Mustafa Elitaş: Amacımız Kriptoda Yasak değil Düzenleme

mustafa elitas amacimiz kriptoda yasak degil duzenleme

Türkiye’deki kripto para yasası konusunda öne çıkan isimlerin başında AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş geliyor. Elitaş, kısa süre önce bir grup temsilciyi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ağırlamış ve sektörü dinlemişti. Sonrasında Binance TR, BtcTurk ve Paribu yetkilileri ile görüşen Elitaş, tüm bu görüşmelerin ardından DHA’ya bazı açıklamalar yaptı.

Mustafa Elitaş, Kripto Yasa Tasarısı Hakkında Konuştu

Kripto para yasası üzerinde çalışmalar sürerken AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bugüne kadar 7 ayrı grubun fikrini aldıklarını söyledi. Elitaş, DHA‘ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yapmak istediğimiz yasaklayıcı değil, düzenleyici bir yasal düzenlemeyi ortaya çıkarmak. Bizim amacımız, piyasaya giren insanların, burada yatırım yapmak isteyen insanların, belli bir birikimini kripto varlıklarda değerlendirmeye çalışan insanların mağdur edilmesini önleyici bir yasal düzenleme” 

mustafa elitas amacimiz kriptoda yasak degil duzenleme 2

Elitaş, şimdilik ortaya çıkmış net bir taslak olmadığını da vurguladı ve sosyal medyada çıkan haberlerin yanıltıcı olduğuna değindi. Yapılacak düzenlemede yüzde 40 vergi geleceğinin gerçeği yansıtmadığını belirten Elitaş, “Sadece nasıl mağduriyetler oluşuyor, bunları tespit etmek ve buna göre bir düzenleme hazırlamak amacımız. Çünkü bu konu çok teknik bir mesele ve sürekli gelişen, saniyeler içinde değişimlerin yaşandığı bir mesele” dedi.

Elitaş, görüşmelerin devam edeceğini şu sözlerle açıkladı:

“Biz farklı paydaşları dinlemeye devam edeceğiz. TBMM olarak bizim görevimiz; bu isteklerin bir bileşkesini oluşturup, bir kişiyi, grubu yüzde 100 tatmin etmek yerine, büyük bir çoğunluğu makul bileşende bir araya getirmek”

Elitaş’ın konuşmasında dikkat çeken diğer noktalar ise şöyle:

“Vatandaşlarımızdan manipülasyona açık, reklamların, yanıltıcı bilgilerin veya birilerinin körükleyerek fiyatlarını bir anda yüzde 10- 20’lerle, hatta günde yüzde 100’ün üzerinde artışlara kanarak yanlış yapmamalarını öneriyoruz. Kripto varlıkların alım satımı var olan bir gerçek. Bu gerçeğin önüne geçemezsiniz. Ama ortada bir boşluk olduğu da bir gerçek. O boşluğu düzeltmek için gayret gösteriyoruz” 

Borsa temsilcileriyle yapılan görüşmelerin ardından oluşan taslak, ilgili kurumlarla görüşülecek. Önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, hemen ardından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi kuruluşlarla paylaşılacak. Son sözü ise TBMM söyleyecek.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
457.985,08 TL 5,36%
ethereumETH/TRY
30.531,28 TL 8,44%
tetherUSDT/TRY
15,84 TL 0,11%
usd-coinUSDC/TRY
15,84 TL 0,25%
binance-coinBNB/TRY
4.587,77 TL 5,85%
xrpXRP/TRY
6,47 TL 7,34%
binance-usdBUSD/TRY
15,92 TL 0,16%
cardanoADA/TRY
8,10 TL 12,27%
solanaSOL/TRY
796,71 TL 12,59%
dogecoinDOGE/TRY
1,33 TL 7,68%
Bağlantıyı kopyala