Kripto ve Blockchain’e Yatırım Yapan Bankalar

kripto ve blockchaine yatirim yapan bankalarfs

Kripto para sektörünün ve Blockchain teknolojisinin hızla gelişim kaydetmesi ile beraber geleneksel finans kurumları olan bankalarda bu alanda yer almak için çalışmalarını hızlandırdı. Özellikle dünyanın en büyük bankaları doğrudan veya yan kuruluşlar aracılığıyla kripto para birimlerine ve Blockchain teknolojisine yatırım yapıyor. Biz de bu hafta sizler için kripto ve Blockchain teknolojisine yatırım yapan bankaları derledik.

Kripto ve Blockchain’e Yatırım Yapan Bankaların Sayısı Artıyor

Block Data tarafından yayınlanan bir rapora göre; yönetim altındaki varlıklar açısından dünyanın en büyük 100 bankası arasında yer alan 55 banka, doğrudan veya yan kuruluşlar aracılığıyla kripto para birimlerine ve Blockchain teknolojisine yatırım yapıyor.  Blockchain teknolojisine yapılan yatırım büyüklüğüne göre en aktif bankalar 19 yatırımla Barclays olurken ardından, 9 yatırımla Citigroup, 8 yatırımla Goldman Sachs, 7 yatırımla GB Morgan Chase ve 6 yatırımla BNP Paribas izliyor.

kripto ve blockchaine yatirim yapan bankalard

Block Data tarafından yapılan araştırmaya göre bu yatırımların çoğu, diğer yatırımcılarla veya diğer birçok yatırımcıyla ortak olarak yapıldığı için bu bankaların yatırdığı para miktarını belirlenemedi.

Bankaların En Çok Yatırım Yaptığı Alan: Saklama Teknolojisi

Saklama çözümleri ve teknoloji sağlayıcıları, beklendiği gibi, Ağustos 2021’den bu yana en büyük fonlama turlarından bazılarını artırarak en iyi bankalar arasındaki popülerliklerini koruyor. Bu anlaşmalar arasında şunlar yer alıyor: NYDIG (1 milyar dolar), Fireblocks (550 milyon dolar), Gemini (400 milyon dolar), ve Anchorage Digital (350 milyon dolar).

Aslında, saklama ve teknoloji çözümü sağlayıcıları, bankalardan aşağıdakileri içeren 100 milyon dolar ve üzeri yatırımlar:

  • Morgan Stanely – NYDIG’nin 1 Milyar Dolarlık Büyüme Sermayesi turuna devam eden yatırım yaptı.
  • BNY Mellon – Fireblock’un 550 milyon dolarlık E Serisine devam eden yatırım
  • Commonwealth Bank of Australia – Gemini’nin 400 milyon dolarlık A Serisine katıldı.
  • GS Growth – Anchorage Digital’in 350 Milyon Dolarlık C Serisine yatırım yaptı.
Sena Karakılıç

Sena Karakılıç

Nur Sena Karakılıç 26 Ekim 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. 3 kardeşten en küçüğü olan Sena, aslen Edirneli. Şu anda İstanbul’da yaşamına devam ediyor. Eğitim hayatı boyunca birçok farklı şehirde bulundu. İlköğretim ve ortaokulu eğitim sürecini Yalıköy Ortaokulu‘nda tamamladı. Lise eğitimini yatılı olarak okumaya karar veren Sena, eğitimini Kırklareli Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ve resim ile ilgilenen Sena, haberciliğe olan ilgisini bu döneminde keşfetti ardından gazetecilik bölümünü seçmeye karar verdi. Şu anda Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Nur Sena, aynı zamanda Ege Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema mezunu. Eğitimine halen Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü ile devam ediyor. Gazeteciliğin temel ilkelerini benimsemiş ve haberciliğin etik değerleri çerçevesinde haber yazmaya dikkat etmektedir. Üniversite döneminde gazetecilik mesleğini sahada öğrenmenin gücüne inanan Sena, TRT Haber ve Ege Ajans’ta muhabir olarak çalıştı. Üniversite eğitimi süresinde çeşitli medya sektörlerinde uzun dönemli stajyer olarak yer aldı. Stajyer olarak çalıştığı yerlerden bazıları Turkish British Magazine ve Ege Haber. Bu kurumlarda web editörü olarak çalışmalarına devam etti. Nur Sena son zamanlarda hızla gelişen teknolojik gelişmeler ile birlikte adını günlük hayatta çokça duyduğumuz kripto varlıklar ile yakından ilgileniyor. Dijitalleşen dünya ile birlite kripto varlık sektöründe yaşanan gelişmeleri ve aynı zamanda kripto varlık ekosistemini güncel olarak takip ediyor. Dijital kanallar, teknolojik gelişmeler ve güncel olarak sosyal medyadaki gelişmeler üzerine okuma yapmaktadır. Ana akım medya ile de ilgilenen Sena, ekonomik gelişmelerin anlık takibini gerçekleştiriyor. Habercilik pratikleriyle birlikte kripto varlıklar üzerine detaylı ve geniş çaplı birçok araştırma ve okuma yapıyor. İletişim alanındaki deneyimlerini, gelişen medya sektörüne uyum sağlayacak şekilde geliştiremeye devam eden Nur Sena şu anda Türkiye’nin uzman kadrolu haber platformu olan BTCHaber TV’de içerik editörlüğü yapıyor. BTCHaber TV’de yayımlanan Kripto Bülten, kriptografik ve BTCafe programlarının içeriği ile ilgilenen Sena, her haftada yayımlanan bu 3 programın bültenlerini BTCHaber.com haber sitesine girişini sağlıyor.

Yanıt verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Türkiye'nin Uzman Kadrolu Kripto Haber Platformu
bitcoinBTC/TRY
320.516,09 TL 0,12%
ethereumETH/TRY
17.613,39 TL 1,24%
tetherUSDT/TRY
16,76 TL 0,06%
usd-coinUSDC/TRY
16,79 TL 0,03%
bnbBNB/TRY
3.629,18 TL 1,07%
binance-usdBUSD/TRY
16,78 TL 0,17%
xrpXRP/TRY
5,33 TL 1,37%
cardanoADA/TRY
7,52 TL 0,52%
solanaSOL/TRY
549,94 TL 0,33%
dogecoinDOGE/TRY
1,11 TL 0,08%
Bağlantıyı kopyala