Hindistan’daki Kripto Borsaları, Vergi Makamının Radarında

hindistandaki kripto borsalari vergi makaminin radarinda

Hindistan ve kripto para birimleri arasında çalkantılı ilişki devam ederken, ülkede faaliyet gösteren bir kripto para borsasından vergi kaçakçılığı haberi gelmişti. Hindistan’ın vergi makamı CGST, kripto para borsası WazirX‘in yaklaşık 400 milyon Hindistan rupilik (yaklaşık 6 milyon dolar) vergi kaçakçılığını tespit etti. Bundan sonrasında ise gözler, diğer büyük borsalara çevrildi.

Hindistan’ın Kripto Borsaları Vergi Makamı

30 Aralık 2021 gününe gidecek olursak, Hindistan’ın vergi makamı CGST yaşanan vergi kaçaklığı ile ilgili bir tweet attı. Tweette tespit edilen vergi kaçaklığının büyüklüğüne dikkat çekiliyordu.

31 Aralık 2021’de ise “Dava, CGST Mumbai Bölgesi tarafından başlatılan yoğun veri madenciliği ve veri analitiğine dayanan özel vergi kaçakçılığı karşıtı girişimin bir parçası” denilerek resmi bir yazı yayımlandı. Yazıda şu sözlere yer veriliyordu:

“Mumbai Bölgesi’nin GST Mumbai Doğu Komiserliği, kripto para borsası WazirX’in ticari faaliyetlerini araştırırken 400 milyon Hindistan rupilik kaçırma tespit etti”

Açıklamada dikkat çeken detay ise Mumbai bölgesindeki tüm kripto para borsalarının araştırmaya dahil edileceğinin ve önümüzdeki günlerde bu sürecin yoğunlaştıracağının söylenmesi oldu.

Binance destekli WazirX ile konuyla ilgili detayların yönetmelikte açık şekilde paylaşılmış olmamasına vurgu yaptı. Ayrıca her ay gerekli vergilerin ödendiğini de söyledi.

WazirX‘in ardından cumartesi günü yaklaşık altı kripto para hizmet sağlayıcısının ofisinde de arama yapıldı. Bu borsaların arasında CoinSwitch Kuber, CoinDCX, BuyUCoin ve Unocoin gibi isimler yer alıyor.

İddiaya göre, yapılan bu aramalar sırasında vergi kaçaklığı nedeniyle yaklaşık 4 milyon dolarlık fon geri alındı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 489.771,47 TL 0,24%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.360,90 TL 0,71%
tether
Tether (USDT) 13,37 TL 0,37%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 5.071,74 TL 1,94%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,37 TL 0,25%
cardano
Cardano (ADA) 13,77 TL 4,59%
solana
Solana (SOL) 1.243,17 TL 0,25%
xrp
XRP (XRP) 8,11 TL 0,81%
terra-luna
Terra (LUNA) 831,90 TL 7,32%
polkadot
Polkadot (DOT) 246,34 TL 2,46%
Bağlantıyı kopyala