Lagarde: Enflasyon İstikrarı için ECB’ye Güvenin

lagarde enflasyonu istikrara kavusturmak icin ecbye guvenin

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yüksek fiyatlar konusunda endişeli olan Euro bölgesi vatandaşları için bazı açıklamalar yaptı. Lagarde, enflasyon konusunda vatandaşların Avrupa Merkez Bankası‘na (ECB) güvenebileceğini söyledi. Konuşma, Joachim Nagel’in Bundsbank’ın yeni başkanı olarak göreve başlaması nedeniyle düzenlenen bir etkinlikte yapıldı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, Enflasyon ve ECB ile ilgili Konuştu

Bundsbank’ın yeni başkanı Joachim Nagel oldu. Nagel’ın başkanlık koltuğuna oturması nedeniyle düzenlenen etkinlikte Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde enflasyon ve ECB ile ilgili bazı konulara değindi.

Lagarde, “Yükselen fiyatların birçok insanı endişelendirdiğini anlıyoruz ve bu endişeyi çok ciddiye alıyoruz” derken, “İnsanlar, enflasyon beklentilerinin sağlam bir şekilde sabitlenmesi ve para birimine olan güven için kritik olan fiyat istikrarına olan bağlılığımızın sarsılmaz olduğuna güvenebilirler” dedi.

lagarde enflasyonu istikrara kavusturmak icin ecbye guvenin 2
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde

Bu arada enflasyon geçen ay yüzde 5’e çıkmıştı. Bu da para birliğinin olduğu ülkeler için aslında yüksek bir oran. ECB‘nin yüzde 2’lik hedefinden oldukça yukarıda.

Konuşmada ekonomi ve politika ile ilgili dikkat çeken tek nokta burası oldu diyebiliriz. Konuşmanın geri kalanı ise Bundesbank’taki nöbet değişimiyle ilgili oldu.

Lagarde’ın konuşma metnini ECB resmi web sitesi üzerinden okuyabilirsiniz.

Tüm dünyada enflasyon endişeleri sürüyor. Tıpkı Avrupa’da olduğu gibi ABD’de de vatandaşlar tedirgin. Kısa süre önce Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell da enflasyona ilişkin açıklamalar yapmıştı.

Hazal Orta

Hazal Orta

Hazal, 1990 yılında, ailenin tek çocuğu olarak, İstanbul’un Fatih ilçesinde doğdu. Hayatının ilk 18 yılını İstanbul’da geçirdikten sonra üniversitede Turizm ve Otel İşletmeciliği okumak için Isparta’nın yolunu tuttu. Eğitim hayatı boyunca yalnızca stajlarda turizm sektörüyle ilgilendi. Üniversite eğitiminin ilk yıllarında Work&Travel programıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde üç aylık bir turizm deneyimi elde etti ve bu kariyerini, burada noktaladı. Eğitimi boyunca hiçbir gün bile turizmde bir kariyer hedeflemediği için okul biter bitmez kendine yeni bir çıkış aradı. Yazmaya ve yazılı basını takip etmeye olan ilgisiyle birlikte de kendini bilgisayar başında haber yazmaya çalışırken buldu. Editörlük kariyerine 2012 yılında, otomobil haberleri yazmaya çabalayarak başlayan Hazal, kariyerinin ilk yıllarında hem haberciliğin hem de dijital yayıncılığın dinamiklerini öğrenmeye başladı. SEO kelimesiyle tanışması da bu yıllara dayanıyor. Yaklaşık 6 yıl boyunca yerli ve yabancı basını yakından takip ederek en doğru bilgiyi, hızlı ve sade bir şekilde okurlarla buluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğrendi. 6 yıllık bu otomotiv haberleri geçmişinin ardından ise soluğu teknoloji basınında aldı. Teknoloji basınındaki kariyerine Yazı İşleri Müdürü olarak başlayan Hazal, içerik üretiminin yanında yönetimi konusunda da önemli deneyimler elde etti. Bu süreçte hem teknoloji hem de otomotiv basınındaki bazı dergilerde de Yazı İşleri Müdürü ve Editör olarak görev alarak, basılı yayınlara dair de tecrübeler edindi. Farklı ekiplerle ve farklı sektörlerde çalışmanın çok yönlülüğe önemli katkılar sağladığını düşünen Hazal, yeni dönemde ise uzun suredir heyecan duyduğu blockchain teknolojisine daha fazla ilgi göstermeye başladı ve kariyerine de, teknolojiyle olan dirsek temasını kesmeden, bu doğrultuda devam etmeye karar verdi. Teknolojinin kanatları altındaki blockchain, NFT ve kripto para terimlerine aşina olan Hazal’ın yolu da böylelikle Kriptomeda ile kesişmiş oldu. BTCHaber.com'da Yönetici Editör görevini üstlenen Hazal, yazmaya bu çatı altında devam ediyor. Boş zamanlarında farklı alanlarda okumalar yapan Hazal, iyi yazmanın çok okumaktan geçtiğine inanıyor. Bilgisayar başından kalktığında ise soluğu dijital içerik platformlarında alıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoin
Bitcoin (BTC) 470.079,10 TL 4,62%
ethereum
Ethereum (ETH) 32.350,31 TL 7,78%
tether
Tether (USDT) 13,43 TL 0,38%
binance-coin
Binance Coin (BNB) 4.891,02 TL 6,36%
usd-coin
USD Coin (USDC) 13,43 TL 0,08%
cardano
Cardano (ADA) 14,24 TL 7,83%
solana
Solana (SOL) 1.262,52 TL 16,39%
xrp
XRP (XRP) 7,99 TL 8,81%
terra-luna
Terra (LUNA) 864,34 TL 1,82%
polkadot
Polkadot (DOT) 244,50 TL 8,55%
Bağlantıyı kopyala