto Benimseme Endeksi’ne göre Pakistan, endeks puanı açısından üçüncü sırada.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 476.218,39 TL 3,06%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.945,17 TL 6,19%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,61%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.954,02 TL 4,79%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,17%
cardano
Cardano (ADA) 14,64 TL 4,55%
solana
Solana (SOL) 1.316,25 TL 13,12%
xrp
XRP (XRP) 8,17 TL 6,51%
terra-luna
Terra (LUNA) 895,91 TL 1,47%
polkadot
Polkadot (DOT) 251,35 TL 6,09%
Bağlantıyı kopyala