Madencilerin Radarında Paraguay ve Arjantin Var

madencilerin radarinda paraguay ve arjantin var

Çin’deki Bitcoin madencilik yasaklarından sonra madenciler yönünü ABD, Kanada, Kazakistan ve Rusya gibi ülkelere çevirdi. Diğer yandan bazı madencilik şirketleri, yeni operasyonlar kurmak için Latin Amerika ülkelerini gözüne kestirmiş durumda. Özellikle, Paraguay ve Arjantin burada başı çekiyor.

Kripto Madencileri Paraguay ve Arjantin’e Bakıyor

Çinli madencilik şirketi Future Fintech, geçen hafta Paraguay’da bir Bitcoin madencilik tesisi kuracağını açıkladı. Bu yılın başında, ülkedeki bazı medya kuruluşları, en az sekiz Çinli şirketin Paraguay’da yeni tesis inşa etmekle ilgilendiğini belirtmişti. Medya kuruluşlar, bu ilginin devam ettiğini hatta yoğunlaştığını söyledi.

Paraguay, hidroelektrik gücün bolluğu nedeniyle uzun zamandır kripto varlık madencileri ve ülkedeki bazı politikacılar için oldukça önemli bir lokasyon. Ülkenin fabrikaları genelde çok fazla enerji üretiyor ve bunların büyük bir kısmı boşa gidiyor.

madencilerin radarinda paraguay ve arjantin var 2

Ek olarak şunu da belirtelim, Latin Amerika bölgesi, küresel Bitcoin hash oranının sadece belirli bir kısmını oluşturuyor. Cambridge Üniversitesi’nin verilerine göre bu oran ağustos ayında Paraguay için yüzde 0.18, Arjantin için ise yüzde 0.05’ti. Brezilya da dahil olmak üzere diğer Latin Amerikalı ülkelerin payı ise yüzde 0.5’ten daha az.

Future Fintech’in Paraguay hamlesi daha fazla şirketin dikkatini çekecek gibi duruyor. Future Fintech CEO’su Hunag Shanchun açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Paraguay’daki bu gelişme fırsatını dikkatlice değerlendirmeyi planlıyoruz. Paraguay’ın hidroelektrik ve temiz enerji kaynaklarını, bir maden çiftliğinin geliştirilmesi için olası yerleri ve sermaye yatırımımız için alabileceğimiz tercihli politika muamelesini gözden geçirmek için yerel danışmanımızla birlikte çalışacağız.”

Buradaki önemli nokta Paraguay hükümetinin kripto madenciliğine destek veriyor olması.

Tahminlere göre, Paraguay’da yaklaşık 5.500 megavatlık kullanılmayan enerji boşa gidecek. Uzmanlar bu noktada, ülkede bir Bitcoin madencilik çağının başlangıcına işaret ediyor. Ancak, medya kuruluşlarının dikkat çektiği bir diğer nokta ise Paraguay’ın bölgedeki kripto madenciliği potansiyeline sahip tek ülke olmadığı.

Arjantin’de, Nasdaq’ta listelenen Bitcoin madencilik şirketi Bitfarms, 55.000 madencilik teçhizatının kurulu olduğu bir “mega” kripto çiftliği üzerinde çalışmaya başladı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 668.184,96 TL 0,28%
ethereum
Ethereum (ETH) 56.604,23 TL 0,69%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 7.413,71 TL 3,36%
tether
Tether (USDT) 13,70 TL 0,61%
solana
Solana (SOL) 2.595,84 TL 3,34%
cardano
Cardano (ADA) 18,36 TL 3,15%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,68 TL 0,01%
xrp
XRP (XRP) 10,67 TL 5,70%
polkadot
Polkadot (DOT) 369,97 TL 6,02%
terra-luna
Terra (LUNA) 882,32 TL 12,66%
Bağlantıyı kopyala